Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pět hlavních principů psychologie obchodování

| rubrika: Jak na to | 13. 11. 2009 | 4 komentáře
Pět hlavních principů psychologie obchodování
Vzdělání – čtení článků, blogů, knih – je pro obchodování na finančních trzích důležité, ale není to učení. Učení je systematická práce sám na sobě. Vyžaduje trvalé vyhodnocování vlastní výkonnosti a také opakování dovedností, aby se staly automatické.

Brett Steenbarger se už dlouho věnuje psychologii traderů a napsal na toto téma již mnoho článků a knih. Dnes přinášíme ve spolupráci se serverem FXStreet.cz pět základních principů, které Steenbarger považuje za nejdůležitější a které se týkají psychologie obchodování na trzích.

1. Trading je výkonnostní činnost

Stejně jako hra na hudební nástroj nebo nějaký sport, vyžaduje trading aplikaci znalostí a dovedností v reálném čase. Úspěch v tradingu závisí na rozvojovém procesu, ve kterém intenzivní a strukturovaný výcvik přináší schopnost a odbornost pro praxi. Mnoho neúspěchů pramení ze snahy o úspěch v tradingu bez toho, abyste prošli tímto procesem. Je celkem nemožné uspět proti profesionálům bez zdokonalování vaší výkonnosti a bez jistoty, že nepřijdete o svůj kapitál během procesu učení. Jistota v tradingu přijde se zvládnutím učení a rozvoje, nikoliv s nějakými psychologickými cvičeními.

2. Úspěch v tradingu je funkcí talentu a dovedností

Trading není v tomto smyslu odlišný od šachů, herectví nebo sportovních disciplin. Vrozené schopnosti a získané dovednosti rozhodují o stupni vašeho úspěchu. Jen malé procento ze všech rockových kapel, baletních tanečníků a golfistů se dostane na takovou úroveň, aby se tím mohli živit. Klíčem k úspěchu je nalezení bezproblémového vztahu mezi vrozenými schopnostmi a získanými dovednostmi a mezi příležitostmi, které jsou ve vašem oboru dostupné. Mnoho problémů pramení právě z nesouladu toho, v čem jste dobří, a jak obchodujete. Proto se nesnažte za každou cenu obchodovat něco jen pro to, že víte, že někdo jiný tímto způsobem vydělává balík.

3. Klíčová schopnost v tradingu je rozpoznání správného obchodu

Ať už vyhodnocujete grafy vizuálně nebo pomocí nějakých statistických metod, rozpoznání signálu pro správný obchod (patternu) je srdcem tradingu. Snažíte se identifikovat odchylku v poptávce a nabídce v reálném čase a reagujete na náznaky, které jsou pro tyto odchylky typické. Většina z přístupů k obchodování - technická analýza, fundamentální analýza, cykly – jsou jen metody, jak najít koncept pro získávání náznaků v různých časových pásmech. Budete těžit nejvíce z těch metod, které jsou vám nejbližší. Ti z vás, kdo mají vizuální paměť, budou asi profitovat nejvíce ze čtení grafů. Ti, kdo mají naopak analytické myšlení, se mohou věnovat statistickým studiím a různým signálům.

4. Velká část rozpoznávání signálů je založena na podvědomém učení

Podvědomé učení běžně podstupujeme při opakovaném vystavení komplexním signálům, aniž bychom je byli vlastně schopni popsat slovy. To je stejné, jako když se děti učí jazyk a gramatiku a jak se učíme během života vnímat různé sociální interakce. Podvědomé učení se projevuje jako takzvaný „pocit“ nebo něco jako „šestý smysl“, které nepodléhají standardní analýze. Také lidé, kteří vyvíjejí různé systémy, říkají, že jejich častý pohled na data jim dává určitý odhad a pocit pro to, které proměnné jsou slibné a které naopak méně. Výzkumy uvádějí, že podvědomé učení se objevuje pouze po podstoupení tisíců učebních pokusů. Toto je důvod, proč trading vyžaduje kontakt s reálným trhem a praxi. Bez toho se tradeři nikdy nesžijí se signály na trzích v různých časových rámcích. Proto nikdy neuspěchejte svůj vstup na reálný trh s vlastními penězi.....cvičte, cvičte a cvičte.

5. Emocionální, kognitivní a fyzické faktory narušují přístup k signálům, které jsme se podvědomě naučili

Ve chvíli, kdy jsme již zlepšili své dovednosti a podstoupili dlouhou cestu učení, se psychologie stává důležitou pro zachování stability výkonu. Mnoho výkyvů ve výkonnosti je způsobeno emocionálním, kognitivním nebo fyzickým rozladěním. Toto se často objevuje jako důsledek strachu z úspěchu – naše obavy z důsledku úspěchu narušují přístup ke znalostem a dovednostem, které jsou pro úspěch potřebné. Tyto potíže s výkonností jsou často důsledek toho, když tradeři obchodují příliš velké pozice vzhledem ke svému účtu a/nebo nedodržují základní pravidla money managementu. Kognitivní, behaviorální a biofeedback metody mohou být velmi prospěšné při získávání dovedností a klidné soustředění, které je potřeba pro přístup k podvědomým znalostem.

Nejdůležitější otázka, na kterou se ptám začínajících traderů zní: Jste ochoten podstoupit systematický učební proces? Vzdělání – čtení článků, blogů, knih – je důležité, ale není to učení. Učení je systematická práce především sám na sobě. Vyžaduje trvalé vyhodnocování naší výkonnosti – co funguje a co ne – a také stálý proces opakování dovedností do té doby, než se stanou automatické. Samotné učení nenahradí žádné množství konzultací se zkušenějšími. Učení sám sebe k dokonalosti je cesta k pozitivní psychologii.

Autor píše pro server FXStreet.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-20
Ano
Ne

Diskuze

4. 6. 2014 | 20:51 | Jana

Pojďme do toho spolu :) http://srdceviteze.cz/blog/jak-byt-uspesny/ více

12. 2. 2011 | 9:08 | Elév

Pokud jsem čet jinde, většina obchodníků zmizí i z parketu do roka. Nemyslím, že je nejdůležitější vědět o dění přímo na burze. více

5. 1. 2010 | 0:45 | Anti

Nemate pravdu. To ze je treba mit aktualni informace stare nekolik second je mytus rozsireny neodbornou verejnosti, ktera prodelava a hleda chybu vsude okolo a hlavne si pak mysli, ze kdyz bude vedet vsechno hned jak se to...více

13. 11. 2009 | 11:26 | Ondřej Matouš

Různými články, jako je i tento, se snaží tradeři rozšířit své řady. Proč? Aby mohli nováčky v oboru oškubat. Pro většinu lidí se daytrading vůbec nehodí, přes 80 procent jeho účastníků prodělává. To všechno, co je tam uvedeno...více

Oblíbená témata

obchodování, psychologie, trading

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK