Hodnocení Peníze.cz
Zobrazit podrobnější hodnocení
Cena:
Obsluha:
Dostupnost:
Obsah:
Finanční výhodnost:
Investice do vzdělání dětí bývá označována za tu nejlepší. Pro mnoho rodičů ale mohou být studia potomka finančně příliš nákladná. Pět let studia stojí nyní přes čtvrt milionu, a to se jedná spíše o dolní hranici. ČP Invest proto přišel s programem Kasička, který umožňuje rodičům a prarodičům dítěti na studia pravidelně spořit už od narození prostřednictvím investic do podílových fondů. „Peníze nejsou účelově vázány, takže se nemusí nutně jednat o spoření na studium,“ tvrdí Martin Viktora, ředitel marketingu ČP Investu.
Kasička funguje na principu fondůživotního cyklu. Tedy na začátku jsou peníze, které ČP Invest přijme, investovány do akciových fondů této společnosti. Jak se postupně blíží rok, kdy mají být peníze použity, se akciový podíl zmenšuje ve prospěch dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu– tedy finančních nástrojů, které zpravidla vykazují menší kolísavost majetku než akcie. Rodiče mohou dítěti spořit už od narození, ale mohou také ukládat peníze jen čtyři roky před potomkovými osmnáctinami. Tomu se přizpůsobuje i složení portfolia.
Rodiče si mohou vybrat ze dvou investičních strategií, vyvážené a dynamické. Ve vyvážené se začínají peníze dříve přelévat do jistějších investic, jako dluhopisy či fondy peněžního trhu. To ale zároveň snižuje celkovou výnosnost programu.
Roční výkonnost vyvážené varianty programu Kasička odhaduje ČP Invest na 5,9 procenta, pokud bude dítě mít program 18 let. Při měsíční pravidelné investici 1000 korun, bude mít dítě k dispozici mírně přes 387 tisíc korun. Procentní výše vstupního poplatku, který se platí na osmnáct let dopředu, se stanovuje podle doby spoření a cílové částky. Poplatek se pak vypočte z celkové hodnoty vložených peněz. Při 18 letech spoření a 1000 korunách měsíčně je cílová částka 216 tisíc, vstupní poplatek 6480 korun, tedy tři procenta.
Při průměrné inflaci3 procenta ročně by na pětiletá studia mělo za 18 let stačit zhruba 400 tisíc korun, pokud se nezačne platit školné. Takže pravidelná investice 1000 korun je spíše dolní minimum.
Marketingovým tahem Kasičky je také poskytnutí jednorázového bonusu v době dovršení osmnáctin dítěte. Současná hodnota tohoto bonusu, který ve zmíněném příkladu činí 3000 korun, je zhruba 1800 korun. To ovšem nestačí ani na kompenzaci předplaceného vstupního poplatku. Viktora marketingový záměr komentuje: „Chceme odměnit delší dobu spoření.“
Výhodou tohoto programu oproti fondům životního cyklu (FŽC), které by mohly sloužit jako alternativa spoření na studia, je možnost zvolit si rok, ke kterému bude investování peněžních prostředků směřováno. Například Česká spořitelna nabízí cílová data FŽC pouze po pěti letech. Atlantik, který zařizuje distribuci fondůmFortis, má kratší rozmezí dvou až tří let.
Zvláštní je i úprava vlastnictví tohoto fondu. „Podílníkem v programu je dítě, jeho investice je tak ochráněna do 18. roku dítěte,“ tvrdí Viktora, „rodiče Kasičku zřídí, na peníze ale nemohou sáhnout, protože jde o majetek dítěte.“ Proto předčasné použití této částky, nebo její převedení do jiné investice , není v podstatě možné. To chrání dítě například před možností, že se rodiče rozvedou a budou chtít peníze určené na studium utratit. U klasického fondu životního cyklu také spoří rodiče pro dítě, ale mohou s penězi nakládat, tedy je i předčasně vybrat. Existují ovšem i FŽC, které fungují stejně jako program Kasička, tedy na peníze nemohou rodiče potomkovi šáhnout.
Správcovský poplatek programu Kasička se mění v průběhu let a závisí na více faktorech – jakou variantu programu investor zvolí a jaké je aktuální složení portfolia. Jelikož je program postaven na investování do jednotlivých fondů, celkový poplatek za správu vychází z toho, ve kterých fondech je majetek uložen. Obecně platí, že poplatek v akciových fondech je vyšší, než v dluhopisových a fondech peněžního trhu. V porovnání například s FŽC České spořitelny jsou poplatkymírně nižší, s fondy Fortisu jsou poplatky naopak vyšší.
„Všechna řešení spoření na studia jsou složitá a obtížně se komunikují. Tohle také není jednoduché, ale my to vysvětlujeme přes užitek, který to může klientům přinést. Naše inovace je tedy právě ve způsobu komunikace,“ míní Viktora, „To, že produktu věříme, ukazuje i to, že jsme do toho já i šéfové namočili naše děti.“
Jakou formou vám přijde nejvhodnější spořit dítěti na studium? Podělte se o zkušenost.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
5. 12. 2008 12:06, jennie
Jestli dobře počítám tak za 18 let vložím 216 000 Kč. Hodnota po 18 letech je 387 011 Kč. Což dělá zisk cca 171 011 Kč, tj. 4,4% p.a. Po odečtení daně 15% nám to dělá145 359 Kč, tudíž 3,74% p.a. Takže o něco málo vyšší než je průměrná dlouhodobá inflace ( 3% p.a.). Není to špatné, ale myslím, že by se dala najít i lepší cesta. Zmiňované fondy životního cyklu budou podle mě zajímavější svým zhodnocením a nemusíte platit poplatky a rizikové pojistné - i když vám bude pojišťovna tvrdit že neplatíte nic navíc, vše je zdarma, tak to tak rozhodně není. Poplatky jsou ve většině případů skryté. Navíc pojišťovny nemají ze zákona povinnost posílat výpisy svým klientům. A pokud něco jako "výpis" zasílají tak absolutně neobsahuje to co by klient měl vědět - výši rizikového pojistného, poplatky, zhodnocení. Např. jedna pojišťovna posílá pouze jaké měla zhodnocení za daný rok, ale již vám nenapíše, kolik připsala z výnosu vám jako klientovi a kolik si nechala pro sebe jako zisk. Výpisy a poplatková struktura nejsou vůbec průhledné. Pokud bych spořila dítěti, tak bych volila kombinaci stavebního spoření, pravidelné investice do fondů životního cyklu a případně některého z dětských kont kvůli dostupnosti financí a často je zde i úrazové pojištění.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 12. 2008 21:05, Roman
Také jsem letos řešil problém jak zabezpečit dcerku do dospělosti.Vycházel jsem z toho,že pokud nebude studovat bude mít naspořeno něco do začátku dospělosti a pokud bude chtít studovat aby jsem měl z čeho studia zaplatit.Zatím jsme zdraví,ale to nemusí být pravda za 18 let.Jako nejvhodnější produkt jsem vybral dětské pojištění od Allianz Pastelka.Umožňuje spořit až do 25 let potomka.Kromě slušného pojištění dítěte lze připojistit i rodiče,kde je vypláceno pojištění ve prospěch dítěte.Na naspořenou částku lze kdykoliv do 18 let šáhnout a po 18 letech věku musejí souhlasit oba.Rodiče i dítě.Což se mi zamlouvalo,protože dítě v 18 letech většinou není schopno rozhodnot o penězích. A vyplacení velké částky vede k neuváženým nákupům potomka a nic s tím neuděláte,protože je "dospělé".Na spořící část jde také vkládat mimořádné vklady během trvání pojištění,což ocení kromě vás i třeba prarodiče pokud by chtěli přispět nějakou částkou.Další z mnoha výhod je že lze do jednoho pojištění napsat až 4 děti a připojistit oba rodiče.
To je jen malá část výhod tohoto investičního pojištění.
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.