Proč už nefungují některé dříve "jisté" vztahy na finančních trzích

Jaroslav Brychta | rubrika: Analýza | 2. 11. 2009
Proč už nefungují některé dříve "jisté" vztahy na finančních trzích
Na finančních trzích lze historicky pozorovat stovky zajímavých souvislostí, které často pomáhají vysvětlit pohyb cen řady finančních aktiv. Jedny z nejoblíbenějších korelací, které byly obzvláště aktuální v minulosti, se vztahují ke vzájemnému vztahu mezi akciemi, dolarem a zlatem.

Jak dolar, tak zlato jsou historicky vnímány jako bezpečné přístavy, ke kterým se obchodníci uchylují v dobách nejistoty. Akcie jsou naopak podstatně rizikovější investicí, které se daří v dobách ekonomického růstu. Není proto náhodou, že během nejdramatičtějších výprodejů na akciových trzích z přelomu let 2008/2009 rosta právě cena dolaru a zlata, zatímco cena ostatních finančních aktiv či komodit prudce klesala. Z této, řadou let prověřené, vazby proto lze vyvodit snadnou investiční poučku. Čekáme-li další zhoršení situace na finančních trzích, diverzifikovat své portfolio do dolarů a zlata může být jedním z řešení jak vydělat.

Zatímco korelace mezi rostoucím rizikem, cenou dolaru a zlata je dlouhodobě spolehlivá, jiné korelace mohou mít podstatně kratší životnost. Jejich vznik či zánik je ovlivněn celou řadou vnitřních faktorů, které v daný moment nejvíce ovlivňují cenu daného aktiva. Ty však podléhají neustálým změnám, a tak je pro porozumění determinantů těchto korelací bezpodmínečně nutné chápat tyto vztahy, umět odhadnout kdy jsou nejtěsnější a kdy naopak pozbývají na své důležitosti. 

Dobrým příkladem je vztah mezi měnovým párem USD/JPY a cenou akcií. Ještě donedávna platil japonský jen za jednu z nejvíce korelujících měn s vývojem na akciových trzích. V momentě kdy se akciím dařilo, japonský jenslábnul, zatímco propad akciových indexůpomáhal japonské měně k růstu. Tento vztah byl dán skutečností, že během posledních patnácti let udržovala Bank of Japan daleko nejnižší úrokové sazby na světě. V dobách optimismu a dostatku likvidity proto obchodníci častokrát využívali levné půjčky v japonských jenech, prostřednictvím kterých nakupovali, často s vysokou pákou, aktiva denominovaná v dolarech, která díky vyšším úrokovým sazbám nabízela podstatně vyšší výnos. Bohatli tak nejen na rozdílu mezi úrokovými sazbami, ale také na kurzovém pohybu, kdy měna kterou prodávali (JPY) oslabovala, zatímco měna kterou nakupovali (USD), na páru s japonským jenem zpevňovala. Celý proces se však otočil v momentě, kdy se na trhy vrátila nervozita, a akciové indexy zamířily do červených čísel. Obchodníci začali své rizikové pozice, financované levnými půjčkami v japonských jenech, uzavírat a půjčky splácet, což se podepsalo na růstu japonské měny na páru s dolarem.

Zelená = USD/JPY, Modrá = S&P500

Vazba fungovala téměř dokonale až do letošního léta. Japonská měna k dolaru, proti zvyklosti z minulých let, dokázala od začátku července do poloviny října zpevnit o 6,3 %, a to přesto, že během stejné doby vzrostl americký index S&P500 o skokových 10 %. Dřívější korelace jednoduše přestala fungovat. Jak je tato náhlá změna možná? Důvodem je naprosté vymizení mezery mezi úrokovými sazbami v USA a Japonsku (obrázek níže). Zatímco se úrokové sazby v Japonsku dlouhodobě pohybují na velmi nízkých úrovních, sazby v USA v minulých měsících dramaticky klesly. V srpnu tohoto roku se dokonce sazby na tříměsíční dolarové půjčky dostaly poprvé od roku 1993 pod úroveň sazeb na tříměsíční půjčky v japonských jenech, čímž zcela vymizel jakýkoli důvod pro spekulace na úrokovou mezeru mezi dolarem a japonským jenem. Dlouholetá vazba mezi měnovým párem USD/JPY a akciovými indexy proto se změnou měnové politiky americké centrální banky přestala platit, a tak do dalších měsíců může být vývoj na akciových trzích pro pohyb tohoto měnového páru daleko méně relevantním faktorem, než tomu bylo v minulých letech.

Zelená = USD 3M LIBOR, Modrá = JPY 3M LIBOR

Podobně na tom mohou být i korelace mezi ostatními finančními aktivy. V poslední době například přestal fungovat inverzní vztah mezi cenou zlata a akcií, které se častokrát vyvíjely v protisměru. Zatímco cena akcií od července vzrostla o 10 %, cena zlata během stejné doby vystoupala o 11,5 % až ke svému historickému maximu. Růstu se navíc dočkala i cena dalšího bezpečného přístavu, jakými jsou americké vládní dluhopisy. Co způsobilo tuto změnu v chování investorů? Je to především výrazný přebytek likvidity v držbě finančních institucí, který v posledních měsících tlačí vzhůru ceny všech finančních aktiv a velké většiny komodit.

Znalost korelací a vzájemných vazeb mezi jednotlivými finančními aktivy, měnami a komoditami, může být velmi užitečnou informací k účinné diverzifikaci vlastního portfolia a ke zvolení vhodné investiční strategie. Korelace mezi jednotlivými aktivy ale rozhodně není něčím, co by bylo vnitřně dáno, a proto bude vždy jen historickou zkušeností, či výsledkem situace na trhu, která je předmětem neustálé změny. Přehnané spoléhání se na korelace a jiné historické vztahy pak může být obzvláště nebezpečnou investiční strategií v současné době, která je charakteristická největšími změnami vzájemných vazeb na finančních trzích, a to přinejmenším v posledním desetiletí.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

korelace

A tohle už jste četli?

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

19. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Bezvavlasy, českého e-shopu s téměř půlmiliardovým obratem? Zeptali jsme se investičních expertů.

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

18. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Nováček na burze: Akcie od 490 korun, úpis začíná

Na trh Start pražské burzy míří další nová akcie, tentokrát si pro peníze od investorů jde společnost Bezvavlasy, druhý největší prodejce vlasové kosmetiky v Česku po Notinu. Prodejem... celý článek

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

18. 8. 2022 | Alan Pock | 1 komentář

Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou... celý článek

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

15. 8. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy za sebou mají dobrý měsíc. Rostly akcie i dluhopisy

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v červenci?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.