DPP, DPČ – kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů

Pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Chcete vědět, kolik vám ze sjednané odměny sebere stát – co padne na zdravotní pojištění, sociální pojištění a na daně? Nebo sami „zaměstnáváte“ na DPP nebo DPČ a chcete vědět, na kolik vás jeden člověk přijde a kolik za něj budete muset odvést? Všechno přehledně vypočte naše mzdová kalkulačka DPP a mzdová kalkulačka DPČ.

DPP, DPČ – kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů

+
+

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ, SPOŘENÍ A PŮJČEK.

Hledáte výhodné pojištění online, chce spořit nebo potřebujete půjčit peníze? Pomůžeme vám.

Novinky v práci na dohodu od roku 2024

Dohodáři mají od ledna 2024 nově nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci, včetně náhradního volna.

Zaměstnavatel musí pracovníky na dohodu informovat o průběhu práce a sdělovat jim harmonogram práce nejméně tři dny dopředu, nedohodnou-li se jinak, toto platí už od října 2023. 

Pokud pro jednoho zaměstnavatele odpracujete na dohodu za rok aspoň 180 dní, můžete požádat o převod na klasickou pracovní smlouvu. Zaměstnavatel nemusí vyhovět, ale musí písemně sdělit, proč nevyhoví.

Člověk pracující na dohodu může nově nárokovat tzv. překážky na straně zaměstnance a z důvodů obecného zájmu: může si tedy dojít k lékaři, vzít si volno na svatbu nebo darovat krev či odjet na tábor. Zaměstnavatel jim musí poskytnout pracovní volno, i když bez nároku na peníze. 

Od roku 2024 mají také dohodáři právo na dovolenou, když pro jednoho zaměstnavatele pracují aspoň 28 dní, resp. 80 hodin. Výpočet dovolené při práci na dohodu se bude provádět, jako by dohodář pracoval na poloviční úvazek. Za každých 20 odpracovaných hodin má nárok na zhruba jednu a půl hodiny dovolené. Když ji nevyčerpá, po skončení domluvené práce mu zaměstnavatel musí vyplatit náhradu.

Další změny, které se týkají řetězení dohod, placení sociálního a zdravotního pojištění, přijdou v polovině roku 2024. Podrobnosti zde: Nová pravidla pro práci na dohodu.

Dohoda o provedení práce

Dohodu o provedení práce můžete ročně uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pro každého z nich však můžete pracovat maximálně tři sta hodin za rok.

Pokud měsíční odměna z dohody o provedení práce nepřesáhne deset tisíc, neplatí se z výdělku zdravotní ani sociální pojištění.

Pokud jde o daně, máte – když měsíční odměna nepřesáhne deset tisíc korun – dvě možnosti. Když nepodepíšete přihlášení k dani z příjmů, zaměstnavatel vám z příjmu odečte patnáctiprocentní srážkovou daň. Pak už tento příjem nemusíte nikde vykazovat.

Když prohlášení k dani podepíšete, strhne vám zaměstnavatel patnáctiprocentní zálohu na daň a uplatní daňové slevy, na které máte nárok – přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která v roce 2024 dosahuje 30 840 korun (což dělá 2 570 měsíčně).

Když měsíční odměna přesáhne deset tisíc korun, strhne vám zaměstnavatel automaticky patnáctiprocentní zálohu na daň. Když u daného zaměstnavatele podepíšete přihlášení k dani, budete moct uplatnit daňové slevy – stejně jako u odměny do deseti tisíc.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohodu o pracovní činnosti můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tedy 20 hodin týdně).

Když měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti nedosáhne 4000 korun, nemusí se z ní odvádět zdravotní ani sociální pojištění.

Příjmy z dohody o pracovní činnosti se daní stejně jako příjmy z běžného pracovního poměru. Bez ohledu na výši odměny tedy platí, že zaměstnavatel z ní odvede patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů. Když u daného zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, sníží vám zálohu o daňové slevy a zvýhodnění.

Související články na téma dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce, dpč, dpp

Pravidla přivýdělku: Druhá práce, brigáda i podnikání

2. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Pravidla přivýdělku: Druhá práce, brigáda i podnikání

Jsem dříč a jedna práce mi nestačí. Nevyjdu s penězi. Chci si přilepšit. Brigáda, druhý úvazek, podnikání… Jaká pravidla má přivýdělek? Jaké přináší povinnosti? A kolik ukousnou povinné odvody? Odpovědi na příštích řádcích.

Student vydělává. Brigáda, zaměstnání, podnikání – výhody a povinnosti

26. 10. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Student vydělává. Brigáda, zaměstnání, podnikání – výhody a povinnosti

Chcete si při studiu přivydělat? Možností, jak přivýdělek formálně zastřešit, je víc. Přečtěte si, která je pro studenta nejvýhodnější a kolik z výdělku ukrojí povinné odvody.

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

14. 10. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Přehled: Jak si přivydělat k mateřské a rodičovské a nepřijít o dávky

Chcete si přivydělat k mateřské nebo rodičovské? Přečtěte si, jaké máte možnosti a na co dát pozor, abyste o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřišli.

Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

21. 4. 2015 | Petra Dlouhá | 6 komentářů

Pět dobrých rad: Chcete si přivydělat?

Chcete si přivydělat, čas i příležitost by byly… Jenže nevíte, nakolik vás sváže řemen byrokratických brzd a omezení? Přinášíme pět tipů. Do začátku se můžou hodit.

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti: Jak se daní v roce 2015

19. 2. 2015 | Petra Dlouhá | 37 komentářů

Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti: Jak se daní v roce 2015

Většina brigád a přivýdělků probíhá na bázi dohody o provedení práce. Případně dohody o pracovní činnosti. Přečtěte si, jaká pravidla platí v roce 2015 pro jejich danění. Nejdůležitější novinka? Změny v odvodech zdravotního pojištění u lidí, kteří mají s jedním zaměstnavatelem uzavřeno víc dohod naráz.

Dohoda o provedení práce: Od roku 2014 se daní výhodněji!

5. 3. 2014 | Petra Dlouhá | 22 komentářů

Dohoda o provedení práce: Od roku 2014 se daní výhodněji!

Výhodnější pravidla danění a možnost zákonného zástupce s okamžitou platností zrušit dohodu uzavřenou dítětem. To jsou nejdůležitější novinky u dohody o provedení práce, která u nás formálně zastřešuje naprostou většinu přivýdělků a brigád. Přehled všeho nového i staršího (ale důležitého), co je třeba o práci na dohodu vědět, najdete na následujících řádcích.

Jak přežít (v) zaměstnání: Práce na dohodu

26. 2. 2014 | Jiří Lojda | 5 komentářů

Jak přežít (v) zaměstnání: Práce na dohodu

V dnešním díle našeho seriálu se vlastně ocitneme tak trochu mimo pole vymezené jeho názvem. Nepůjde v něm totiž o zaměstnání v pravém slova smyslu, o „pracovní poměr“, ale o „práce na dohodu“.

Daně převlékají kabáty. Přehled novinek od ledna 2014

23. 12. 2013 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Daně převlékají kabáty. Přehled novinek od ledna 2014

Pokud jde o daně, od prvního ledna nás čeká hned několik změn. Co bude jinak a s čím je třeba v roce 2014 počítat? O některých novinkách v daňové oblasti jste na Peníze.cz už četli – některé jsme rozebírali podrobně, jiné zmínili jen letmo a ještě se k nim vrátíme. Tentokrát přinášíme souhrnný přehled všeho důležitého pro rok 2014 na jednom místě.

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

31. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 20 komentářů

Mateřská? Rodičovská? Jak si na ní (legálně) přivydělat

Jste na mateřské nebo rodičovské dovolené a rádi byste si přilepšili? Možnosti přivýdělku jsou celkem široké. Jen je třeba dodržet stanovená pravidla, abyste se o peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek nepřipravili. Přinášíme přehled nejvýhodnějších variant přivýdělku a jejich pravidel pro rodiče s malými dětmi.

Práce, brigáda a podnikání při studiu. Jaká jsou pravidla?

17. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 4 komentáře

Práce, brigáda a podnikání při studiu. Jaká jsou pravidla?

Peníze.cz přinášejí další díl seriálu o pravidlech přivýdělku. Tentokrát pro studenty. Chcete si při studiu přivydělat, nechat se zaměstnat nebo se vrhnout do podnikání? Vše důležité o pravidlech, se kterými budete muset vy (i váš případný zaměstnavatel) počítat, se dozvíte v následujícím přehledu.

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité o pravidlech přivýdělku, zaměstnání a podnikání v důchodu najdete v následujícím přehledu.

Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

25. 9. 2013 | Petra Dlouhá | 15 komentářů

Sháníte druhou práci? Praktický přehled, jak na přivýdělek při zaměstnání

Přibývá lidí, kteří nevyjdou se svými příjmy a potřebují druhou práci. Chcete si při zaměstnání přivydělat? A zajímá vás, jestli můžete mít dvě práce na plný úvazek, jaké limity pro další pracovní poměry platí, kdy je výhodná práce na dohodu a za jakých podmínek můžete při zaměstnání podnikat? Vše důležité najdete v následujícím přehledu.

Novinky ve zdravotnictví: míň lůžek, orgány „z dovozu“, léčebné konopí… Co přijde dál?

11. 2. 2013 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Novinky ve zdravotnictví: míň lůžek, orgány „z dovozu“, léčebné konopí… Co přijde dál?

Zdraví si za peníze nekoupíš… Ale bez peněz tě nikdo nebude uzdravovat. A právě proto vám Peníze.cz přinášejí přehled novinek, které nás v oblasti zdravotnictví čekají. Ministr Heger má odvážné vize: znovu tlačí na úplný zákaz kouření v restauracích a chce v hospodách povinně aspoň jedno nealko levnější než pivo.

Jak od letoška s prací na dohodu

24. 9. 2012 | Barbora Buřínská | 6 komentářů

Jak od letoška s prací na dohodu

Rok 2012 přinesl krom mnoha jiných změn i novinky v oblasti pracovněprávních vztahů. 1. ledna vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která by podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka měla vést k pružnějšímu pracovnímu trhu.

Doznání: Dělal jsem za buchty a pivo. Napaříte mi osmdesát tisíc?

3. 8. 2012 | Michal Kašpárek | 15 komentářů

Doznání: Dělal jsem za buchty a pivo. Napaříte mi osmdesát tisíc?

Když za titěrnou vzájemnou laskavost hrozí podnikatelům osmdesátitisícové pokuty a cizincům vypoklonkování ze země, nezbývá, než se přiznat a doufat v milost.

Co dostanete, když zůstanete doma na paragraf? Kalkulačka ošetřovného

2. 4. 2012 | Barbora Buřínská | 38 komentářů

Co dostanete, když zůstanete doma na paragraf? Kalkulačka ošetřovného

Ošetřovné jako jednu z dávek nemocenského pojištění můžete čerpat v různých situacích. Ne vždy je podmínkou nemoc dítěte. „Na paragraf“ se můžete starat i o nemocnou babičku, ženu bezprostředně po porodu či o zdravé dítě mladší desíti let.

Dvořák, Janeček, Šachta, Rittig, nebo Randák? Zvolte si svého padoucha!

1. 3. 2012 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Dvořák, Janeček, Šachta, Rittig, nebo Randák? Zvolte si svého padoucha!

Kradeš, lžeš a podvádíš, tuneluješ, odkláníš a nedaníš. Taková obvinění slýcháme v Česku často. V souvislosti s kauzami pražského dopravního podniku alias erární dojné krávy se s nimi ale přímo roztrhl pytel. Co si o tom myslíte? Kdo je největší gauner?

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

2. 1. 2012 | Dušan Šídlo, Ondřej Tůma | 4 komentáře

Změny, které v roce 2012 provětrají naši peněženku

Vyšší DPH a následné zdražování potravin a dalších nepostradatelných (ale i postradatelných) věcí, snížení státního příspěvku na stavební spoření, nový zákoník práce, možnost placené nadstandardní zdravotní péče. To jsou jen některé ze změn, které nás od ledna čekají.

Tomáš Hudeček o pražském dopravním podniku: Takové náhody se v životě běžného člověka nestávají!

26. 11. 2011 | Martin Vlnas

Tomáš Hudeček o pražském dopravním podniku: Takové náhody se v životě běžného člověka nestávají!

„V soukromém sektoru mají podnikatelé tendenci víc vydělávat, u firem hospodařících s veřejnými prostředky je obrovský úspěch už setrvání na svém. Ani to management podniku nedokázal,“ říká v exkluzivním rozhovoru Tomáš Hudeček, předseda klubu zastupitelů TOP 09 a člen výboru pro dopravu.

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Porovnání produktů

Osobní účty

Běžný účet je nezbytnou součástí našeho života. Ne všechny se však hodí pro každého. Pomůžeme vám s výběrem.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Nejnovější články

Zaměstnanci jsou nejlepší indikátor úspěchu, říká šéfka HP

Zaměstnanci jsou nejlepší indikátor úspěchu, říká šéfka HP

Hodně sází na lidi, které má kolem sebe. „Naprostá většina úspěchů je v mém případě dílem...více

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

I za tohle můžete dostat výpověď. Případy, které potvrdil soud

Kdy možné dát výpověď zaměstnankyni, která tráví část pracovní doby na internetových seznamkách?...více

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

V polovině neotevřených datovek je vzkaz od exekutora či finančního úřadu

V každé druhé dosud neotevřené datové schránce se nachází dopis od finančního úřadu nebo...více

Partners Financial Services