Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak spolu souvisí zlato a dolar?

| rubrika: Analýza | 8. 8. 2002
Jak spolu souvisí zlato a dolar?
…"v posledních týdnech spekulanti na futures trzích vydělali spoustu peněz spekulací na pokles dolaru a na růst zlata"… <i>(The Wall Street Journal Europe, 7 - 9.6 2002)</i>

Americký ministr financí Paul O´Neill při slyšení před senátní bankovní komisí prvního května letošního roku zpochybnil smysl intervencí: "Říkám, že mám skutečné pochybnosti o efektivnosti intervencí a výroků o intervencích." Intervence a ujišťování trhu byly substancí politiky silného dolaru bývalého Clintonova ministra Roberta Rubina, jejich zpochybněním současný ministr de facto vyjádřil, že nevěří ve svou schopnost podporovat a bránit hodnotu dolaru. Rubinovu "mantru": silný dolar vede k silné ekonomice, O´Neill, prezident Bush a jeho hlavní ekonomický poradce Lawrence Lindsey nahradili myšlenkou, že silná ekonomika vede k silnému dolaru. Trhy reagovaly: dolar v následujících týdnech oslabil vůči euru o více než osm procent, vůči jenu o sedm procent a vůči zlatu o čtyři procenta.

Ztráta důvěru trhu v určitou měnu vede ke spekulaci na její oslabení prostřednictvím spekulace na růst jiné měny. Možnost posílení ostatních měn bývá omezená nebo přinejmenším komplikovaná, protože historicky vlády věřily, že příliš rychlé posílení vlastních měn je špatné pro ekonomiku. Jedním z prostředků spekulace na pokles či růst určité měny je právě zlato - komodita, jejíž cena není ovlivněn průmyslovou poptávkou, ani změnami v roční produkci, jejíž kupní síla je velmi stabilní, která je dostatečně likvidní a není v posledních desetiletích přímo ovlivňována vládními autoritami.

Pokles důvěry v dolar se za jinak stejných okolností projevuje oslabením dolaru vůči ostatním měnám a vůči zlatu. Cena zlata se pohybuje inverzně vůči hodnotě dolaru na měnových trzích. Pokles dolaru vůči konkrétní měně však nemusí vždy znamenat současný růst dolarové ceny zlata, protože oslabení dolaru na měnovém trhu nemusí nutně signalizovat pokles důvěry v dolar, ale nárůst důvěry v ostatní měny například v důsledku intervencí nebo v důsledku více tržní ekonomické politiky vlád ostatních zemí. Naopak posílení dolaru proti určité měně nemusí znamenat nárůst důvěry v dolar, ale pokles důvěry v ostatní měny.

Vztah mezi cenou zlata a hodnotou dolaru na měnových trzích tedy není v žádném případě exaktní, nicméně současná spekulace na pokles dolaru a na růst ceny a zlata a naopak je praxí starou přinejmenším několik desetiletí a data včetně formálnější statistické analýzy tento vztah potvrzují.

Počátkem sedmdesátých let mezi laiky i ekonomy panoval jeden omyl: dolar dodává hodnotu zlatu. Například Henry Reuss člen kongresu za demokraty prosazoval devalvaci a předvídal, že po oddělení zlata od dolaru cena zlata klesne na sedm dolarů za unci. Přesný opak je pravdou: cena zlata není závislá na dolaru pozitivně, ale negativně (inverzně), a jeho dlouhodobá kupní síla – bez ohledu na dolar - je stabilní. Zlato nikoliv dolar, euro nebo jen je konečným rezervním aktivem, standardem vůči kterému trhy měří hlasováním svými penězi hodnotu papírových měn.


Máte raději zlato nebo dolary? Věděli jste, že se proti sobě pohybují inverzně? Podělte se o své názory a zkušenosti s ostatními!

Další díl seriálu o zlatu si přečtete opět za týden.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK