Crowdfunding je trendy

PR článek | rubrika: FINEXPO | 14. 3. 2022
Crowdfunding nemovitostí je způsob investování do realit, při kterém se na nemovitost skládá větší množství investorů. Jeho obliba roste, protože umožňuje investovat do atraktivního segmentu už od několika tisíc. Svůj pohled na nemovitostní crowdfunding přináší Maroš Bréda, zakladatel společnosti occollo.
Crowdfunding je trendy
Mároš Bréda, zakladatel occolo
Zdroj: occolo

Komerční spolupráce

Trend vznikl v USA, když skupinu mladých lidí nenechala chladnou chátrající nemovitost v sousedství. Pro jednoho nedostupná, pro skupinu krásná výzva. Na tom je také založený název naší společnosti occollo. Je v něm slyšet anglické collect a latinské collocare, tedy sbírat, slova kolektiv i okolo. Naše motto je Investiční příležitosti occollo vás.

Otevřenost: řekneme vše

Výhoda crowdfundingu je pro investora ve výši investice. V našem případě začíná na 100 tisíc korun. To přináší možnost jednak své peníze chránit před inflací, nechat je pracovat, nenechat je ležet na účtu, jednak možnost si „osahat“ svět investování. Zároveň zachováváme základní princip nemovitostního crowdfundingu: investoři se skládají na něco konkrétního, hmatatelného, vědí přesně, do čeho investují, což je rozdíl proti fondům nebo dluhopisům.

Konkrétní nemovitost, než ji nabídneme investorům, musí nejdřív projít naším sítem. Měsíčně vyhodnocujeme průměrně 30 nabídek a k investici nabídneme jen ty, které splní naše přísné požadavky po stránce ekonomické, stavební i právní. Musí být také v dobré lokalitě a mít potenciál růstu.

Všechny detailní informace, včetně obchodního plánu, analýz lokality a cenových map pak dáváme k dispozici investorům. Na jejich základě se rozhodují, zda projektu věří a chtějí být jeho součástí. V průběhu investice je pak pravidelně informujeme, jak se projekt vyvíjí a jak probíhá rekonstrukce – o čemž se samozřejmě každý může přesvědčit i osobně.

S vámi na jedné lodi

Příběh occollo se začal psát v roce 2018. Po 16 letech v Číně, kde jsem měl na starost developerské projekty jako obchodní domy a kancelářské budovy, a po zkušenostech s vlastním developmentem modulárních domů na Floridě jsem se rozhodoval co dál. Spojení technologií s tradičním realitním sektorem se zdálo jako hezké poslání. Po roce příprav webové fintech platformy, tedy spojení finančních a investičních technologií v nemovitostech, jsem spolu s týmem s dlouholetými zkušenostmi z developmentu vybral první nemovitost k akvizici.

První skupinu investorů tvořili přátelé a známí, kteří mají důvěru v naše zkušenosti s realitami. Do každého projektu vkládáme i svoje peníze, takže naše motivace, aby projekt byl úspěšný, je stejná jako pro investory. Jsme na stejné lodi. Nemovitosti financujeme částečně i z bankovních zdrojů, což mimo jiné funguje i jako kontrola – banka si hlídá, jak plníme harmonogram a parametry, které jsme si na začátku nastavili.

Dnes už s námi investují i lidé, které od začátku neznáme, ale díky pravidelným akcím, které pro investory pořádáme – jako například společný víkend v hotelu na Sázavě – se můžeme osobně poznat.

Zhodnocení našich projektů se pohybuje od šesti do deseti procent. Záleží na rizikovosti projektu. Investiční horizont není nijak dlouhý. Projekty occollo vypisuje na 18 až 36 měsíců, bez vstupních a výstupní poplatků.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.