Německo: ztráty už čtyři týdny v řadě

redakce Peníze.CZ | rubrika: Příloha | 1. 7. 2008

Německé akciepokračovaly v propadu a ztrátové jsou již čtyři týdny v řadě. Hlavní index DAX oslabil o 2,4 % a za první polovinu roku ztratil více jak 20 %. Největší propad zaznamenal index ve čtvrtek, když se na trh přelila výrazně negativní nálada z amerických trhů kvůli chmurným vyhlídkám finančních titulů. Díky vysokým cenám ropy se na výkonnostním chvostu nacházely opět tituly z automobilového průmyslu. Akcie Daimleruoslabily o 10 %, MAN a BMW odepsaly téměř 7 %. Infineonu v závěru týdne nepomohly výsledky konkurenčního Micronu a titul ztratil přes 10 % a dostal se zpět pod 6 EUR. Přes negativní sentiment se našly i růstové tituly. Morgan Stanley zvýšil v závěru týdne cílovou cenu pro akcie Bayeru, jehož akcie za týden přidaly 5 %. Tři procenta si připsal i Deutsche Telekom.

Vývoj indexu DAX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
DAX6 5786 422-2,4
Klíčové události minulého týdne
  • Index Ifo, měřící podnikatelskou náladu v Německu, klesl v červnu více než se čekalo, což bylo způsobeno růstem ceny ropy a očekáváním vyšších úrokových sazeb. Index klesl z květnových 103,5 b. na 101,3 b. Ekonomové očekávali pokles pouze na 102,5 b.
  • Spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně jsou vyšší o 3,3 %. Největší zásluhu na růstu mají nadále vysoké ceny potravin a energií. Údaje harmonizované dle EU jsou v obou položkách vyšší o 0,1 %.
  • Ekonomická aktivita eurozóny ve službách klesla na 49,5 bodů z květnových 50,6 bodu. V průmyslu index poklesnul na 49,1 bodu, což je nejnižší hodnota od května 2005.
Vývoj titulů na německém trhu

23/6 Výrobce léčiv Bayer AG plánuje investovat okolo 100 milionů EUR na renovaci svých zařízení v Brazílii a to do roku 2009. Investice by kromě toho měly vytvořit i 850 nových pracovních míst. Bayer očekává, že brazilské tržby ročně porostou okolo 4 až 6 procent.

23/6 Akcie telekomunikační společnosti Deutsche Telekom AGobdržely zvýšené doporučení od Morgan Stanley. Podle něj by teď měli dlouhodobí investoři začít budovat na tomto titulu své pozice. Doporučení pro DTE bylo zvýšeno na "overweight" z předchozího "underweight." Cílová cena byla stanovena na 13 EUR.

26/6 Koncern Volkswagen prodal v květnu díky silné poptávce po značkách Škoda a VW celkem 553 400 vozů, což je nárůst o 2 %. Prodej za prvních pět měsíců roku dosáhl rekordní úrovně 2,26 milionů vozů. Prodeje značky Škoda od začátku roku vzrostly o 18 %, značky VW o 6,6 %.

26/6 Výrobce chemikálií, Lanxess AG, oznámil, že rozšíří své výrobní kapacity pro anorganické pigmenty o 5 % když zakoupil dvě výrobní linky v Číně od společnosti Jinzhuo Chemicals Company Ltd. Finanční detaily nebyly zveřejněny.

26/6 Síť prodejen s doplňky do domácnosti, Hornbach Holding AG, reportovala za první čtvrtletí nárůst zisku o více než dvojnásobek, když společnost snížila investice do nemovitostí. Čistý zisk vzrostl o 114 % na 45,9 milionu EUR ve srovnání s 21,4 milionu EUR o rok předtím. Tržby meziročně vzrostly o 6,1 % na 777,7 milionu EUR. Srovnatelné tržby se zvýšily o 1,5 %, přičemž v Německu činil nárůst 0,6 % a v ostatních zemích, kde společnost operuje, vzrostly o 2,9 %.

26/6 SAP, největší světový výrobce manažerského softwaru, získal významnou zakázku od Commerzbank. Finanční ústav nahradí vlastní systém bankovním softwarem od SAPu. Bankovní ústav chce změnou ušetřit náklady a zefektivnit práci s daty v oblasti půjček.

27/6 Pivovarnická skupina Anheuser-Busch Cos. odmítla nepřátelskou nabídku převzetí od společnosti InBev NV v hodnotě 46,3 miliardy USD. InBev podal nabídku 65 USD za každou akcii. Představenstvo firmy se jednoznačně shodlo, že nabídka je "finančně neadekvátní".

Očekávané události
  • 1/7 Maloobchodní tržby
  • 1/7 Nezaměstnanost
  • 4/7 Průmyslové objednávky

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio.

 

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

24. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

Pražská burza nadále ztrácela a v záporném teritoriu zavřela již třetí týden v řadě. Index PX oslabil o 1,78 procenta.

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

17. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

Pražská burza navázala na pokles z minulého týdne a dále oslabovala. Index PX se po více jak pěti týdnech strávených nad hranicí 1600 bodů vrátil zpět pod tuto metu a celkově oslabil... celý článek

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

10. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

Pražská burza zahájila červnové obchodování v červených číslech. Index PX klesl na 1 632,60 bodu, což znamená pokles o 3,11 %. Zařadil se tak po bok ostatních světových indexů, které... celý článek

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

27. 5. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

Pražská burza zkorigovala část zisků z minulého týdne. Index PX oslabil o 1,75 % na závěrečných 1671,30 bodu. Největší propad zaznamenal trh ve středu, když se na trhu projevil zhoršený... celý článek

Akcie: Praha konečně tam, kde byla v lednu

20. 5. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha konečně tam, kde byla v lednu

Pražská burza pokračovala v umazávání svých letošních ztrát. Index PX se dostal nad hranici 1700 bodů, nad kterou zavíral naposledy 8. 1. 2008. Ve všech seancích index pražské burzy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.