Výpočet rodičovské 2024 – výše příspěvku a délka čerpání

Rodičovský příspěvek navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Kdo nárok na mateřskou nemá, čerpá rodičovský příspěvek od narození dítěte. Pro děti narozené do konce roku 2023 je rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, respektive 450 tisíc u dvojčat a vícerčat, čerpat se dá až 4 roky. U dětí narozených od 1. ledna 2024 pak 350 tisíc, respektive 525 tisíc pro vícerčata, čerpat se dá maximálně 3 roky.

Pokud zvažujete změnu měsíční výše rodičovského příspěvku a délky čerpání rodičovského příspěvku, využijte kalkulačku Rodičovský příspěvek 2024. Změna měsíční výše a délky čerpání

Kalkulačka — rodičovský příspěvek

měsíců

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Jak kalkulačku rodičovského příspěvku správně použít

  • Pro výši rodičovského příspěvku je určující průměrný hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů.
  • Kalkulačku můžou používat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Rozhodující vstup pak není příjem, ale měsíční výše nemocenského pojištění.
  • Pokud za vás nemocenské pojištění neplatil zaměstnavatel ani jste si ho jako OSVČ neplatili dobrovolně sami, nechejte v políčku hrubá měsíční mzda / nemocenské pojištění nulu.
  • Otestujte kalkulačku pro každého rodiče zvlášť a porovnejte, přes kterého se vyplatí rodičovský příspěvek čerpat.
  • Rozlište, jestli rodičovský příspěvek čerpáte na jedno dítě nebo na vícerčata.
  • Uveďte, kolik měsíců chcete rodičovský příspěvek pobírat, kalkulačka spočítá, kolik to dá měsíčně. Nebo zadejte, jakou měsíční částku chcete brát, kalkulačka spočítá, na jak dlouho v této výši příspěvek dostanete. Případně výsledek upraví podle zákonných limitů a nabídne alternativy, na které máte nárok. Ukáže, jak můžete příspěvek vybrat nejrychleji a jak nejpomaleji, tedy v jakém rozmezí si ho smíte nastavit. Nezapomeňte, že s rodičovským příspěvkem na nového potomka zaniká nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Můžete ho ale jednorázově dočerpat.

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ pro vás i pro děti? Pomůžeme také s půjčkou.

Hledáte výhodné pojištění online, potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.
  • Kdy chodí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně. To znamená, že vždy nejpozději do konce měsíce musí přijít peníze za měsíc předchozí. Rodičovský příspěvek patří mezi nepojistné sociální dávky, které vyplácejí krajské pobočky úřadu práce, každá po svém. A i v rámci kraje jsou různé výplatní termíny. Kdy přijde rodičovský příspěvek na účet, se tedy nedá obecně říct. Úřad práce nás ujišťoval, že konkrétní termín výplaty rodičovského příspěvku sdělí na příslušném kontaktním pracovišti úřadu práce.
  • Jak se vyplácí rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek se vyplácí v měsíčních dávkách, vždycky v měsíci následujícím po měsíci, za který dávka náleží. To znamená, že rodičovský příspěvek například za prosinec dostanete v lednu. Výši měsíční dávky (a tedy i celkovou délku čerpání rodičáku) si můžete nastavit, ne ale docela libovolně, rozhodující jsou výše předchozích příjmů. Naše kalkulačka s tím pomůže. Výši měsíčního rodičovského příspěvku (a tedy i délku jeho pobírání) můžete později změnit. S tím zase pomůže tahle kalkulačka: Rodičovský příspěvek. Změna měsíční výše a délky čerpání.
  • Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

    Na rodičovský příspěvek mají všichni rodiče – není žádná podmínka, kterou by museli předem splnit, nemusí předtím platit ani žádné pojistné.
    Jedinou podmínkou při samotném pobírání rodičovského příspěvku je, aby rodič celý kalendářní měsíc celodenně a řádně pečoval o dítě, na které rodičovský příspěvek pobírá. Této podmínce ale nepřekáží zaměstnání – je splněna, i když rodič chodí do práce a celodenní péči o dítě obstará jiná zletilá osoba. Ani školka není překážka.
  • Jak dlouho můžu být na rodičovské a jak dlouho můžu brát rodičovský příspěvek?

    Rodičovský příspěvek je celkem 300 tisíc korun na dítě, 450 tisíc na vícerčata. Pro děti narozené od 1. ledna 2024 bude rodičovský příspěvek 350 tisíc na dítě, 525 tisíc u vícerčat. Rodiče dostávají rodičovský příspěvek

    • do vyčerpání plné výše rodičovského příspěvku nebo
    • u dětí narozených před rokem 2024 do 4 let, u dětí narozených později do 3 let dítěte či dětí nebo
    • do narození dalšího dítěte

    Nárok na rodičovský příspěvek zakládá vždycky jen nejmladší dítě v rodině – pokud jste ještě na jedno dítě příspěvek nestihli vyčerpat, ale už se narodí nové, je možné požádat o jednorázové dočerpání. Přesto je dobré vědět, že u rodičovského příspěvku je možné přepnout na jinou rychlost čerpání, zmenšit nebo zvýšit měsíční výši příspěvku: Kalkulačka: změna měsíční výše rodičovského příspěvku.

  • Jak se počítá rodičovská dovolená?

    Rodičovská dovolená není rodičovský příspěvek a mezi oběma pojmy není úplně pevné propojení. Například není potřeba k pobírání rodičovského příspěvku být na rodičovské dovolené. Ostatně rodičovská dovolená končí nejpozději třetími narozeninami dítěte, čerpání rodičovského příspěvku je ale u dětí narozených před rokem 2024 možné rozložit až do čtyř let.
    Rodičovská dovolená se nepočítá – o tu si rodič řekne u zaměstnavatele, který má povinnost mu ji poskytnout. Maminky si o ni řeknou po skončení mateřské, pokud peněžitou pomoc v mateřství nebraly (a nebyly tedy na mateřské dovolené), tak po narození dítěte. Tatínkové si o ni můžou říct hned po narození dítěte. Na rodičovské dovolené můžou být i oba rodiče zároveň.
  • Kdy se přechází z mateřské na rodičovskou?

    Rodičovský příspěvek se začíná vyplácet po skončení mateřské dovolené. Pokud maminka mateřskou dovolenou neměla nebo když o rodičovský příspěvek žádá tatínek, začíná výplata rodičovského příspěvku po narození dítěte.
  • Co je potřeba k vyřízení rodičovského příspěvku?

    Nejjednodušší je žádat pomocí aplikace Jenda na webu MPSV. Potřebovat budete datovou schránku nebo některou z uznávaných elektronických identit jako je bankovní identita. Podat můžete i klasickou žádost o rodičovský příspěvek online nebo na papírovém formuláři na místně příslušném (podle místa bydliště) kontaktním pracovišti úřadu práce. Určitě potřebujete:

    Kromě toho můžete potřebovat:

    • Potvrzení o nároku na dávky (náhrady, které ovlivňují nárok a výši rodičovského příspěvku. To se týká maminek, které nebyly na mateřské, ale byly kvůli porodu jen na nemocenské, nebo které měly mateřskou z jiného státu.
    • Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku. To si s sebou bere rodič, který nebral mateřskou a chce si stanovit měsíční dávky vyšší než 13 000 Kč pro jedno dítě, 19 500 Kč pro víc dětí; formulář potvrzuje správa sociálního zabezpečení.
    • Potvrzení o návštěvě jeslí, mateřské školy nebo jiného obdobného zařízení pro děti předškolního věku, pro dítě nebo současně narozené děti mladší dvou let, pokud takovéto zařízení navštěvují.
    • Doklad o nároku a výši dávky obdobné rodičovskému příspěvku pobíraném v jiném státě, pokud jste jej pobírali nebo pobíráte.

    Všechny tiskopisy jsou na kontaktních pracovištích úřadu práce nebo na webu ministerstva práce v sekci Formuláře.

  • Co je to denní vyměřovací základ na rodičovské?

    Denní vyměřovací základ je pojem, se kterým se potkáte u všeho, co nějak souvisí s nemocenským pojištěním. Vypočítává se z něj výše nemocenské, peněžité pomoci v mateřství (mateřské) a slouží jako základ pro výpočet rodičovské 2024.
    Denní vyměřovací základ se počítá u zaměstnanců z příjmů za posledních 12 měsíců před začátkem vyplácení dávky. Tedy jednoduše řečeno: výše mzdy či platu, a tedy výše nemocenského pojištění, které se z nich odvádí (u OSVČ, které si platí dobrovolně nemocenské pojištění, jen výše pojistného) ovlivňuje možnou výši měsíčního rodičovského příspěvku. Čím víc jste zaplatili, tím víc můžete měsíčně dostat a tím rychleji čerpat celkovou částku rodičovského příspěvku. Kdo nevydělával, vydělával málo nebo jako OSVČ neplatil dobrovolně nemocenské pojištění, může rodičák čerpat nejvýše tempem 10 000 Kč měsíčně, resp. 15 000 kč měsíčně u vícerčat.
  • Jaká je maximální výše rodičovského příspěvku?

    Maximální výše rodičovského příspěvku závisí na denním vyměřovacím základu. Pro ty, co vydělávali málo nebo neplatili nemocenské pojištění je to 13 tisíc korun měsíčně. Pro ty, co vydělávali hodně, je nejen podle naší kalkulačky rodičovského příspěvku strop 53 910 korun měsíčně.
  • Kdo platí sociální a zdravotní pojištění na rodičovské dovolené?

    Zdravotní pojištění za člověka na rodičovské dovolené odvádí zdravotním pojišťovnám stát.
    Sociální pojištění člověk na rodičovské dovolené nemusí odvádět. Pokud jde o rodičovskou a nárok na důchod, bere se rodičovská dovolená, respektive každá doba osobní péče o dítě do čtyř let jako náhradní doba pojištění. To znamená, že se počítá do celkové doby důchodového pojištění potřebné pro nárok na důchod. Lze ji započítat jen jednomu z rodičů.
    Pokud při pobírání rodičovského příspěvku pracujete, odvádí se sociální (tedy i důchodové) pojištění normálně.

