Rostoucí peníze

Jak investovat dynamicky

Naprostá většina finančně gramotných lidí se shodne, že investování je tou správnou cestou ke zhodnocení vlastního kapitálu. Jenže způsobů, jak investovat existuje spousta, přičemž každý z nich nemusí vyhovovat právě vám. Jak tedy investovat efektivně, dynamicky a s minimálním rizikem? Prozatím zkuste přečíst třeba tento článek.

Co je diverzifikace a proč ji potřebujete k (investičnímu) životu

Diverzifikací investičního portfolia se rozumí rozložení investovaného kapitálu do několika různých aktiv, jako jsou dluhopisy, nemovitosti, atd. Díky tomu lze docílit rozmnělnění investičního rizika na jednotlivé dílčí celky vašeho portfolia - riziko tak bude výrazně menší. Existuje několik způsobů, kterými lze své investice v portfoliu rozdělit, těm se věnujeme níže.

Z čeho se skládá investiční portfolio

Správně poskládané investiční portfolio by mělo být schopné odolat i deseti ranám egyptským natož ekonomické krizi. Dejme tomu, že máte svůj kapitál rozložený mezi akcie, cenné papíry a nemovitosti a nastane hospodářský útlum. Ceny akcií vám klesnou, ale na ceny nemovitostí to nebude mít vliv. Pokud budete mít investováno do dluhopisů, jejich cena dokonce poroste, a to vlivem snižování úrokových sazeb centrálními bankami. Běžně se tyto jednotlivé investice dělí na konzervativní, dynamické a spekulativní, to podle míry ziskovosti, ale i rizika.

Dalším způsobem diverzifikace, velmi oblíbeným mezi zkušenými investory je diverzifikace podle odvětví průmyslu, či podle regionu.

Diverzifikace podle odvětví průmyslu

Diverzifikace podle odvětví průmyslu

Sem spadají akcie firem, podnikajících v dynamicky se rozvíjejícím průmyslovém či vědeckém odvětví. Mezi tato odvětví patří biotechnologie, kosmonautika, či například produkty a služby související se stárnutím populace. Investovat do nich lze buď složitějším způsobem, kdy si zájemce o investici sám dělá analýzu trhu a vyhledává firmy s vysokým investičním potenciálem, nebo zvolí jednodušší cestu - tzv. ETF portfolia.

ETF portfolia jsou jakýmsi souborem akcií firem, či dluhopisů (záleží na zaměření portfolia), do kterých investor investuje najednou. Například ETF Sector based stocks portfolio, které nabízíme v Purple Trading se skládá z akcií přibližně 100 společností z biotechnologického sektoru a 250 společností, zaměřených na technologie a služby pro populaci 60+.

Investování do ETF portfolia s biotechnologickou složkou je atraktivní především dnes, kdy se farmaceutické firmy předhánějí ve vývoji vakcíny proti COVID-19. To proto, že díky ETF svou investici rozprostřete mezi vícero podobných firem a pokud jedna z nich vakcínu opravdu vyvine a její akcie poletí nahoru, poroste i hodnota celkového ETF portfolia.

Více se o ETF Sector based stocks portfoliu můžete dozvědět zde.

Diverzifikace podle světových regionů

Dalším chytrým způsobem, jak rozdělit své investice, je jejich rozprostření do různých světových ekonomik. Tímto způsobem opět částečně snížíte riziko spojené s ekonomickou krizí a jejím dopadem na hospodářství některých zemí, potažmo regionů. Alokovat kapitál lze například do akcií severoamerických firem, do firem západní evropy, ale také do tzv. Emerging countries. Sem řadíme ekonomiky zemí, u kterých dochází k dynamickému vývoji jako jsou například Čína či Indie.

Opět přitom platí, že investovat lze do ucelených ETF portfolií, kterou v sobě zahrnují precizně rozvržené akcie firem z různých ekonomických regionů. Odpadá tak nutnost provádět zdlouhavé analýzy trhů. ETF Global stocks portfolio, které nabízíme v Purple Trading je tak například složeno z 45 % z akcií nejstabilnějších a největších společností USA, 45 % z akcií společností na území EU a zbylých 10 % tvoří akcie firem z emerging countries. Více se o něm můžete dozvědět zde.

Diverzifikace podle míry rizika

  • Konzervativní složka
  • Dynamická složka
  • Spekulativní složka
Grafy ETF Sector based stocks portfolio + ETF Global stocks portfolio

Konzervativní složka portfolia

Touto složkou investičního portfolia se myslí typy investic s nižším rizikem poklesu hodnoty či celkové ztráty. Ruku v ruce s nižším rizikem však jde i nižší výnos. Můžeme sem řadit například státní dluhopisy, či dluhopisy největších světových firem.

Dynamická složka portfolia

Dynamická složka je to, co dodává portfoliu “šťávu” ve smyslu vyšší roční ziskovosti, ale taky vyšší míry rizika. Řadíme sem zejména akcie, akciové indexy ale také komodity jako například zlato. Do dynamické složky bychom mohli zařadit také ETF portfolia, která zmiňujeme výše.

Spekulativní složka portfolia

O téhle složce portfolia se příliš často nemluví, přestože je do porfolií úspěšných investorů zařázována stále častěji. Spadají sem zejména spekulace na vývoj ceny měn. Často se doporučuje zařazovat tento druh investic do aktivně spravovaných portfolií, ale tyto rady jsou založeny na zkušenostech z minulosti.

V dnešní době již existuje možnost pasivně investovat do tzv. FX strategií. Tyto strategie vyvíjí profesionální obchodníci na základě mnohaletých zkušeností z finančních trhů. Jsou sestaveny tak, že z hlediska ročního výnosu nabízí nejatraktivnější výsledek, avšak s sebou nesou i vyšší míru rizika. Skvěle se tak hodí do portfolií, které mají precizně vybalancovanou konzervativní i dynamickou část.

V Purple Trading nabízíme desítky FX strategií, lišících se v závislosti na výnosu, riziku a výši vstupního kapitálu. Všechny naše strategie jsou navíc opatřeny technologií CapitalGuard, která hlídá váš kapitál a v případě, že se strategie dostane do určité míry ztrátovosti, od obchodování této strategie vás odpojí. Pokud přemýšlíte nad zahrnutím spekulativní složky do svého portfolia a FX strategie se vám zamlouvají, můžete se o nich více dozvědět ZDE.

CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 72,1% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem. (tento počet byl určen v rámci období od 1. července 2019 do 30. června 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.

Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.

Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.

Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.