Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak (ne)vydělat na investičních diamantech

Diamanty jsou věčné! Pokud vás láká netradiční investice do drahého kamení, dejte si pozor. „Diamanty jsou věčné“ může taky znamenat „diamantů se nikdy nezbavíte, nebo aspoň ne za rozumnou cenu“.

Za posledních třináct let se cena broušených diamantů téměř zdvojnásobila. Nelze se proto divit, že přitahují pozornost investorů. Napomáhá tomu i vemlouvavá a leckdy agresivní reklama. Co tedy diamanty investorovi doopravdy nabízejí?

Do čeho a jak investovat

Aleš Tůma

Leží vám na běžném účtu sto tisíc a nevíte, co s nimi? Nejste si jistí garantovanou investicí, kterou vám nabídli v bance? Chcete vědět víc o investování do podílových fondů? Nechejte si poradit!

Partners Financial Services


Zeptejte se analytika Partners Aleše Tůmy a dalších odborníků v Investiční poradně na Peníze.cz

Občas člověk zaslechne, že investiční diamanty jsou vhodnější investicí než třeba akcie, které překonávají výnosností. Je to velký omyl. Investiční diamanty – kromě toho, že ztráty dosahují mnoha desítek procent – jsou na rozdíl od akcií těžko prodejné. Jejich největší nevýhoda je zkrátka velmi nízká likvidita. S nákupem problémy v podstatě nejsou, zato s případným prodejem ano. V Česku není a ani výhledově nebude transparentní trh. Investor, který si pořídí například akcie ČEZ nebo ERSTE, má možnost je kdykoli prodat. Přes banku, přes brokera, přes elektronickou aplikaci – někdy se ziskem, někdy se ztrátou, ale vždy s jistotou prodeje. Investiční diamanty toto neumožňují. Také spread (nákup/prodej) je u akcií obvykle v řádu desetin procent, kdežto u investičních diamantů je spread v řádu desítek procent, jak je vidět na příkladech níž.

Nejdříve obecně:

Nákup

Pokud investor chce koupit investiční diamant v burzovní hodnotě 100 jednotek, musí počítat s cirka dvacetiprocentní marží obchodníka (s marží v řádech jednotek procent nemůže český investor, byť třeba disponující částkou v řádu milionů korun, počítat) a s DPH. Investiční diamant v hodnotě 100 jednotek tedy pořídí za 144 jednotek.

Příklad – nákup investičních diamantů

burzovní hodnota investičních diamantů:

1 000 000 Kč

 

+ marže obchodníka (pro tento příklad 20 %):

200 000 Kč

cena celkem:

1 200 000 Kč

 

+ daň z přidané hodnoty (20 %):

240 000 Kč

cena vč. DPH:

1 440 000 Kč

   

Investor tedy nakoupí investiční diamant v burzovní hodnotě 1 000 000 Kč za 1 440 000 Kč.

Prodej

Problém nastane, když bude chtít investor diamant prodat. V lepším případě (pokud sežene kupce), získá 60 až 70 procent hodnoty diamantu. Nikoliv však ze 144 jednotek, ale z burzovní hodnoty. V praxi to bude znamenat, že koupí-li investor investiční diamant za 144 jednotek, obratem při prodeji nezíská ani polovinu z investovaných financí. 

Příklad – následný prodej investičních diamantů

V našem případě (a ten odpovídá skutečným poměrům) je zřejmé, že investor při následném prodeji investičního diamantu získává zpátky míň než polovinu své původní investice (při započítání kurzového rozdílu – viz níž – je ale výsledek ještě horší).

burzovní hodnota investičních diamantů:

1 000 000 Kč

cena při prodeji (pro tento příklad 65 % z burzovní hodnoty):

650 000 Kč

původní investice (cena vč. DPH):

1 440 000 Kč

investor získává při prodeji:

650 000 Kč
tj. cca 45 %

Komu se diamanty opravdu vyplatí

Jistě, diamanty se neprodávají obratem po koupi. Jde o investici dlouhodobou – než by se investor dostal aspoň na své, trvalo by to léta. A to ještě jen za předpokladu, že nakoupí v růstovém trendu. Jako každá komodita, i investiční diamanty podléhají nabídce a poptávce a jejich cena může nejen růst, ale i klesat. Koupí-li investor investiční diamant v rostoucím trendu, výš popsaná ztráta při následném prodeji se s časem zmenšuje. Naopak koupí-li investiční diamant na cenovém vrcholu, může být ztráta vyšší (investor získá zpátky ještě míň než zmiňovaných 45 procent).

Nabídku navíc můžou ovlivňovat zúčastněné firmy, které jsou faktickým tvůrcem cen na zahraniční burze. Investiční diamanty opravdu můžou být velmi ziskové, spíš však pro firmy, které se zabývají jejich prodejem a pro případné zprostředkovatele (provize zprostředkovatelských firem, často pracujících na bázi MLM, které přesahují i 20 procent z ceny kamene a které prodávající často „nevidí“, jsme v našem příkladu vynechali).

Investicím, které jsou nelikvidní, navíc zatížené DPH, by se investor měl vyhnout tím spíš, pokud mu je slibován zaručený zisk a jistota investice. Ani v delším časovém horizontu nemusí být obchod ziskový. Investor by se neměl nechat ovlivnit „úžasnými“ grafy vývoje ceny diamantů, které může vidět na nákupních prezentacích.