Související články na téma rodičovská, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek, rodičovský příspěvek 2024

Změna v rodičovském příspěvku je tu. O zbytek už nepřijdete

27. 7. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Změna v rodičovském příspěvku je tu. O zbytek už nepřijdete

Od 28. července začíná fungovat dlouho očekávané vylepšení pravidel. Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz.

O zbytek rodičovského příspěvku už nepřijdete. Schváleno

13. 7. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

O zbytek rodičovského příspěvku už nepřijdete. Schváleno

Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz. Novelu definitivně schválili poslanci.

Doplatek rodičovského příspěvku má zpoždění. Porod v červenci nestačí

15. 6. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Doplatek rodičovského příspěvku má zpoždění. Porod v červenci nestačí

Poslanci nestihnou schválit vylepšená pravidla tak, aby začala platit od původně plánovaného 1. července. Rodiny, kterým se narodí další dítě v prvních týdnech prázdnin, tedy nakonec nedosáhnou na nevyčerpaný zbytek rodičovského příspěvku.

Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

9. 6. 2021 | Petr Kučera | 6 komentářů

Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz. Novela míří k definitivnímu schválení.

Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

26. 4. 2021 | Petr Kučera | 64 komentářů

Změna v rodičovském příspěvku: O zbytek už nepřijdete

Komu se narodí další dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku, nepřijde o zbytek peněz. Dobrou zprávu pro rodiny přináší novela, kterou schválili poslanci.

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

23. 4. 2021 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Přídavky na děti se poprvé od roku 2008 zvýší. Výraznější než teď bude zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají. Poslanci schválili i změny u rodičovské nebo daňových slev na děti.

Otcovská 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

8. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 1 komentářů

Otcovská 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

Kalkulačka otcovské poporodní péče a přehled aktuálních pravidel.

Mateřská a rodičovská OSVČ 2021. Na tohle teď máte nárok

6. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 1 komentářů

Mateřská a rodičovská OSVČ 2021. Na tohle teď máte nárok

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Rodičovský příspěvek 2021. Kolik dostanete a jak žádat

28. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Rodičovský příspěvek 2021. Kolik dostanete a jak žádat

Rodičovský příspěvek vyplatí stát bez ohledu na předchozí zaměstnání nebo výši výdělků. Jeho čerpání obvykle navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. Projděte si pravidla.

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

26. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 5 komentářů

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou pravidla a kalkulačky.

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 3 komentáře

Mateřská 2021. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Kdo přesně bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2021, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

29. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 4 komentáře

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

Čekáte miminko? Takže už víte, že láska nepřináší „jen žal a výdaje“, jak se zpívá v písničce, ale spoustu radosti. A výdaje. Možná vám gynekolog nabídnul těhotenský balíček za pár tisíc. Pojďme se podívat, co v takových balíčcích bývá. A jak neplatit zbytečně víc.

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek.

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

29. 9. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

Finanční úřad už nebude chtít úrok z prodlení po lidech, kteří špatně uplatnili daňovou slevu na manžela kvůli nesprávnému potvrzení od České správy sociálního zabezpečení. Informovala o tom Kancelář veřejného ochránce práv.

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

12. 3. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Sleva na manželku ušetří až 25 tisíc na daních. Jak na to

Pokud si jeden z manželů ve společné domácnosti loni vydělal méně než 68 tisíc korun, může si druhý z páru odečíst z daní 24 840 korun. Co se do limitu počítá a na co si ještě dát pozor?

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

25. 2. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek nově ovlivní porodné. Slevu na manželku ne

Mezi příjmy, které se počítají pro nárok na porodné, patří od ledna i rodičovský příspěvek. Naopak u daňové slevy na manželku či manžela se nic nemění.

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

23. 2. 2020 | Monika Veselíková, Petr Kučera | 38 komentářů

Na porodné dosáhne víc lidí. Nová kalkulačka

Díky zvýšení životního minima se do příjmové hranice vejde víc rodin než doteď. Na druhou stranu některé z nich o nárok přijdou, protože nově se do příjmů počítá i rodičovský příspěvek.

Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

9. 2. 2020 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

Přehled aktuálních pravidel a kalkulačka otcovské poporodní péče.

Vyšší rodičovská pro všechny? Rozhodne Ústavní soud

29. 1. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Vyšší rodičovská pro všechny? Rozhodne Ústavní soud

Pravidla navýšení rodičovského příspěvku prověří Ústavní soud. Ústavní stížnost, kterou zatím podepsalo 45 senátorů a senátorek z klubů KDU-ČSL, ODS, STAN, SEN21 a také dva nezařazení, mu dnes pošle iniciátor stížnosti Lumír Kantor (KDU-ČSL).

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

14. 1. 2020 | Monika Veselíková | 7 komentářů

Mateřská a rodičovská OSVČ 2020. Kalkulačka a přehled

Kdy mají podnikatelky nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme.

Partners Financial Services