Cena zlata překonala 1400 dolarů. Ještě rychleji posiluje palladium

pk | rubrika: Aktuality | 21. 6. 2019

Na své maximum za posledních skoro šest let se dnes dostala cena zlata. Překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Naposledy se zlato za takovou cenu prodávalo začátkem září roku 2013.

„Zlato letos v korunovém vyjádření zhodnotilo o 9,2 procenta. Pro srovnání: další z drahých kovů, platina, zhodnotila od začátku roku v korunách o 2,3 procenta. Cena stříbra se letos v korunách zatím propadá, a to o 0,8 procenta,“ připomíná Lukáš Kovanda, analytik společnosti Czech Fund.

Šampionem v letošním zhodnocení mezi drahými kovy je ovšem palladium. Od začátku letošního roku posílilo o 18,3 procenta, říká Kovanda.

Zdroj: peníze.cz

Růst ceny zlata má podle něj tři důvody. Prvním je ten, že americká centrální banka od tohoto týdne signalizuje snížení klíčové úrokové sazby. Analytici si myslí, že k němu dojde už na červencovém zasedání. První takové snížení úroků od roku 2008 povzbuzuje investice právě do zlata. Při snížení sazby centrální bankou lze totiž očekávat tlak na pokles reálné úrokové míry do záporného pásma.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Přidává se obava, že měnová politika americké centrální banky znehodnotí dolar, takže hmotný majetek, třeba právě ten ve zlatě, bude na ceně získávat právě už jen kvůli znehodnocování papírových peněz,“ dodává Kovanda.

Peníze dělají peníze

Máte k dispozici řádově aspoň miliony, spíš desítky až stovky milionů korun? Ukážeme vám, co se s nimi dá dělat. Chcete je co nejlíp ochránit před inflací? Nebo hledáte vyšší zhodnocení?

Kam s volnými miliony?


Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Dalším důvodem zdražování zlata je podle něj geopolitické napětí, nejnověji mezi Spojenými státy a Íránem. Zlato je totiž obecně vnímáno jako určitá pojistka do nejistých časů. „A pomáhá mu i to, že stále nemá plnohodnotnou konkurenci,“ myslí si Kovanda.

Citelné tlaky na další růst ceny zlata budou pokračovat i v následujících měsících, očekává Kovanda.

„Zlato je především udržitelem hodnoty. V dlouhém období se však ukazuje, že zlato dokáže přinášet i solidní výnosy. Například v období od roku 1971 (kdy byl zrušen Brettonwoodský měnový systém) do dnešního dne dosáhlo zlato na roční výnos v dolarech ve výši 7,72 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Připomíná, že na začátku letošního roku stála troyská unce zlata 1282 dolarů, tedy s ohledem na tehdejší kurz zhruba 28 900 korun. Dnes lze stejnou troyskou unci zlata prodat za přibližně 31 700 korun. „Investor si tak za necelých šest měsíců přišel na zhodnocení blížící se deseti procentům,“ připomíná Křeček.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

investice, zlato

A tohle už jste četli?

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

6. 12. 2023 | Tomáš Vranka | 1 komentář

Zlato je na historickém rekordu. Bitcoinová raketa letí za ním

Nejvýznamnější kryptoměna, přezdívaná někdy digitální zlato, rychle posiluje. A cena skutečného zlata je vysoko jako nikdy. Co za tím je? Odpovědi v komentáři nabízí Tomáš Vranka, analytik... celý článek

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

7. 8. 2023 | Jana Divinová

Čokoláda zase zdraží, Vánoce zhořknou

Cena kakaových bobů vzrostla na dvanáctileté maximum: čeká se, že v západní Africe se neurodí. Kontinent přitom zajišťuje dvě třetiny světových dodávek.

Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

28. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zlato si koupila šestina Čechů, ukázal průzkum

Zhruba každý šestý dospělý Čech investoval do zlata a každý desátý má doma zlatou minci. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou mincovnu na reprezentativním vzorku 1746 lidí. celý článek

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

13. 6. 2023 | Tomáš Volf

Ropa je nejlevnější za poslední rok a půl. Kdy to poznáme při tankování?

Cena ropy se dnes dostala na hranici 72,30 amerických dolarů za barel a je tak nejlevnější od prosince roku 2021. Domácí čerpací stanice nejspíš zatím reagovat nebudou.

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

17. 2. 2023 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Věřitelé zázračného investora, hlaste se. Kde jsou miliardy z WCA?

Firma WCA International, která slibovala zázračné zhodnocení, míří k úpadku. Od investorů vybrala miliardy, na účtech má jen sto tisíc. Věřitelé můžou přihlašovat své pohledávky.

Partners Financial Services