Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala a dostali se do ní jen zájemci s pozvánkou – o tu mohli sami aktivně požádat na webu banky.
„Klienti, kteří mají zájem začít investovat, si mohou online a bez poplatku uzavřít novou investiční smlouvu, vyplnit investiční dotazník a vybírat z široké nabídky více než tisíce akcií, ETF, podílových fondů a investičních certifikátů. Díky uživatelsky příjemnému prostředí mají investoři o svém portfoliu neustále přehled. Jednoduše vidí, jak se jejich investicím daří, jaké pravidelné investice se jim budou realizovat v následujících dnech či jaké dividendy jim byly vyplaceny,“ říká Marek Podrabský, šéf investic v Raiffeisenbank.
Proč by lidé podle něj měli investovat zrovna přes aplikaci Raiffeisenbank? Podrabský zmiňuje hlavně sílu banky a její serióznost, transparentnost nebo třeba snadnou dostupnost pro běžné klienty. Ti se navíc stanou opravdu vlastníkem cenných papírů, které koupí. Jako výhodu zmiňuje i produkty na míru – investiční certifikáty přímo od Raiffeisenbank.
Nevýhodou investování s velkými bankami obecně bývají vyšší poplatky – nejen v porovnání s nebankovními aplikacemi, ale i s Fio bankou. Raiffeisenbank teď věří, že její ceny jsou nastavené atraktivně.
Například za nákup akcií na pražské burze prostřednictvím aplikace Raiffeisenbank zaplatí klient navíc 0,11 % z ceny akcií, přinejmenším však 100 korun. Ve Fio bance to je 0,35 % z objemu obchodu, minimum je 40 korun. Nižší poplatky jsou u některých objednávek přes RM-systém (vlastní burza provozovaná Fio), příkazy zadané jako Easy Click mají poplatek jen 0,29 %. A například Česká spořitelna při nákupu přes aplikaci George účtuje za nákup akcií na pražské burze (do hodnoty půl milionu korun) 0,36 % z objemu, minimálně však 90 korun.
Při nákupu na německé burze má Raiffka poplatek 0,2 % z objemu, minimum je pět eur. Fio si účtuje 0,15 %, minimálně však 9,95 eur. V České spořitelně je to 0,54 %, minimálně 17 eur. Za americké akcie je v Raiffce poplatek 0,2 %, minimálně pět dolarů. Ve Fio zaplatí zájemce přinejmenším 7,95 dolarů (do 100 kusů), případně 9,95 dolarů (nad 100 kusů). Spořitelna chce 0,45 %, minimálně 15 dolarů.
Ukázky z nové aplikace. Zdroj: Raiffeisenbank
Vedle podílových fondů z mateřské skupiny Raiffeisen nabízí banka také produkty od Fidelity, Franklin Templeton, BlackRock nebo BNP Paribas. Vstupní poplatek se pohybuje od nuly do pěti procent podle fondu. Minimální investice je 100 korun.
Za „správu investičních nástrojů“ vybírá 0,3 % při objemu portfolia do deseti milionů korun, pak poplatek klesá.
Aplikaci si lze stáhnout v oficiálních obchodech Google Play nebo App Store a aktivovat ji prostřednictvím bankovní aplikace. Podmínkou je běžný účet v Raiffeisenbank – jeho základní varianta je bez poplatků a bez dalších podmínek, založit si ho lze i online.
„Od loňského září si aplikaci vyzkoušely tisíce klientů, kteří nám ji pomohli svou zpětnou vazbou dále vylepšit,“ říká Podrabský. V nové aplikaci najdou své stávající investiční portfolio i lidé, kteří s bankou investovali ještě dříve prostřednictvím platformy RBroker.
„Mobilní aplikace se neustále vyvíjí. V následujících měsících budeme významně rozšiřovat nabídku ETF a akcií, zpřístupňovat další vybrané burzy a ke konci letošního roku plánujeme nabídku rozšířit i o dluhopisy,“ dodává Podrabský.
Ukázka z nové aplikace Raiffeisenbank.
Zdroj: Raiffeisenbank Ukázka z nové aplikace Raiffeisenbank
Tuzemskými bankovními lídry v přímém investování do akcií jsou Fio (e-Broker, Smartbroker) a ČSOB (Patria). Od letošního ledna nabízí jednoduché obchodování ve své aplikaci George také Česká spořitelna, vedle akcií jsou na výběr i certifikáty nebo ETF.
Dalšími možnostmi jsou zahraniční aplikace jako Revolut, Degiro, eToro, Freedom24 a další. Popularitu si získaly také aplikace sázející hlavně na indexové ETF fondy – v tuzemsku jsou to Portu nebo Fondee. Víc jsme psali v návodu pro začátečníky: Jak vybrat akcie a kde je koupit.
Některé další banky pak ve svém elektronickém bankovnictví nabízejí alespoň podílové fondy – vedle už zmíněných to jsou Komerční banka, Air Bank (plánuje rozšíření o akcie) nebo Moneta. Podílové fondy nabízí také UniCredit, nelze je ale koupit online.
Petr Kučera
Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem