Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Světové akcie lépe odolávají problému jižní Evropy

| rubrika: Komentář | 4. 5. 2010
Světové akcie lépe odolávají problému jižní Evropy
Řecké akcie propadly od loňského října o skoro čtyřicet procent. Akcie dalších předlužených zemí EU jsou na tom jen o něco lépe. Přitom globální akcie jsou o osm procent v plusu.

S rostoucími obavami o další osud Řecka a celé jižní Evropy narůstají regionální rozdíly ve výkonnostech akciových trhů . Zatímco světové akcie navzdory přetrvávajícím otazníkům nad dalším vývojem v Řecku v poslední době rostly, akcie v zemích PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko, Španělsko), které platí za největší dlužníky v Evropě (buď podle rozpočtového deficitu, nebo dluhu k HDP), klesaly. Jak ukazuje graf, akcie PIGS za posledních 6 měsíců ztrácely, zatímco globální index MSCI World za stejné období vzrostl zhruba o 8 %.

Proč jsou globální akcie odolnější proti špatným zprávám z jihu Evropy?

1) Akcie řeckých firem, potažmo všech států PIGS, mají jen velmi malou váhu na globálních akciových trzích. Akciové trhy zemí PIGS, které se vyznačují vysokou mírou zadlužení, ukrajují ze světové tržní kapitalizace pouze asi 3,1 %. Podíl Řecka, které se nyní nachází ze všech států PIGS v nejtěžší situaci, přitom představuje jen nepatrných 0,18 %. Největší, téměř třetinovou váhou jsou zastoupeny Spojené státy, které procházejí výrazněji rychlejším pokrizovým oživením než celá Evropa. Reportovaný vyšší růst amerického HDP, lepší údaje z amerického trhu práce a velmi příznivé firemní výsledky podpořily růst globálních akcií více, než ho oslabily problémy Řecka a PIGS. Bez lepších zpráv z USA by pravděpodobně nerostly ani globální akcie, i kdyby situace v Řecku byla sebelepší.

2) Korelace mezi indexem athénské burzy a světovým akciovým indexem není vysoká a nevzrostla ani v čase eskalace řecké krize. Paradoxně za posledních šest měsíců, kdy se problém Řecka zviditelnil, je korelace mezi řeckým a globálním akciovým indexem nižší než za poslední tři roky. Korelace nedosahuje ani hodnoty 0,5 - což je na dva akciové indexy spíše málo. Korelace mezi oběma indexy byla vyšší spíše v době globální krize, než té řecké. Některé rozvíjející se regiony, jako např. Brazílie, jsou korelovány s globálním indexem mnohem silněji než Řecko.

Autor je analytik produktů a trhů Pioneer Investments

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, globální akcie, Řecko

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK