Crowdfunding je trendy

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 3. 2022
Crowdfunding nemovitostí je způsob investování do realit, při kterém se na nemovitost skládá větší množství investorů. Jeho obliba roste, protože umožňuje investovat do atraktivního segmentu už od několika tisíc. Svůj pohled na nemovitostní crowdfunding přináší Maroš Bréda, zakladatel společnosti occollo.
Crowdfunding je trendy
Mároš Bréda, zakladatel occolo
Zdroj: occolo

Komerční spolupráce

Trend vznikl v USA, když skupinu mladých lidí nenechala chladnou chátrající nemovitost v sousedství. Pro jednoho nedostupná, pro skupinu krásná výzva. Na tom je také založený název naší společnosti occollo. Je v něm slyšet anglické collect a latinské collocare, tedy sbírat, slova kolektiv i okolo. Naše motto je Investiční příležitosti occollo vás.

Otevřenost: řekneme vše

Výhoda crowdfundingu je pro investora ve výši investice. V našem případě začíná na 100 tisíc korun. To přináší možnost jednak své peníze chránit před inflací, nechat je pracovat, nenechat je ležet na účtu, jednak možnost si „osahat“ svět investování. Zároveň zachováváme základní princip nemovitostního crowdfundingu: investoři se skládají na něco konkrétního, hmatatelného, vědí přesně, do čeho investují, což je rozdíl proti fondům nebo dluhopisům.

Konkrétní nemovitost, než ji nabídneme investorům, musí nejdřív projít naším sítem. Měsíčně vyhodnocujeme průměrně 30 nabídek a k investici nabídneme jen ty, které splní naše přísné požadavky po stránce ekonomické, stavební i právní. Musí být také v dobré lokalitě a mít potenciál růstu.

Všechny detailní informace, včetně obchodního plánu, analýz lokality a cenových map pak dáváme k dispozici investorům. Na jejich základě se rozhodují, zda projektu věří a chtějí být jeho součástí. V průběhu investice je pak pravidelně informujeme, jak se projekt vyvíjí a jak probíhá rekonstrukce – o čemž se samozřejmě každý může přesvědčit i osobně.

S vámi na jedné lodi

Příběh occollo se začal psát v roce 2018. Po 16 letech v Číně, kde jsem měl na starost developerské projekty jako obchodní domy a kancelářské budovy, a po zkušenostech s vlastním developmentem modulárních domů na Floridě jsem se rozhodoval co dál. Spojení technologií s tradičním realitním sektorem se zdálo jako hezké poslání. Po roce příprav webové fintech platformy, tedy spojení finančních a investičních technologií v nemovitostech, jsem spolu s týmem s dlouholetými zkušenostmi z developmentu vybral první nemovitost k akvizici.

První skupinu investorů tvořili přátelé a známí, kteří mají důvěru v naše zkušenosti s realitami. Do každého projektu vkládáme i svoje peníze, takže naše motivace, aby projekt byl úspěšný, je stejná jako pro investory. Jsme na stejné lodi. Nemovitosti financujeme částečně i z bankovních zdrojů, což mimo jiné funguje i jako kontrola – banka si hlídá, jak plníme harmonogram a parametry, které jsme si na začátku nastavili.

Dnes už s námi investují i lidé, které od začátku neznáme, ale díky pravidelným akcím, které pro investory pořádáme – jako například společný víkend v hotelu na Sázavě – se můžeme osobně poznat.

Zhodnocení našich projektů se pohybuje od šesti do deseti procent. Záleží na rizikovosti projektu. Investiční horizont není nijak dlouhý. Projekty occollo vypisuje na 18 až 36 měsíců, bez vstupních a výstupní poplatků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services