Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Majetek drobných investorů by měl být lépe chráněn

| rubrika: Co se děje | 29. 7. 2009
Majetek drobných investorů by měl být lépe chráněn
Téměř 24 tisíc klientů zkrachovalých obchodníků s cennými papíry už dostalo náhradu za ztracený majetek ve výši 1,8 miliardy korun. Dnešní rezerva Garančního fondu obchodníků s cennými papíry by stačila na krach obchodníka s několika desítkami klientů.

Cesta klientů zkrachovalých obchodníků s cennými papíry ke svému majetku by měla být jednodušší. Nemělo by se už stávat, že majetek investorů spravovaný zkrachovalými obchodníky s cennými papíryspadne do konkurzní podstaty a budou se z něj hradit pohledávky ostatních věřitelů. Myslí si to zástupci Garančního fondu obchodníků s cennými papíry, který vyplácí náhrady klientům zkrachovalých obchodníků. „Chceme proto prosadit, aby v zákoně byl jasně definován pojem zákaznický majetek, aby se v konkurzu nemohl smíchat s majetkem obchodníka,“ říká Jiří Korb, ředitel Fondu.

Právě takto se smíchal majetek klientů a obchodníka v největších případech, které zatím Fond řešil – v konkurzu společností Private Investors a KTP Quantum. Druhá jmenovaná společnost je v konkurzu už sedm let a Fondu trvalo celých šest let, než získal podklady pro zjištění majetku jejích klientů. Celkem zatím vyplatila poškozeným klientům KTP Quantum 1,34 miliardy korun. U soudu ještě leží 1100 žalob klientů na Fond o vyplacení náhrady. Jejich řešení ale brání nejednoznačný výklad zákona. Není totiž zcela jasné, na jaké plnění mají nárok, dodává Korb.

Ukázkovým příkladem, jak by konkurzy obchodníků s cennými papíry měly vypadat, je případ Americas International Brokers (AIB). „Správce konkurzní podstaty vydal díky aktivitě Fondu ve věřitelském výboru zákaznický majetek klientům a nesmíchal ho s majetkem firmy,“ vysvětluje Radek Urban, předseda správní rady Fondu. I tak musel Fond vyplatit klientům AIB 48,3 milionů korun.

Největší přispěvatelé do Garančního fondu v roce 2008

SpolečnostPříspěvek v mil. Kč
ČSOB16,5
Capital Partners16,1
Česká spořitelna12,2
Wood&Company10,8
Komerční banka6,7
Zdroj: GFCP

„V budoucnu bychom rovněž chtěli posílit postavení Fondu v konkurzech obchodníků s cennými papíry. Po výplatě náhrad klientům by se Fond měl stát automaticky účastníkem konkurzu jako jeden z věřitelů,“ tvrdí Korb. Dnes se o zařazení do věřitelského výrobu musí složitě domáhat. V kauze KTP Quantum se například jeho právníkům dosud nepodařilo Fond mezi hlavní věřitele zařadit, a to navzdory miliardové náhradě, kterou už klientům zkrachovalého obchodníka vyplatil. „Naši účast v konkurzu blokují právníci jiných konkurzních věřitelů,“ dodává Korb.

Fond zatím řešil krachy devíti obchodníků s cennými papíry. Jejich téměř 24 tisícům klientů zatím vyplatil náhrady ve výši téměř 1,8 miliardy korun. Peníze na výplaty získal od státu. Jednak jako bezúročný úvěr ve výši 1,186 miliardy korun, který bude splácet až do roku 2083, jednak jako dotaci 800 milionů korun. Rezervy na případné budoucí kauzy by už měl Fond tvořit z řádných příspěvků obchodníků s cennými papíry a investičních společností, které v Česku působí. Těch je padesát a Fond od nich loni inkasoval 119,1 milionu korun. Letos kvůli propadu na finančních trzích očekává příjem nižší. Příspěvky obchodníků se vypočítávají jako dvě procenta z přijatých poplatků a provizí za poskytnuté investiční služby v posledním roce.

Nynější rezerva by mohla pokrýt úpadek malého obchodníka s několika desítkami klientů, uvedl Urban. V dohledné době ovšem s krachem některého z obchodníků nepočítá. „Český finanční sektor nebyl tak zasažen finanční krizí,“ dodává Urban.

Jsou drobní investoři dostatečně chráněni před úpadkem obchodníků s cennými papíry a investičních společností? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK