WCA International je v úpadku, potvrdil soud. Věřitelé mají dva měsíce

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 2. 2023
WCA International je v úpadku, potvrdil soud. Věřitelé mají dva měsíce

Zdroj: Shutterstock

Městský soud v Praze oficiálně zjistil úpadek společnosti WCA International a prohlásil na ni konkurs. Insolvenčním správcem s plnou působností se stala společnost JK Insolv, která dosud působila jako předběžný správce.

Insolvenční návrh na WCA podal loni v listopadu jeden z věřitelů. Do insolvenčního řízení se už přihlásilo víc než 120 dalších věřitelů. Soud teď vyzval věřitele, kteří své pohledávky dosud nepřihlásili, aby tak učinili nejpozději ve lhůtě dvou měsíců. Přihlášky a jejich přílohy se podávají u Městského soudu v Praze na předepsaném formuláři, který je zveřejněn na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti nebo na stránkách insolvenčního rejstříku.

Soud nařídil přezkumné jednání k přezkoumání přihlášených pohledávek na 24. května. Bezprostředně poté se uskuteční schůze věřitelů, která má mimo jiné zvolit věřitelský výbor a rozhodnout o dalším obsazení funkce insolvenčního správce.

Firma WCA International se sídlem v Hnojníku lákala investory na zhodnocení 13 až 18 procent ročně. Toho měla dosáhnout investicemi do měnových párů, indexů, komodit, obligací a firem včetně start-upů. Podle Asociace pro transparentnost investičního trhu (ATIT) je téměř nemožné takový výnos garantovat, respektive jej stabilně dosahovat, a to vzhledem k uváděné struktuře investic, kdy značná část z nich mířila do společností v rané fázi vývoje, tedy ten absolutně nejrizikovější typ investice. Už loni v létě oznámila WCA klientům, že „kvůli souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ přišla o 70 % investovaných peněz.  

Podle obchodního rejstříku vystřídal Matouše Poláka ve funkci jednatele od 19. ledna Dalibor Zacios.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

insolvence, investice

A tohle už jste četli?

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

21. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ chystá rekordní dividendu, stát získá přes 100 miliard

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 131,6 miliardy. „Historicky nejlepší výsledek byl tažen vysokými cenami... celý článek

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

21. 3. 2023 | Petr Fischer | 2 komentáře

Jak ochránit peníze před inflací? Umění!

Covid změnil všechno. I to, zda a jak lidé nakupují umění. Vlastnit pěkný kousek, který se za několik let dobře zhodnotí, nemusí nutně znamenat útratu v řádech statisíců korun. „Kvalitní... celý článek

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

20. 3. 2023 | Jana Divinová

Credit Suisse převezme její největší rival. Bitcoin a zlato rostou

Problémovou banku Credit Suisse převezme v rámci záchranné operace její konkurent, banka UBS. Rozkolísané trhy se později odpoledne uklidnily, koruna mírně posílila.

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Proč Degiro stoplo prodej některých ETF. A přidají se další?

Platforma Degiro, přes kterou investuje i řada českých drobných investorů, nečekaně pozastavila nákupy některých ETF (burzovně obchodovaných fondů). Klientům to napsala ve středu večer,... celý článek

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

15. 3. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Evropští Lehman Brothers? Credit Suisse české banky neohrozí, věří analytici

Po pádu dvou amerických bank přeskočila panika na trzích naplno do Evropy. Vážné problémy má švýcarský gigant Credit Suisse.

Partners Financial Services