Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Recese – je čas nakupovat akcie

| rubrika: Jak na to | 7. 8. 2008 | 5 komentářů
Recese – je čas nakupovat akcie
Řídit se historií při investování může být ošemetné. Někdy je ale minulost dobrá učitelka. Třeba v recesích, kdy velí jít na burzu a nakupovat.

Historie inspiruje rozhodnutí, jejichž důsledky se projeví v budoucnosti. I když to může vypadat jako protimluv, je minulost jedním z nástrojů, které při rozhodování používáme. Takže, pokud jsme dnes v recesi, co nám historie říká o tom, zda a jak kupovat akciev době recese, ptá se autor analýzy investiční agentury Morningstar. Odpověď? Minulost říká, že je čas nakupovat.

Kdo investoval od roku 1950 každý měsíc jeden dolar do indexu S&P 500, jeho 703 dolarů by mělo dnes hodnotu 9 300 dolarů. Ale pokud byl dotyčný chytrý, měl štěstí a disciplínu a investoval v každém z devíti měsíců, které institut NBER Business Cycle Dating Committee vyhlásil jako začátek devíti recesí, kterými si USA prošly od roku 1950, byl by výsledek ještě lepší. Jinými slovy, kdybyste investovali poměrnou část z oněch 703 dolarů, tedy 78,11 dolaru v každém z těchto devíti měsíců, měli byste dnes 11 600 dolarů, neboli o 24 procent více, než při pravidelné měsíční investici do S&P 500, spočítal analytik Morningstar.

Souvislost sice není příčina, nicméně za ní lze najít určitou logiku. Index S&P 500 patří mezi předstihové ekonomické indikátory, protože má tendenci klesat dříve, než začne recese, a růst ještě před tím, než recese skončí. Recese sice vzbuzuje obavy, ale zjevně strach vede ke statečnosti a produktivitě a americké podniky začínají fungovat lépe v okamžiku, kdy dostanou studenou sprchu.

Poznat recesi v předstihu rozhodně není jednoduché. Ale pokud byste vašich 703 dolarů nerozdělili na devět stejných částí, ale na 93 stejných dílů po 7,55 dolaru – na každý z 93 měsíců, v nichž byla americká ekonomika podle NBER v recesi – vydělali byste ještě více než při investici jen na začátku recese. A naopak, kdybyste investovali vždy jen v posledním měsíci dané recese, měli byste dnes méně peněz než ten, kdo ukládal peníze na začátku recese, píše se v analýze Morningstar.

Investování v recesi porazilo pravidelné investováníjak v nominálních, tak v reálném vyjádření. Tedy do té míry, do jaké věříme, že index spotřebitelských cen je správným měřítkem inflace.

To nás přivádí k dalšímu faktoru. Inflaceroste, ale to je minulost, nikoli budoucnost. Historie ukazuje, že nenecháváme naše měnové autority, aby nás nechali na holičkách příliš dlouho. Neměli bychom jim dovolit, aby jim to prošlo teď. A pravděpodobně nedovolíme. Někdo říká, že se Amerika podobá konečnému stádiu Římské říše, tvrdí Morningstar. Ale přes veškerý cynismus je závěr jednoduchý: existuje příliš dobrých lidí a dobrých firem, abychom ztratili důvěru v jejich produktivitu.

Rozvaha je pochopitelně lepší částí odvahy. Ale čas je zralý na to, abychom šli a našli akcie skvělých společností za dobré ceny a vrhnout se na ně, končí komentář agentura Morningstar.

Kolik akcií jste už za posledního půl roku koupili? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+13
Ano
Ne

Diskuze

23. 8. 2008 | 22:45 | Jan Dvořák

Kupovat akcie při recesi má smysl pouze v případě, že by jejich ocenění recesi odpovídalo. To ale není ani náhodou.
Jsou akcie oceněny na hrozící recesi? Jedním slovem: NEJSOU


Stačí, když se podíváte na...
více

10. 8. 2008 | 12:56 | Luboš

Napsat, že USA se podobá konečnému stádiu Říše římské ukazuje na hloupost pisatele. V dalších desetiletích stále budou na špici v hospodářství státy: USA, Japonsko, Anglie, Francie a Německo. Naopak, rozdíly s dalšími státy...více

7. 8. 2008 | 7:56 | Bouček Antonín

Až na to, že by se daný Američan choval nelegálně, protože dle Rooseveltova nařízení od roku 1932 (až do počátku sedmdesátých le) vlastnit zlato ani nesměl. S Morningstarem a recesí je to dobrý příklad, až na to, že by onen...více

7. 8. 2008 | 1:06 | jezevec

Jak brilantní úvaha!!! Když recese dosáhne dna, nakupujte! Akorát že dno recese všichni vědí zhruba týden po něm. Kdo si ještě vzpomene, kolikrát s avizovalo, že US dolar již dosáhl svého dna? Posledních pět let letí dolu...více

7. 8. 2008 | 0:30 | HonzaH

Kdyby ten dotyčný v roce 1950 proměnil dolary za skutečné peníze, tj nakoupil zlato za $35/oz - tehdejší oficiální cena, měl by 20.14 unce zlata, které by dnes, samozřejmě bez zisku, prodal za $880/oz a měl by 17.726 doláčů....více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK