Komodity: klesající trend potvrzen

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 3. 10. 2011 | 3 komentáře
Komodity: klesající trend potvrzen
Začátkem jara jsme na Peníze.cz s Petrem Novotným polemizovali, zda ceny komodit porostou i v letošním roce. Jaký je mezivýsledek?

V debatách pod texty, které odhadují budoucí vývoj trhu, se nezřídka objevuje (a je vlastně oprávněný) požadavek čtenářů, aby se „proroci“ za čas vrátili na místo činu a porovnali svoje včerejší odhady s dnešním skutečným stavem. V dubnu jsme se na Peníze.cz neshodli v prognóze cen komodit.

Zde je mezivýsledek za půl roku:

Změna cen komodit od 1. 4. do 30. 9. 2011 (v USD)
RýžeZlatoHovězí na výkrmHovězí masoMlékoCukrPomeranč. koncentrátTopný olej
13,9 %13,2 %3,8 %1,7 %-3 %-5,9 %-7,1 %-10,3 %
Zemní plynKukuřiceOvesKakaoŘepkaNaftaPalmový olejPlatina
-10,4 %-10,4 %-10,7 %-11,3 %-12 %-12 %-12,7 %-14,2 %
KávaVepřové masoSójaBenzinHliníkPšeniceZinekPaladium
-14,7 %-15,4 %-16 %-18,1 %-18,3 %-20 %-20,2 %-20,3 %
StříbroOlovoRopa WTIMěďRhodiumDřevoNiklBavlna
-20,6 %-25,5 %-25,9 %-26,1 %-29,3 %-30,3 %-32,4 %-49,9 %
Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista.de

Už začátkem roku jsem v souvislosti s komoditami vyjádřil obavy, že naskakovat do rozjetého pendolina se nevyplácí:

„Rokem komodit byl již uplynulý rok 2010. Kdo se domnívá, že rok komodit přijde teprve letos, možná se bude pár měsíců smát, ale obávám se, že v prosinci bude při konečném bilancování plakat.“

Graf 1: Pšenice

Ceny pšenice

Zdroj: Finanzen.net

V polemice s Petrem Novotným pak uvádím dva pádné důvody pro pokles cen komodit:

  • Extrémně špatná loňská úroda
    „Bude-li úroda lepší než loni, pak by cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských komodit měla o 20–30 procent klesnout.“

    Ačkoliv počasí si s námi i letos pohrává, hlavně srpnové sucho na amerických obilnicích investory dost vystrašilo, zatím to vypadá, že celková úroda bude lepší než loni. Cena pšenice, kukuřice, cukru a dalších zemědělských plodin tudíž klesá.

Graf 2: Bavlna

Ceny bavlny

Zdroj: Finanzen.net

  • Blížící se recese
    „Blížící se recese přinese nižší spotřebu průmyslových komodit, čili cena mědi, oceli, uhlí, bavlny a mnoha dalších komodit by měla výrazně poklesnout.“

    Hrozba globální ekonomické recese se na nás nakonec valí hned ze třech stran najednou – z USA, Evropy i Číny, ačkoliv jsem se domníval, že vše začne tentokrát v Číně. Navíc Japonsko se stále potýká s následky březnového zemětřesení, mnoho fabrik stále neobnovilo plný provoz. Tedy ze všech čtyř největších ekonomických celků přichází pokles spotřeby průmyslových komodit a jejich cena logicky klesá, zejména v září zaznamenaly mnohé komodity strmý pád (stříbro -28 %, měď -24 %, olovo -23 %, nikl -21 %).

 

Graf 3: Měď

Vývoj cen mědi

Zdroj: Finanzen.net

Krátkodobě pokles, dlouhodobě porostou

Aktuální ceny komodit?

Na Peníze.cz je známe, račte se přesvědčit:

Nebo snad radši:

Vidíte, funguje to. A samozřejmě umíme i ceny dalších komodit.

Samozřejmě, že z dlouhodobého hlediska ceny komodit porostou, a to pravděpodobně rychleji než celková inflace. Snaha rozvířit vyšší inflaci (která by požrala jinak nesplatitelné dluhy) tištěním nových peněz se bude nadále projevovat růstem cen hmotných aktiv. Kromě toho se dlouhodobě očekává rostoucí poptávka po komoditách z rozvíjejících se zemí, zejména z Číny a Indie. Rostoucí počet obyvatel a s tím rostoucí spotřeba domácností a také nové investice do infrastruktury musí logicky vést k vyšší poptávce po komoditách.

Nicméně krátkodobě je situace jiná. Stojíme na počátku další globální hospodářské recese. Agregátní poptávka po cyklických komoditách klesá a tento proces zatím není u konce, spíše na začátku. Cena ropy, kovů, dřeva a dalších průmyslových materiálů půjde s velkou pravděpodobností ještě několik měsíců dolů a může klesnout o dalších 30–40 procent.

U zemědělských komodit jsou krátkodobé pohyby vždy loterie. I zde ale situace prozatím nahrává dalšímu poklesu cen. Ten by však neměl být tak velký jako u průmyslových komodit. Osobně očekávám pokles z dnešních cen kolem 10–15 procent.

Graf 4: Zlato

Vývoj cen mědi

Zdroj: Finanzen.net

Zlato ano, stříbro dnes ne

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Přední český odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Samostatnou kapitolou je zlato, které v září prošlo silnou korekcí z 1 900 dolarů za unci na 1 600 dolarů. Zlato je víceméně sázka na zrod nové krize, která dost reálně hrozí, protože euro v současné podobě už dlouho nevydrží a jeho pád by mohl znamenat křížek pro Španělsko nebo Itálii – a to by rozpoutalo řetězovou reakci insolvencí velkých evropských bankovních domů. Čili na rozdíl od ostatních komodit zlato může krátkodobě růst.

Ovšem pozor na stříbro, které se poslední dobou těší u investorů dokonce větší popularitě než zlato. Stříbro je sice drahý kov s unikátními vlastnostmi, jehož cena dlouhodobě asi dost poroste, fakticky se však více než polovina světové produkce stříbra používá v elektronice, to znamená, že je velmi citlivá na vývoj ekonomiky, podobně jako jiné průmyslové kovy.

Vývoj cen mědi

Zdroj: Finanzen.net

Anketa

Je čas na nákup komodit?

S nákupy ještě vyčkejte

Stále platí, že komodity jsou z dlouhodobého pohledu perspektivní investice a mají své místo v portfoliu. Také platí, že vyšších výnosů lze dosáhnout při investici do akcií producentů komodit než prostřednictvím komoditních fondů a indexů, u kterých dochází ke ztrátám z rolování kontraktů (ale o tom více jindy). Avšak na nákupy je ještě dost času. Za pár měsíců by komodity i akcie měly být ještě levnější než dnes.

Jak vidí budoucnost komoditního trhu náš pravidelný Sváteční komiks? Laik žasne!
Od Tater až po Brdy

Strip zvětšíte kliknutím

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Hledáte zajímavé výnosy? Zkuste investovat do komodit!

27. 6. 2011 | František Mašek | 1 komentář

Hledáte zajímavé výnosy? Zkuste investovat do komodit!

Ceny komodit poslední týdny silně klesají a až na výjimky, jako je třeba zlato, stříbro či ropa Brent, jsou níž než koncem roku 2010. Prognózy, podle nichž bude zlato časem za 2 000... celý článek

Dva důvody, proč půjdou komodity dolů

13. 4. 2011 | Jan Traxler | 10 komentářů

Dva důvody, proč půjdou komodity dolů

Rostou, rostou? V tom případě zavčas posbírejte zisky, protože možná nebude dlouho trvat a ceny budou padat dolů. Tady jsou dva pádné důvody.

Jak investovat do komodit

31. 3. 2011 | Petr Novotný, Tomáš Prouza | 6 komentářů

Jak investovat do komodit

Lidé mají k investicím do komodit buďto nadšený, nebo naopak velmi rezervovaný přístup. Přitom by měly být automatickou součástí každého portfolia.

Sedm důvodů, proč letos porostou komodity

31. 3. 2011 | Petr Novotný | 6 komentářů

Sedm důvodů, proč letos porostou komodity

Když je po dešti a měsíc jde nahoru, uslyšíte na otázku Rostou, rostou? nejspíš kladnou odpověď. Podobně přálo počasí v minulých letech komoditám – kdo zainvestoval, většinou neprohloupil.... celý článek

Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

20. 1. 2011 | Jan Traxler | 2 komentáře

Komodity: naskočíte do rozjetého Pendolina?

Rostoucí ceny komodit lákají. Stále více lidí je pokládá za zajímavou investici, která by měla ochránit jejich jmění před očekávanou inflací. Přichází však pozdě. Znovu opakuji, naskakovat... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.