Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdo vydělá díky drahé ropě. Návod pro investory.

| rubrika: Analýza | 24. 2. 2010
Kdo vydělá díky drahé ropě. Návod pro investory.
Drahá ropa a přechod na jiné zdroje energie zpomalí růst ekonomiky. Najdou se však firmy, které na tom vydělají. A s nimi i investoři, kteří si koupí jejich akcie. Analytici firmy Morningstar odhadují, kde jsou zajímavé příležitosti.

Cena ropy se za poslední rok více než zdvojnásobila. Experti soudí, že do budoucna bude ropa čím dál dražší, jak se budou ztenčovat její zásoby pod zemí. Na to doplatí řada firem a částečně i investorů, kteří do jejich akciívložili své peníze. Analytici společnosti Morningstar se pokusili odhadnout, které obory na zmenšující se zásoby ropy mohou doplatit a kterým to naopak může pomoci. Nicméně dodávají, že ani firmy, na něž dopadne nedostatek ropy negativně, nemusí být úplně špatné investiční příležitosti. Jen prý porostou pomaleji než v minulosti.

Poražení: Provozovatelé petrochemické infrastruktury

Foto: Dreamstime

S nižší těžbou ropy bude klesat poptávka po využití přepravní kapacity. Totéž bude platit pro ropné produkty, kterých se bude vyrábět méně než dnes. Za jinak nezměněných předpokladů by tento vývoj znamenal, že provozovatelé infrastruktury budou hospodařit s mizivým ziskem nebo se dlouhodobě propadnou do ztráty. Nižší ziskovost budou mít i rafinerie. Určitou úlevou může být, že vlastníci trubek rozvádějících ropné produkty mohou pokles tržeb kvůli nižšímu průtoku produktů kompenzovat vyšší cenou za použití infrastruktury.

Poražení: Výrobci nápojů jako Coca Cola či Pepsi

Už poslední recese ukázala, že sázka na prodej balené vody se nevyplácí. Poptávka po ní se výrazně propadla, uvádějí analytici Morningstar. Právě balená voda byla hlavním zdrojem růstu Coca Coly a Pepsi. Jenže její výroba a distribuce je poměrně energeticky náročná. Ve prospěch obou firem hovoří skutečnost, že mohou být úspěšné i bez prodeje vody v lahvích.

Poražení: Neúsporné způsoby dopravy

Dnešní ekonomika je založena na relativně levné dopravě zboží a lidí z místa na místo. Jenže s rostoucím objemem dopravy roste i spotřeba ropy v tomto odvětví. V USA například polovina ze spotřebované ropy končí v nádržích aut a letadel. S dražším benzínem a naftou se však kamionová a letecká doprava dostanou pod stále větší tlak. Už nyní má řada leteckých společností problémy a některé vysloveně bojují o přežití. Dražší doprava může poškodit i poskytovatele poštovních služeb. Jak se bude zdražovat poštovné, lidé budou čím dál více využívat levnější elektronickou komunikaci. ( Spočítejte si, jestli se vám vyplatí koupit si auto na benzín, nebo na naftu)

Nicméně dražší doprava poškodí celou ekonomiku a zasáhne nepřímo skoro všechny firmy. A tím i portfolia investorů.

Vítězové: Úsporné způsoby dopravy

Společnosti, které nabídnou efektivní a levné způsoby dopravy, na drahé ropě vydělají. Čím dál populárnější budou auta na hybridní pohonnebo na elektřinu, vypočítávají analytici Morningstar. Návrat na výsluní by mohla zažít železnice, která je mnohem úspornější, pokud jde o využívání pohonných hmot. Proto se vlakové dopravy růst cen paliv dotkne méně než silničních přepravců. Možná i proto koupila společnost Berkshire Hathaway slavného Warrena Buffeta železniční společnost Burlington Northern Santa Fe.

Na vlně drahé ropy by se mohly svézt i telekomunikační společnosti, protože firmy a lidé budou více využívat elektronické prostředky pro přenos informací. Zatím ovšem není moc jasné, jakému typu telekomunikací bude patřit budoucnost. Zda přenosu dat po drátech či vzduchem.

Vítězové: Výrobci a distributoři elektřiny

Analytici Morningstar soudí, že jedinou smysluplnou náhradou za ropu v dopravě je větší využívání elektřiny. To bude znamenat vybudování přípojek pro dobíjení automobilových akumulátorů i nového elektrického vedení, které bude schopno tuto novou spotřebu zvládnout. To bude vyžadovat velké investice. Někteří experti tyto náklady odhadují jen v USA na sto miliard dolarů. Výrobci těchto zařízení tedy budou mít dost zakázek. A distributoři budou mít dost možností, jak za lepší služby inkasovat od klientů více peněz. Lepší výdělky pak čekají i výrobce elektřiny.

Vítězové: Alternativní výroba energie

Čím bude ropa dražší, tím více se bude vyskytovat firem, které se pokusí prorazit v oblasti technologií pro alternativní výrobu energie. Ať už půjde o energii z větru, biopaliv, slunce, mořského přílivu či z geotermálních zdrojů. Tento sektor poroste i díky státním dotacím.

Jenže pro investory to zase tak dobrá zpráva není, upozorňují analytici Morningstar. Řada klíčových výrobců technologií pro alternativní energie jsou součástí velkých koncernů jako General Electric či Siemens. Navíc jde o poměrně křehké odvětví. Výrobci solárních panelů například nyní soupeří na poměrně omezeném trhu. I když solární energie bude zažívat rychlý růst, velké investice by bez státních dotací nyní nebyly příliš výhodné. ( Spočítejte si, kolik ušetříte díky úsporným žárovkám)

Vítězové: Místní pracovní síla

S dražší dopravou bude nákladnější i přesouvání výroby do vzdálených částí světa za levnou pracovní silou. Některé firmy proto mohou začít uvažovat o přesunu výroby zpět, blíže místu, kde se konečné produkty prodávají. Vítězem by tedy mohla být místní pracovní síla. A firmy, které se novému trendu přizpůsobí nejrychleji.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK