Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice s Quantum Extra: kvantový skok do neznáma

Pojistka je synonymum pro jistotu. Jenže do ní může být zabalen i toxický odpad. Jak je tomu v případě nového produktu pojišťovny Quantum Leben, který nabízí poradenská firma Fincentrum?

Řeč je o jednorázovém investičním životním pojištění Quantum Extra SP. Pětiletá investice slibuje výnosy 5,5 až 7,5 procenta ročně, podle výše vkladu.

Pojistná ochrana je minimální, plnění pro případ smrti je 101 procent hodnoty investice. Důvodů, proč balit investici do jednorázové pojistky, může být několik; pojišťovny to celkem často dělají. Quantum Extra je ovšem skutečně něco extra.

Svatý Vincent, patron tajnůstkářů

Otazníky začínají už u podkladového aktiva. Z prezentace produktu [kterou má redakce k dispozici] se dozvíme pouze to, že fond se jmenuje Extra Bond CZ Fund Ltd. a investuje do korporátních dluhopisů s vysokým výnosem.

Toť vše. Žádné jméno správce, žádný informační leták fondu, zkrátka nic. Podrobnosti neodhalí ani Google – jen že stejnojmenný fond je registrován v karibském státečku Sv. Vincent a Grenadiny.

„Do kterých dluhopisů bude fond investovat v souladu se schválenými investičními cíli a investiční politikou je plně v kompetenci vedení fondu. Protože produkt zastřešuje renomovaná pojišťovna s globální působností, spoléháme na její zkušenosti,“ uvedl na dotaz redakce Peníze.cz obchodní ředitel Fincentra Filip Duchoň.

Samotná pojišťovna na e-mail s dotazy ohledně fondu do uzávěrky článku neodpověděla.

Dvě stě třicet na férovku

Ani jedna ze zapojených společností tedy nevyvrátila informace zveřejněné na serveru Poradci-Sobě.cz. Podle něj jsou prostředky z pojištění investovány do dluhopisů společnosti Fair Credit International SE, která poskytuje spotřebitelské půjčky. Co je na tom pikantní? Fair Credit je podle zdrojů obeznámených s celou věcí ovládána zakladatelem Fincentra Martinem Nejedlým.

Pokud se informace zakládá na pravdě, potom zakladatel Fincentra získává kapitál od klientů na další podnikání. To samo o sobě není tak pozoruhodné. Toto podnikání ovšem jde proti všemu, co by měli finanční poradci klientům radit. Tedy nezadlužovat se, a když už, tak zodpovědně.

Fair Credit International vznikla loni, v jejím vedení působí bývalý zemský ředitel Fincentra a podle informací z trhu sem přešla řada zástupců ze společnosti Provident Financial. Ti teď nabízejí „férovou půjčku“ s RPSN necelých 92 procent. Při hotovostním splácení je ovšem potřeba přičíst poplatek za hotovostní inkaso 6000 Kč a RPSN tak poskočí na necelých 230 procent. Na českém trhu jde najít i firmy, které půjčují s RPSN 23 tisíc procent, ve srovnání s tím je 230 procent láce...

Není výnos bez rizika

Půjčovat klientům za 200 procent a financovat to půjčkou od jiných klientů za 7,5 procenta, to je sen každého finančníka. Potenciální investoři by ale jásat neměli. Pokud Quantum Extra skutečně osahuje pouze dluhopisy Fair Credit, nesou nemalé kreditní riziko.

Na rizikových dluhopisech není vůbec nic špatného. Právě naopak, je to důležitá součást finančního trhu. Ale více než kde jinde tu platí, že riziko je potřeba diverzifikovat. Což by každý finanční poradce měl vědět.

Ve srovnání s  Quantum Extra bledne i inovace jménem Konto Života PLUS, v jejímž rámci klienti nevědomky investovali do dluhopisu financujícího provize poradcům. Nabízí se i srovnání s kauzou Helvag, v níž čeští klienti společnosti OVB přišli o stovky milionů korun na údajně bezrizikové a vysoce výnosné investici. Nebo s případem Immofinanz – akcii realitní společnosti, kterou především poradci firmy AWD (dnes Swiss Life Select) prodávali, málem jako by šlo o garantovaný fond.

Všechny tyto případy mají jedno společné: klienti podstupovali riziko, o kterém nebyli dostatečně informováni. Otázka je, jestli o něm jsou informováni i samotní poradci. V zmiňované interní prezentaci produktu, kterou má redakce k dispozici, najdeme pouze obecné upozornění, že zhodnocení není zaručeno a klient nese riziko investice.

Pojišťovna Quantum Leben je tu prezentována jako silná instituce, což má dokládat rating AAA. Drobný háček je v tom, že tuto známku nejvyšší úvěrové kvality má od agentury S&P přidělenou lichtenštejnský stát, nikoli pojišťovna.

Anketa

Poznáte zajíce od králíka?

Drahý zajíc v pytli

Kreditním rizikem ale pozoruhodnosti produktu nekončí, zajímavé jsou i poplatky. Vstupní poplatek je 0,75 procent vkladu, minimálně ale 6000 Kč. Kromě toho pojišťovna účtuje další náklady ve výši čtyři procenta rozpuštěné do tří let. Za vedení smlouvy se ročně platí 1500 korun a ještě navíc manažerský poplatek 0,75 procenta – minimálně však 2500 Kč.

I tady je prezentace produktu nejasná. Neuvádí, jestli je inzerované zhodnocení čisté, nebo před odečtením poplatků. Letos vydané dluhopisy Fair Credit International ale mají kuponovou sazbu 7,5 procenta ročně, což je shodou okolností také maximální udávané zhodnocení produktu Quantum Extra.

Při vkladu 125 tisíc z toho po uhrazení všech poplatků zbudou 2,5 procenta ročně, inzerované zhodnocení 5,5 procenta je tedy utopie.

Při milionovém vkladu se už poplatky rozpustí a výnos vychází okolo šesti procent. Quantum Extra tedy funguje v duchu hesla „nechci slevu zadarmo“. Aneb pokud chcete zajímavé zhodnocení, riskujte celoživotní úspory.

Anketa

Uzavřeli jste investiční životní pojištění?

Regulatorní arbitráž?

Co na to Česká národní banka? Ta odkazuje na povinnost pojišťovny jednat při výběru investice, jejíž riziko nese klient, s odbornou péčí.

Otázka je samozřejmě, jaké páky Česká národní banka má v případě zahraniční pojišťovny a co všechno se ještě vejde do „odborné péče“.

Abychom někoho neférově neočerňovali: podobný nápad měla už před časem Česká pojišťovna s produktem Garance. Do tohoto investičního životního pojištění byl zabalen dluhopis Home Creditu, tehdy v podstatě sesterské firmy České pojišťovny. Dluhopis nesl přes sedm procent, klient dostal 4,5 procenta před zdaněním, skupina si tak snížila náklady na financování a všichni byli spokojení. Diverzifikace také veškerá žádná, Home Credit je ale přece jenom vyšší liga než zcela nová firma Fair Credit.

Navíc platí, že v oblasti rizikových dluhopisů je na trhu celá řada fondů, které transparentně zveřejňují informace, jsou diverzifikované, fungují podle jednotných evropských pravidel a podléhají přísnému dohledu. Fakt, že pojišťovna nezvolila nějaký takový fond, naznačuje, že ve hře jsou ještě jiné zájmy.

Co z toho plyne pro klienty? Ne vše, co je zabaleno v lákavém obalu, skutečně stojí za ochutnání. A ne každá finanční firma radí férově, byť i tvrdí opak.

Autor je analytik Partners

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 11. 2013 10:55, Nick

Asi jsme četli jiný článek. Kdepak jsou ta fakta. Je to celé založené na "možná fond obsahuje dluhopisi Fair Credit a možná za ním stojí majitelé Fincentra". I kdybychom toto akceptovali. Kde jsou fakta o tom, že je Fair Credit špatnou investicí? Proč by zrovna korporátní dluhopisy společnosti, která se zaměřuje na malé půjčky měly být nevýnosné? To jde proti logice. Home Credit funguje velmi dobře a je to ten samý princip.

Článek je pouze snahou o konkurenční boj.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vladivoj 05. 11. 2013 09:27)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

14. 4. 2016 | 15:04 | HonZin

Po dvou letech všechno v pořádku. - Dvouletý dluhopis, peníze doma, roční kupon fungoval. více

14. 4. 2014 | 9:18 | Makléř

Sranda je v tom,že odkazovaný server http://www.bankovnipoplatky.com patří taky Fincentru :D více

4. 3. 2014 | 21:07 | Petmiler

Jestlize je Quantum Leben prevleceny Fair Credit, tak mohou byt klienti v klidu. Podle vseho je to jedna z nejuspesnejsich firem lonska.
http://www.bankovnipoplatky.com/fair-credit-pujcil-ferove-400-milionu-kc-25-tisicum-klientu-21858...
více

18. 11. 2013 | 10:55 | Nick

Asi jsme četli jiný článek. Kdepak jsou ta fakta. Je to celé založené na "možná fond obsahuje dluhopisi Fair Credit a možná za ním stojí majitelé Fincentra". I kdybychom toto akceptovali. Kde jsou fakta o tom, že je Fair...více

5. 11. 2013 | 9:27 | Vladivoj

Upřímně, i přes svou "konkurenční" pozici se domnívám, že objektivnost článku je velmi dobře zachována a zásadní, že nejsou stavěny názory na ničem jiném, než faktech je podstatou celého článku. Proto oceňuji a děkuji za...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK