Pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Chcete vědět, kolik vám ze sjednané odměny sebere stát – co padne na zdravotní pojištění, sociální pojištění a na daně? Nebo sami „zaměstnáváte“ na DPP nebo DPČ a chcete vědět, na kolik vás jeden člověk přijde a kolik za něj budete muset odvést? Všechno přehledně vypočte naše mzdová kalkulačka DPP a mzdová kalkulačka DPČ.
Dohoda o provedení práce
Dohodu o provedení práce můžete ročně uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pro každého z nich však můžete pracovat maximálně tři sta hodin za rok.
Pokud měsíční odměna z dohody o provedení práce nepřesáhne deset tisíc, neplatí se z výdělku zdravotní ani sociální pojištění.
Pokud jde o daně, máte – když měsíční odměna nepřesáhne deset tisíc korun – dvě možnosti. Když nepodepíšete přihlášení k dani z příjmů, zaměstnavatel vám z příjmu odečte patnáctiprocentní srážkovou daň. Pak už tento příjem nemusíte nikde vykazovat.
Když prohlášení k dani podepíšete, strhne vám zaměstnavatel patnáctiprocentní zálohu na daň a uplatní daňové slevy, na které máte nárok – přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která v roce 2023 dosahuje 30 840 korun (což dělá 2 570 měsíčně).
Když měsíční odměna přesáhne deset tisíc korun, strhne vám zaměstnavatel automaticky patnáctiprocentní zálohu na daň, ta se ale už bude počítat ze superhrubé mzdy. Když u daného zaměstnavatele podepíšete přihlášení k dani, budete moct uplatnit daňové slevy – stejně jako u odměny do deseti tisíc.
Dohoda o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tedy 20 hodin týdně).
Když měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti nedosáhne 4 000 korun (ještě v roce 2022 byl tento limit na 3 500 korunách, nemusí se z ní odvádět zdravotní ani sociální pojištění.
Příjmy z dohody o pracovní činnosti se daní stejně jako příjmy z běžného pracovního poměru. Bez ohledu na výši odměny tedy platí, že zaměstnavatel z ní odvede patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů. Když u daného zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, sníží vám zálohu o daňové slevy a zvýhodnění.