Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

JP Morgan překvapila. Do zdravé banky má stále daleko

| rubrika: Analýza | 19. 10. 2009
JP Morgan překvapila. Do zdravé banky má stále daleko
Americká banka JP Morgan, která je považována za jednu z těch zdravějších, minulou středu zveřejnila hospodářské výsledky za třetí kvartál. A výsledky to byly skutečně vydařené. Její zisk byl o 80 procent vyšší, než ve stejném období minulého roku.

Americké bance JP Morgan se na první pohled daří dobře. Ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku 3,6 miliardy dolarů, což je 3,1 miliardy více než před rokem. Ostře sledovaný zisk na akcii se vyšplhal až na 82 centů, což bylo vysoce nad odhady trhu, které se pohybovaly v rozmezí plus mínus deseti centů od hranice 55 centů na akcii. Reakce obchodníků na tyto překvapivě dobrá čísla na sebe nenechala dlouho čekat. Akcie JP Morgan rostly o necelá tři procenta a prudkého růstu se dočkaly i akcie ostatních finančních institucí. Jen ve středu si americký index S&P 500 připsal 1,6 % a svět oblétly výroky, jako byl ten šéfa newyorské firmy Holland & Co Mika Hollanda, podle kterého jsou výsledky banky v takovémto prostředí mistrovským výkonem. A v jakémže prostředí se banka v minulých měsících vlastně pohybovala?

Celý třetí kvartál byl naplněn postupným odezníváním averze k riziku, což byl jev patrný snad na všech finančních trzích. Jen od července do konce září si americký akciový index S&P 500 připsal růst o velmi silných 15 %. Růstu se dočkala velká většina komodit a nezvykle i cena dluhopisů. To se přitom týkalo jak bezpečných bondů zemí jako jsou Spojené státy a Německo, tak vládního dluhu v podstatně rizikovějších destinacích. Důvodem sborového růstu cen snad všech finančních aktiv byla samozřejmě měnová expanze americké centrální banky (Fed), která zaplavila trhy čerstvou likviditou. Není proto náhodou, že zdaleka největší podíl na zisku JP Morgan ve třetím čtvrtletí měla divize investičního bankovnictví, která vydělala 1,9 miliardy dolarů. Celkový výdělek této divize přitom, v porovnání s minulým rokem rostl o 85 % na 7,5 miliardy dolarů, když jen dluhopisová sekce bance vynesla 5 miliard dolarů (+625 %).

Za velkou část zisku proto banka vděčí především měnové politice Fedu, který prostřednictvím masivního růstu peněžní nabídky zařídil, že cena aktiv v držení banky začala opět stoupat.

Zatímco investičnímu bankovnictví se daří, ostatní divize již tak dobré čtvrtletí neměly. Banku trápí její úvěrové portfolio, jehož kvalita se nezadržitelně zhoršuje. Jen ve třetím čtvrtletí dosáhla tvorba rezerv pro krytí ztrát 9,8 miliardy dolarů, což je nárůst o 47 % v porovnání s minulým rokem. Celých 9 miliard dolarů je přitom vztaženo na spotřebitelské úvěry, úvěry z  kreditních kareta hypotéky.

Problémy s úvěrovým portfoliem navíc jen tak rychle neodezní. Nezaměstnanost je v současnosti těsně pod hranicí 10 procent a bude velký úspěch, pokud by se ji koncem roku 2010 podařilo stlačit pod hranici 9 procent. Americká ekonomika se bude muset již v příštím roce začít vypořádávat s postupným odstraňováním fiskálních a monetárních berliček, což může velmi snadno přibrzdit její probíhající zotavení. Lze si tedy jen stěží představit, že by se v takovémto prostředí měl stav úvěrového portfolia amerických bank jakkoli měnit k lepšímu.

Bank of America v miliardové ztrátě

Americká finanční společnost Bank of America vykázala ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu jedné miliardy dolarů (zhruba 17,3 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 1,18 miliardy dolarů ve stejném období loni. Banka hospodařila se čtvrtletní ztrátou podruhé za necelý rok, hlavně kvůli problémům se splácením spotřebitelských úvěrů.

Spotřebitelské úvěry, od hypoték po kreditní karty, tvoří téměř 60 procent úvěrového portfolia banky. Banka uvedla, že zaúčtovala ztráty z nesplácení úvěrů ve výši deset miliard dolarů, ve druhém čtvrtletí tyto ztráty činily jednu miliardu dolarů. Banka rovněž zvýšila rezervy na ztrátové úvěry o 11,7 miliardy USD.

Aby mohla JP Morgan zopakovat podobné výsledky jako ve třetím čtvrtletí, bude se muset na trzích držet i nadále podobná nálada, jako v minulých měsících. Právě zde ale může být kámen úrazu. I štědrá měnová politika centrálních bank má své mantinely. Již v tomto měsíci přestane americká centrální banka vykupovat vládní dluhopisy a v březnu pak ukončí i program vykupování cenných papírů krytých hypotékami. Z trhu tak zmizí jeden z velkých kupců, který pomáhal stlačovat dlouhodobé úrokové sazby, jejichž opětovný růst může znovu negativně dolehnout na celou ekonomiku (zejména na trh s bydlením), která si prochází velmi křehkým oživením.

V momentě kdy euforie na trzích začne polevovat, ziskovost banky může opět výrazně klesnout a nervozita obchodníků ze stavu finančních institucí bude rychle zpět. JP Morgan je přitom stále ještě jednou z těch bank, která je na budoucí ztráty poměrně dobře připravena. V daleko horší pozici by se ale mohly ocitnout ostatní obří banky jako Citigroup a Bank of America, které jsou díky své větší orientaci na klasické retailové bankovnictví daleko více provázány s reálnou ekonomikou. Pozitivní čísla, která přicházejí z bankovního sektoru, proto ještě zdaleka nemusí znamenat, že jsou banky z lesa venku. Teprve další čtvrtletí ukážou, jak těžkou koulí na noze jim jejich úvěrová portfolia ve skutečnosti jsou.

Autor je analytik společnosti X-Trade Brokers.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK