Cena zlata překonala 1400 dolarů. Ještě rychleji posiluje palladium

pk | rubrika: Aktuality | 21. 6. 2019

Na své maximum za posledních skoro šest let se dnes dostala cena zlata. Překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Naposledy se zlato za takovou cenu prodávalo začátkem září roku 2013.

„Zlato letos v korunovém vyjádření zhodnotilo o 9,2 procenta. Pro srovnání: další z drahých kovů, platina, zhodnotila od začátku roku v korunách o 2,3 procenta. Cena stříbra se letos v korunách zatím propadá, a to o 0,8 procenta,“ připomíná Lukáš Kovanda, analytik společnosti Czech Fund.

Šampionem v letošním zhodnocení mezi drahými kovy je ovšem palladium. Od začátku letošního roku posílilo o 18,3 procenta, říká Kovanda.

Zdroj: peníze.cz

Růst ceny zlata má podle něj tři důvody. Prvním je ten, že americká centrální banka od tohoto týdne signalizuje snížení klíčové úrokové sazby. Analytici si myslí, že k němu dojde už na červencovém zasedání. První takové snížení úroků od roku 2008 povzbuzuje investice právě do zlata. Při snížení sazby centrální bankou lze totiž očekávat tlak na pokles reálné úrokové míry do záporného pásma.

„Přidává se obava, že měnová politika americké centrální banky znehodnotí dolar, takže hmotný majetek, třeba právě ten ve zlatě, bude na ceně získávat právě už jen kvůli znehodnocování papírových peněz,“ dodává Kovanda.

Peníze dělají peníze

Máte k dispozici řádově aspoň miliony, spíš desítky až stovky milionů korun? Ukážeme vám, co se s nimi dá dělat. Chcete je co nejlíp ochránit před inflací? Nebo hledáte vyšší zhodnocení?

Kam s volnými miliony?


Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Dalším důvodem zdražování zlata je podle něj geopolitické napětí, nejnověji mezi Spojenými státy a Íránem. Zlato je totiž obecně vnímáno jako určitá pojistka do nejistých časů. „A pomáhá mu i to, že stále nemá plnohodnotnou konkurenci,“ myslí si Kovanda.

Citelné tlaky na další růst ceny zlata budou pokračovat i v následujících měsících, očekává Kovanda.

„Zlato je především udržitelem hodnoty. V dlouhém období se však ukazuje, že zlato dokáže přinášet i solidní výnosy. Například v období od roku 1971 (kdy byl zrušen Brettonwoodský měnový systém) do dnešního dne dosáhlo zlato na roční výnos v dolarech ve výši 7,72 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Připomíná, že na začátku letošního roku stála troyská unce zlata 1282 dolarů, tedy s ohledem na tehdejší kurz zhruba 28 900 korun. Dnes lze stejnou troyskou unci zlata prodat za přibližně 31 700 korun. „Investor si tak za necelých šest měsíců přišel na zhodnocení blížící se deseti procentům,“ připomíná Křeček.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

investice, zlato

A tohle už jste četli?

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 23 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

Za plyn plaťte v rublech. Ekonomové vysvětlují dopady

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 88 komentářů

Za plyn plaťte v rublech. Ekonomové vysvětlují dopady

Ruský prezident oznámil, že za plyn budou nepřátelské země platit nově v rublech. Ukazuje to, že mu dochází eura a dolary na ochranu ruské měny, vysvětluje v komentáři ekonom Petr Bartoň.... celý článek

Ropa zlevňuje. Pumpař popsal, jak stanovuje ceny

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 67 komentářů

Ropa zlevňuje. Pumpař popsal, jak stanovuje ceny

Cena ropy dnes pokračuje v trendu z posledních dnů a klesá. Barel ropy Brent, od které se odvíjí ceny u českých pump, se poprvé od konce února dostal pod hranici 100 dolarů, kolem půl... celý článek

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

14. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

Na Ukrajině se dál bojuje, trhy dnes ale věří, že by válka nemusela být na dlouho. V reakci na včerejší slova vyjednavačů, že hovory o příměří poprvé výrazně pokročily, dnes posilují... celý článek

Ropa zdražuje nejen kvůli válce. Tady je vysvětlení

10. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Ropa zdražuje nejen kvůli válce. Tady je vysvětlení

Ano, je válka. Zdůvodňuje to ale samo o sobě vysokou cenu ropy? Ne. Tři ekonomové vysvětlují, co se na trhu děje.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.