Německo: DAX sahá na dno

redakce Peníze.CZ | rubrika: Příloha | 8. 7. 2008

Německé akcieklesají již pátý týden v řadě. Index DAXztratil 2,4 % a přiblížil se do blízkosti svého letošního minima. To bylo dosaženo 17.3. při závěrečné hodnotě 6 182,3 bodů. V rámci tohoto týdne dokázal hlavní index pouze jedinkrát posílit. V negativním sentimentu dokázaly pouze tři tituly z báze DAXu zakončit týden s kladným ziskem. Jednalo se o Deutsche Telekom (+5,6 %), který profitoval díky vyššímu doporučení od JP Morgan, dále pak Fresenius (+3,3 %) a RWE (+1,3 %). Na druhé straně výkonnostního spektra stály akcie Infineonu (-17 %), kde přes nízké ceny utichají spekulace o možném převzetí. Přes 10 % ztratily i akcie HypoReal Estate a Thyssenkrupp. Vysoké ceny ropy nadále zatěžují letecké přepravce. Lufthansa v tomto týdnu ztratila další 4 %.

Vývoj indexu DAX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
DAX6 4226 272-2,4
Klíčové události minulého týdne
  • Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem vzrostly rekordním tempem, meziročně o 4 % v měsíci červnu. Současná inflace výrazně překonala inflační cíl ECB, který je 2 %.
  • Míra nezaměstnanosti se v červnu snížila na nejnižší úroveň za posledních 16 let. Počet nezaměstnaných lidí se oproti květnu snížil o 38 tisíc na 3,27 milionu. Ekonomové očekávali pokles pouze o 14 tisíc. Míra nezaměstnanosti se tak snížila na 7,8 % z předchozích 7,9 %.
  • Průmyslové objednávky v květnu nečekaně klesly o 0,9 % a jedná se tak již o šestý pokles v řadě. Pokles zaznamenaly převážně domácí objednávky, zahraniční objednávky byly pro trh naopak podporou.
  • ECB podle očekávání po více než roce zvýšila úrokové sazby. Hlavní sazby byla zvýšeny na 4,25 %. Prezident Trichet vyjádřil silné odhodlání udržet inflační očekávání pod kontrolou. Z komentářů však vyplynulo, že další série zvyšování sazeb není zřejmě na programu.
Vývoj titulů na německém trhu

30/6 Investiční banka Deutsche Bank AG jeví zájem o aktivity banky Citigroup, které americká banka má v Evropě, oznámil to německý tisk. Konkrétné by se mělo jednalo o divize ve Španělsku a Itálii. Mluvčí Deutsche Bank tyto informace odmítl komentovat.

30/6 Společnost Deutsche Lufthansa AG pozastavila plány na založení společného podniku s indickou společností GMR Group. Společný podnik by se zabýval údržbou letadel. Německá společnost pozměnila plán kvůli všeobecně měnícím se podmínkám na trhu a také kvůli konsolidaci leteckého sektoru v Indii.

30/6 Siemens AGzřejmě propustí až 17 000 zaměstnanců za účelem redukce nákladů o 1,2 miliardy EUR. Společnost zruší do roku 2010 kolem 6 400 pracovních míst v Německu a 12 500 pozic v administrativě celosvětově. Siemens se ke snižování nákladů uchyluje po vykázání 68 % propadu zisku za druhé čtvrtletí.

1/7 JPMorgan Chase zvýšil své doporučení pro akcie Deutsche Telekom AG na "overweight" z "neutral."

1/7 JPMorgan zvýšil svoji cílovou cenu pro akcie německého výrobce utilit E.ON AGo 5,8 % na 181 EUR. Se stejným krokem přišel i u RWE, kde byla cílová cena zvýšená na 105 EUR.

2/7 Commerzbank AG začala pokrývat akcie SAP AGdoporučením "add" a cílovou cenou 38 EUR.

2/7 Deutsche Bank AG oznámila, že nebude potřebovat získat další kapitál a zároveň se jí má podařit ve druhém čtvrtletí hospodařit se ziskem. Podle banky by měla její kapitálová přiměřenost zůstat okolo 9 %.

4/7 Výrobce luxusních automobilů, Mercedes-Benz Cars, oznámil, že jeho červnové prodeje vzrostly o 1,8 % díky vyššímu zájmu o model Smart. Celkově se v červnu počet prodaných vozů divize, patřící automobilce Daimler AG, zvýšil na 119 300 vozů z loňských 117 200.

Očekávané události
  • 7/7 Průmyslová produkce

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio.

 

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Akcie: Osm dnů a pořád dolů

1. 7. 2008 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Akcie: Osm dnů a pořád dolů

Pražská burza pokračovala ve svém propadu. Index PX klesal ve všech seancích v průběhu týdne a rozšířil tak počet záporných dní v řadě na osm. Celkově ztratil 5,2 procenta.

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

24. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

Pražská burza nadále ztrácela a v záporném teritoriu zavřela již třetí týden v řadě. Index PX oslabil o 1,78 procenta.

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

17. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

Pražská burza navázala na pokles z minulého týdne a dále oslabovala. Index PX se po více jak pěti týdnech strávených nad hranicí 1600 bodů vrátil zpět pod tuto metu a celkově oslabil... celý článek

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

10. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

Pražská burza zahájila červnové obchodování v červených číslech. Index PX klesl na 1 632,60 bodu, což znamená pokles o 3,11 %. Zařadil se tak po bok ostatních světových indexů, které... celý článek

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

27. 5. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

Pražská burza zkorigovala část zisků z minulého týdne. Index PX oslabil o 1,75 % na závěrečných 1671,30 bodu. Největší propad zaznamenal trh ve středu, když se na trhu projevil zhoršený... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.