Spojené státy padly o více než čtyři procenta

redakce Peníze.CZ | rubrika: Příloha | 1. 7. 2008

Americké akciezahájily týden v poklidném duchu, druhá polovina však přinesla pokračování výrazných propadů. Největší ztráty zaznamenaly indexyve čtvrtek, když ztrácely i více jak 3 %. Celkově za týden Dow Jones oslabil o silných 4,2 %. V průběhu pátečního obchodování se index dostal o 20 % níže oproti historickému maximu. Širší S&P 500naopak atakoval nejnižší závěrečnou hodnotu z průběhu letošního roku. Technologický Nasdaq si odepsal 3,7 %. Z jednotlivých deseti hlavních průmyslových skupin dokázala posílit pouze jediná - energetická (+1,4). Díky své defenzivní povaze příliš neztrácely ani akcie ze sektoru zdravotní péče. Největší propady naopak zaznamenaly finanční tituly (-6,8 %) a akcie průmyslových společností (-6 %). Akcie General Motorsnadále prohlubují své ztráty a po sníženém doporučení ze strany Goldman Sachstento týden ubraly 16 %. Kromě pozitivních výsledků testování pomáhalo farmaceutické firmě Merck(+5,2 %) i zvýšené doporučení o JP Morgan.

Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
DJ11 84311 347-4,2
Nasdaq2 4062 316-3,7
S&P 5001 3181 278-3,0
  • FED ponechal dle očekávání úrokové sazby beze změny. Představitelé vyjádřili obavy o stav inflace, hospodářská aktivita dle jejich vyjádření expanduje.
  • Růst americké ekonomiky v 1. čtvrtletí dosáhl dle konečných údajů růstu o 1 %. Došlo tak k pozitivní revizi původní hodnoty o 0,1 %.

Jak si vedly ostatní trhy

Vývoj titulů na amerických trzích

23/6 Bank of Americaočekává, že Merrill Lyncha UBS AGodepíší dalších 3,5 miliardy, respektive 7 miliard USD, a že za druhé čtvrtletí vykáží tyto investiční banky ztrátu. Analytik Michael Hecht předpovídá pro Merrill Lynch ztrátu 1 USD na akcii oproti předchozímu odhadu zisku ve výši 21c. Pro UBS odhaduje ztrátu 1,70 USD na akcii v porovnání s původně předpokládanému zisku 31c.

24/6 Největší americký výrobce chemikálií, Dow Chemical Co., oznámil, že v červenci zvýší ceny produktů až o 25 %, aby se vyrovnal s rostoucími náklady na energie a na zpracované materiály. Přitom již v květnu společnost avizovala zvýšení cen pro červen o 20 %, což bylo největší navýšení cen v historii společnosti.

24/6 Eastman Kodak Co.oznámila schválení zpětného odkupu akcií v hodnotě 1 miliardy USD, což představuje zhruba čtvrtinu jejích akcií.

25/6 Potravinářský gigant General Millszveřejnil výsledky hospodaření za čtvrté čtvrtletí. Čistý zisk klesl oproti minulému roku o 17 % na 185 milionů USD / 53c na akcii. Vyjma jednorázových speciálních položek vzrostl upravený zisk o 18 % na 73c. Tržby vzrostly o 13 % na 3,5 miliardy USD. Analytici odhadovali zisk 71c na akcii. Pro fiskální rok 2009 se očekává zisk 3,78 - 3,83 USD na akcii.

26/6 Čistý zisk softwarové firmy Oracle  v uplynulém fiskálním čtvrtletí meziročně vzrostl o 27,5 % na 2,04 miliardy USD (39 centů na akcii). Tržby rostly o 24 % na 7,24 miliardy USD. Bez vlivu některých jednorázových položek firma vydělala 47 centů na akcii což je o 2 centy více, než očekávali analytici.

26/6 Čistý zisk Nike, největšího výrobce sportovního zboží na světě, v posledním čtvrtletí uplynulého fiskálního roku vzrostl o 12 % na 437,9 milionu USD (86 centů na akcii) a o 10 centů na akcii tak překonal odhady analytiků. Tržby vzrostly o 16 % na 5,1 miliard USD, zatímco trh očekával 4,95 miliard USD. Zisk před zdaněním z USA se však snížil o 10 % na 390,7 milionu USD.

26/6 Goldman Sachssnížil doporučení pro americké brokery na "neutral" z "attractive." Investiční banka se domnívá , že v daném sektoru nelze v současné době nalézt stimul, který by ho během následujících měsíců posunul výše, za předpokladu, že podmínky na trhu by se budou nadále zhoršovat. Zároveň nesouhlasí s názorem trhu, který přikládá příliš velkou váhu možnosti krachu další investiční banky. GS také zařadil akcie Citigroup na svůj "conviction sell list" a doporučuje tento titul shortovat, zatímco nabádá investory, aby kupovaly akcie Morgan Stanley.

26/6 Goldman Sachssnížil doporučení pro US automobilového výrobce General Motors Corp.  na "sell" z "neutral" a snížil svoji cílovou cenu pro titul na 11 USD z předchozích 19 USD. Obává se, že zhoršení tržních fundamentů může opět vyvolat obavy o likviditu společnosti.

Očekávané události
Klíčové události minulého týdne
  • 1/7 ISM v průmyslu
  • 3/7 Nezaměstnanost
  • 3/7 ISM ve službách

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio.

 

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

24. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Pořádný výplach na konci týdne

Pražská burza nadále ztrácela a v záporném teritoriu zavřela již třetí týden v řadě. Index PX oslabil o 1,78 procenta.

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

17. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: V Praze se lámaly rekordy směrem dolů

Pražská burza navázala na pokles z minulého týdne a dále oslabovala. Index PX se po více jak pěti týdnech strávených nad hranicí 1600 bodů vrátil zpět pod tuto metu a celkově oslabil... celý článek

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

10. 6. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Velký páteční sešup, přestože se firmám daří

Pražská burza zahájila červnové obchodování v červených číslech. Index PX klesl na 1 632,60 bodu, což znamená pokles o 3,11 %. Zařadil se tak po bok ostatních světových indexů, které... celý článek

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

27. 5. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha zamířila dolů, Amerika padla

Pražská burza zkorigovala část zisků z minulého týdne. Index PX oslabil o 1,75 % na závěrečných 1671,30 bodu. Největší propad zaznamenal trh ve středu, když se na trhu projevil zhoršený... celý článek

Akcie: Praha konečně tam, kde byla v lednu

20. 5. 2008 | redakce Peníze.CZ

Akcie: Praha konečně tam, kde byla v lednu

Pražská burza pokračovala v umazávání svých letošních ztrát. Index PX se dostal nad hranici 1700 bodů, nad kterou zavíral naposledy 8. 1. 2008. Ve všech seancích index pražské burzy... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.