Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění
11. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 2 komentáře
Prázdniny začaly. Pokud jsou to vaše poslední, máme pro vás přehled, kdy si musíte sami začít platit zdravotní pojištění.
Pracujete na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a potřebujete vědět, kolik přesně od zaměstnavatele měsíčně dostanete? Chcete vědět, kolik vám ze sjednané odměny sebere stát – co padne na zdravotní pojištění, sociální pojištění a na daně? Nebo sami „zaměstnáváte“ na DPP nebo DPČ a chcete vědět, na kolik vás jeden člověk přijde a kolik za něj budete muset odvést? Všechno přehledně vypočte naše mzdová kalkulačka DPP a mzdová kalkulačka DPČ.
DPP, DPČ – kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů
Pomohla vám tato kalkulačka?
Další kalkulačky
POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ, SPOŘENÍ A PŮJČEK.
Dohodáři mají od ledna 2024 nově nárok na příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci, včetně náhradního volna.
Zaměstnavatel musí pracovníky na dohodu informovat o průběhu práce a sdělovat jim harmonogram práce nejméně tři dny dopředu, nedohodnou-li se jinak, toto platí už od října 2023.
Pokud pro jednoho zaměstnavatele odpracujete na dohodu za rok aspoň 180 dní, můžete požádat o převod na klasickou pracovní smlouvu. Zaměstnavatel nemusí vyhovět, ale musí písemně sdělit, proč nevyhoví.
Člověk pracující na dohodu může nově nárokovat tzv. překážky na straně zaměstnance a z důvodů obecného zájmu: může si tedy dojít k lékaři, vzít si volno na svatbu nebo darovat krev či odjet na tábor. Zaměstnavatel jim musí poskytnout pracovní volno, i když bez nároku na peníze.
Od roku 2024 mají také dohodáři právo na dovolenou, když pro jednoho zaměstnavatele pracují aspoň 28 dní, resp. 80 hodin. Výpočet dovolené při práci na dohodu se bude provádět, jako by dohodář pracoval na poloviční úvazek. Za každých 20 odpracovaných hodin má nárok na zhruba jednu a půl hodiny dovolené. Když ji nevyčerpá, po skončení domluvené práce mu zaměstnavatel musí vyplatit náhradu.
Další změny, které se týkají řetězení dohod, placení sociálního a zdravotního pojištění, přijdou v polovině roku 2024. Podrobnosti zde: Nová pravidla pro práci na dohodu.
Dohodu o provedení práce můžete ročně uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pro každého z nich však můžete pracovat maximálně tři sta hodin za rok.
Pokud měsíční odměna z dohody o provedení práce nepřesáhne deset tisíc, neplatí se z výdělku zdravotní ani sociální pojištění.
Pokud jde o daně, máte – když měsíční odměna nepřesáhne deset tisíc korun – dvě možnosti. Když nepodepíšete přihlášení k dani z příjmů, zaměstnavatel vám z příjmu odečte patnáctiprocentní srážkovou daň. Pak už tento příjem nemusíte nikde vykazovat.
Když prohlášení k dani podepíšete, strhne vám zaměstnavatel patnáctiprocentní zálohu na daň a uplatní daňové slevy, na které máte nárok – přinejmenším základní daňovou slevu na poplatníka, která v roce 2024 dosahuje 30 840 korun (což dělá 2 570 měsíčně).
Když měsíční odměna přesáhne deset tisíc korun, strhne vám zaměstnavatel automaticky patnáctiprocentní zálohu na daň. Když u daného zaměstnavatele podepíšete přihlášení k dani, budete moct uplatnit daňové slevy – stejně jako u odměny do deseti tisíc.
Dohodu o pracovní činnosti můžete uzavřít na práci, jejíž rozsah nepřekročí v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tedy 20 hodin týdně).
Když měsíční odměna z dohody o pracovní činnosti nedosáhne 4000 korun, nemusí se z ní odvádět zdravotní ani sociální pojištění.
Příjmy z dohody o pracovní činnosti se daní stejně jako příjmy z běžného pracovního poměru. Bez ohledu na výši odměny tedy platí, že zaměstnavatel z ní odvede patnáctiprocentní zálohu na daň z příjmů. Když u daného zaměstnavatele podepíšete prohlášení k dani, sníží vám zálohu o daňové slevy a zvýhodnění.