Bouře na burzách. Klid přináší investice do faktur

PR článek | rubrika: FINEXPO | 2. 5. 2022
I dnes existuje způsob, jak investovat, vydělat a nepřijít o nervy.
 Bouře na burzách. Klid přináší investice do faktur

Zdroj: Akcenta

Komerční spolupráce

Finanční a akciové trhy zažívají bouřlivé časy. Hodnota cenných papírů, dluhopisů, ale i komodit je ve vleku ruské agrese na Ukrajině. České akcie na pražské burze ztrácejí, koruna oslabuje a česká národní banka už intervenovala na její obranu.

A ve světě? Na trzích prudce roste cena komodit, plynu, zlata, ale i potravin. Křivka ceny ropy opět začíná připomínat horskou dráhu. Světový růst cen komodit oživuje obavy z příchodu stagflace, kterou charakterizuje stagnace ekonomiky, vysoká inflace a vysoká nezaměstnanost. Vyplatí se tedy českým investorům do něčeho investovat? Doma? Ve světě?

Samozřejmě, že ano a že možnosti tady jsou. Záleží jen na tom, kolik má investor k dispozici prostředků, zda chce investovat své peníze konzervativně, nebo zvládne i vyšší riziko či na jak dlouho je ochoten své prostředky postrádat a mít je vložené do investice.

Pro investory disponující sumami v řádech milionů či desítek milionů (kteří utíkají od akcií a dluhopisů) jsou nyní zajímavé investice do umění, nemovitostí či do zlata. Právě tento vzácný kov požívá zvláštního statusu. Investoři do něj ukládají své peníze jako do zaručeného dlouhodobého uchovatele hodnoty. Pro lidi disponující nižšími zdroji začínají být znovu atraktivní i spořicí účty. Může za to především politika ČNB, která opakovaně razantně zvýšila základní úrokovou sazbu, na což s drobným zpožděním reagovaly i komerční banky. Vzhledem k dění na Ukrajině a růstu cen energií či potravin (které ženou vzhůru inflaci) nelze očekávat, že by Česká národní banka v brzké době úroky snížila, ale spíš je ještě zvýší. Nicméně pokud ukrajinská krize a poté i inflace odezní, ČNB bude sazby opět snižovat a tím klesne i atraktivita spořicích účtů.

Lidé ale nemusí nutně sledovat burzovní křivky, aby se z nich stali investoři. Svoje peníze mohou investovat do služby Zalep.to pod hlavičkou společnosti AKCENTA CZ.

Tato služba v praxi funguje tak, že umožňuje firmám a podnikatelům jednoduše postoupit pohledávky prostřednictvím sítě P2P (vztah, ve kterém spolu komunikují přímo jednotliví lidé). Zkrácením splatnosti faktur se společnosti dostanou rychleji k penězům a netíží je problémy s cashflow, jelikož nemusí čekat, až odběratel za 60 či 90 dní zaplatí. Každá společnost, která se rozhodne této služby využít, je důkladně prověřená a prodává své zboží či služby bonitním firmám. I její odběratel je prověřený, že není předlužený a má jasnou vlastnickou strukturu.

„Výše investice není omezena, je závislá na konkrétní pohledávce k financování. Hodnota pohledávek zveřejněných na tržišti se nejčastěji pohybuje od pěti do sta tisíc korun nebo v ekvivalentní hodnotě v eurech. Každý investor si na virtuálním tržišti může vybrat, do jaké faktury chce investovat, v závislosti na ratingu, měně a hodnotě pohledávky,“ vypočítává další důležité informace Aleš Zídka, projektový manažer Zalep.to. „Výhodou je krátkodobá povaha investice a rovněž nadstandardní zhodnocení. Pro představu, průměrný úrok se v roce 2021 pohyboval na úrovni 7,4 procenta ročně a pravidelně jsou na tržišti zveřejněné faktury s výnosem nad deset procent,“ uzavírá Zídka.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

23. 9. 2022 | Tomáš Kálal | 1 komentář

Korporátní bondy. Výnos deset procent je nový standard

Česká národní banka zvyšuje sazbu rychleji, než startují rakety Elona Muska. V příštích měsících tak zažijeme velký test trhu korunových korporátních dluhopisů.

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

6. 9. 2022 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílové fondy klesají, trhy děsí plyn i inflace

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak viděl trhy v srpnu?

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.