Cena zlata překonala 1400 dolarů. Ještě rychleji posiluje palladium

pk | rubrika: Aktuality | 21. 6. 2019 10:55

Na své maximum za posledních skoro šest let se dnes dostala cena zlata. Překonala hranici 1400 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Naposledy se zlato za takovou cenu prodávalo začátkem září roku 2013.

„Zlato letos v korunovém vyjádření zhodnotilo o 9,2 procenta. Pro srovnání: další z drahých kovů, platina, zhodnotila od začátku roku v korunách o 2,3 procenta. Cena stříbra se letos v korunách zatím propadá, a to o 0,8 procenta,“ připomíná Lukáš Kovanda, analytik společnosti Czech Fund.

Šampionem v letošním zhodnocení mezi drahými kovy je ovšem palladium. Od začátku letošního roku posílilo o 18,3 procenta, říká Kovanda.

Zdroj: peníze.cz

Růst ceny zlata má podle něj tři důvody. Prvním je ten, že americká centrální banka od tohoto týdne signalizuje snížení klíčové úrokové sazby. Analytici si myslí, že k němu dojde už na červencovém zasedání. První takové snížení úroků od roku 2008 povzbuzuje investice právě do zlata. Při snížení sazby centrální bankou lze totiž očekávat tlak na pokles reálné úrokové míry do záporného pásma.

„Přidává se obava, že měnová politika americké centrální banky znehodnotí dolar, takže hmotný majetek, třeba právě ten ve zlatě, bude na ceně získávat právě už jen kvůli znehodnocování papírových peněz,“ dodává Kovanda.

Peníze dělají peníze

Máte k dispozici řádově aspoň miliony, spíš desítky až stovky milionů korun? Ukážeme vám, co se s nimi dá dělat. Chcete je co nejlíp ochránit před inflací? Nebo hledáte vyšší zhodnocení?

Kam s volnými miliony?


Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Dalším důvodem zdražování zlata je podle něj geopolitické napětí, nejnověji mezi Spojenými státy a Íránem. Zlato je totiž obecně vnímáno jako určitá pojistka do nejistých časů. „A pomáhá mu i to, že stále nemá plnohodnotnou konkurenci,“ myslí si Kovanda.

Citelné tlaky na další růst ceny zlata budou pokračovat i v následujících měsících, očekává Kovanda.

„Zlato je především udržitelem hodnoty. V dlouhém období se však ukazuje, že zlato dokáže přinášet i solidní výnosy. Například v období od roku 1971 (kdy byl zrušen Brettonwoodský měnový systém) do dnešního dne dosáhlo zlato na roční výnos v dolarech ve výši 7,72 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Připomíná, že na začátku letošního roku stála troyská unce zlata 1282 dolarů, tedy s ohledem na tehdejší kurz zhruba 28 900 korun. Dnes lze stejnou troyskou unci zlata prodat za přibližně 31 700 korun. „Investor si tak za necelých šest měsíců přišel na zhodnocení blížící se deseti procentům,“ připomíná Křeček.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

investice, palladium, zlato

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Za kafe si připlatíte. Může za to sucho a oživení

21. 5. 2021 | Lukáš Kovanda | 5 komentářů

Za kafe si připlatíte. Může za to sucho a oživení

Arabica je na burze nyní v dolarech nejvýše od začátku roku 2017. V Česku zdražování zmírní posilující koruna a lidé ho kavárníkům, alespoň nějakou dobu po znovuotevření, odpustí.

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

18. 5. 2021 | Renata Lichtenegerová | 3 komentáře

Veteráni, bitcoin, rum. Za covidu se Češi nakazili alternativním investováním

Práce finančního poradce vždycky znamenala kontakt s lidmi. Loni za nimi Tomáš Lerch najezdil jenom šest místo třiceti tisíc kilometrů. Přesto zákazníci přibývali i za covidu. Jednak... celý článek

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

25. 1. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Průměrný český investor do fondů si loni připsal skoro šest procent

Průměrný český investor dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společností Fincentrum & Swiss Life Select a... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.