Vývoj ceny broušených briliantů – kulatý briliant 1.00ct VVS2-F

zdroj: http://www.inbardiamond.cz/investicni-diamanty/grafy/

Kurzové riziko

Graf vývoje ceny broušených jednokarátových diamantů vypadá na první pohled skvěle – a nelže. Investor by ale měl dbát na sebemenší detail. V tomhle případě jde o přeškrtnuté písmeno S, které se v grafu vyskytuje tak často. Ano, ceny investičních diamantů jsou (a je to zvykem i u jiných komodit) uváděné v dolarech, proto musí český investor vzít v potaz také kurzové riziko.

A jaké to riziko je, to si ukážeme v příkladu. Napřed si ale zopakujme, jak se vyvíjel kurz koruny k dolaru:

Kurz koruny k americkému dolaru (1998–nyní)

Zdroj: ČNB

Příklad – investiční diamanty jako dlouhodobá investice

Investor nakoupí v roce 1998 investiční diamant, jednokarátový briliant v burzovní hodnotě 7500 dolarů. V říjnu 2011, kdy jeho burzovní hodnota činí 12 500 dolarů, se rozhodne jej prodat.

nákup – r. 1998 (kurz: 35 Kč / 1 $):  7500 $ × 35 Kč= 262 500 Kč

prodej – r. 2011 (kurz: 20 Kč / 1 $)   12 500 $ × 20 Kč = 250 000 Kč

Pro korunového investora z investice do investičních diamantů vyplývá čistá ztráta. Toto porovnání navíc nezahrnuje spread (rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou) a DPH. Při propočtení na konkrétní obchod lze dojít ještě k zajímavějším číslům – posuďte sami:

Anketa

Lákají vás diamanty?

Český (korunový) investor nakoupí v roce 1998 jednokarátový briliant v burzovní hodnotě 7500 USD. V říjnu 2011 se rozhodne jej prodat (burzovní hodnota 12 500 USD).

nákup – r. 1998:

7500 $ × 35 Kč × 1,2 (20 % marže) × 1,22 (DPH v r. 1998 byla 22 %) = 384 300 Kč

Investor tedy zaplatil v r. 1998 za jednokarátový diamant 384 300 Kč.

prodej – r. 2011:

12 500 USD × 20 Kč × 0,65 (35 % marže) = 162 500 Kč

V říjnu 2011 by tedy investor za svůj diamant dostal jen 162 500 Kč, tedy 43 procent z původní investice!

Výsledek je natolik tristní, že není nutno přilévat oleje do ohně a výsledek očišťovat o inflaci (dostali bychom se pod sto tisíc), už tak je to velmi neveselý pohled.

Myslí si ještě někdo, že investice do investičních diamantů je výhodná? Ano. Myslí si to zprostředkovatelé: Jednokarátový kámen nevydělá? Aby také ano, tříkarátové brilianty jsou ziskovější! Čtěte ale toto zvolání radši takto: Na tříkarátovém briliantu z vás vymáčknu víc.

Upravená verze textu psaného pro E15

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+262
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 8. 2012 23:03, Petr

Než investiční diamanty volím investování do zlata. Samozřejmě jen do toho, které splňuje to, že je investiční (bez DPH), takže je v tomhle výhodnější. V minulosti jsem kupoval jen slitky,ale teď jsem se zaměřil na "mince s příběhem" a samozřejmě atraktivním designem a výraznou limitací. Je fajn mít něco co vlastní třeba jen 1500 lidí na celém světě a mít to vystavené doma na skřínce:-) Naposledy pro co jsem se nadchnul byla tato fajn mince (http://svetovemince.cz/cs/zla te-mince/39-egyptske-dedictvi. html),které jsem neodolal a odpor manželky jsem musel vykoupit originalním darkem, ktery mela tato spolecnost taky v nabidce:-) (rododendron s krystaly swarovski)

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 8. 2012 21:05, DIC

Diamanty nakupuji zásadně u společnosti Diamond International Company, která je pro mě zárukou serióznosti. Viz http://gauneri-z-ceska.blog.cz/1206/diamonds-international-corporation-d-i-c-a-s-past-na-investory

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (26 komentářů)

13. 3. 2015 | 14:51 | Kostelecka

Pravdu tu mají vlastně všichni..reálná likvidita diamantů může být hodně smutná -50% a klidně až -70%, ale také může vypadat dle celosvětového velkoobchodního ceníku v ten den - 5% ...záleží však na parametrech kvality kamene,...více

25. 10. 2013 | 14:34 | lexa

ID je alternativa pro ty co nemají hluboko do kapsy a chtějí na 10 a více let mít peníze uloženy v jiné formě než ve virtuální, či papírové podobě. Mám přístup k rapaportu a ceny znám, je směšné o jaké ceně se bavíte, když...více

15. 9. 2012 | 4:45 | Jaroslav Šura

Nepochopil jste podstatu problematiky. Je zcela lhostejné jaký kámen a jakou cenu si vyberete. Ohromný rozdíl mezi nákupem a prodejem, se započtením DPH, inflace a kurzového rozdílu, to vše dělá z diamantu nevýhodnou investici....více

13. 9. 2012 | 21:17 | Libor

Pane Šuro cena 1ct kamene v kvalitě D/IF je 28 600 USD. Promiňte, ale kámen 1ct v kvalitě F/VVS2 , který uvádíte v článku rozhodně nelze považovat za investiční. Kameny kvality F/VVS2 lze považovat za investiční tak od velikostí...více

27. 8. 2012 | 23:03 | Petr

Než investiční diamanty volím investování do zlata. Samozřejmě jen do toho, které splňuje to, že je investiční (bez DPH), takže je v tomhle výhodnější. V minulosti jsem kupoval jen slitky,ale teď jsem se zaměřil na "mince...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK