Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2021 16:00 | 11 komentářů
Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Zdroj: Shutterstock

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro investiční platformu Portu, kterého se letos v říjnu zúčastnil reprezentativní vzorek populace od 18 do 65 let (1050 respondentů).

Praktický test pak zjistil velký nesoulad mezi tím, jak lidé sami hodnotí své znalosti a jaké skutečně mají. Ti, kteří se považují za velmi zkušené a znalé investory, se se svými vědomostmi umístili až na předposledním místě. Míra znalostí v oblasti investic a spoření roste s věkem, ukázal průzkum.

Test se zaměřil například na vztah mezi výnosem a rizikem, vliv inflace, princip složeného úročení, finanční matematiku nebo vliv měnových kurzů. Jeho výsledky jsou základem – hodnotou 100 – pro nově vzniklý Index investiční gramotnosti. Platforma Portu ho chce nejméně jednou ročně aktualizovat, plánuje i srovnání s Polskem, Slovenskem a Rakouskem. Cílem pochopitelně je, aby investiční gramotnost Čechů rostla.

Jak jste na tom vy? Test si můžete vyzkoušet na RozumímInvesticím.cz.

Zdroj: Portu, Ipsos

Podle průzkumu se skoro tři čtvrtiny (72 %) respondentů správně domnívají, že větší výnos znamená také větší riziko. Podobné množství lidí také ví, že pokud inflace převyšuje míru zhodnocování peněz, tak si v budoucnu koupí méně než dnes.

Naopak jen třetina lidí (35 %) si uvědomuje, že při investování – na rozdíl od spoření – nejsou výnosy zaručeny. Zbylé dvě třetiny si nejsou jisté, zda jim nějaké záruky někdo garantuje, nebo spoléhají na Českou národní banku.

Jen 30 % lidí rozumí tomu, že historické výnosy nejsou zárukou budoucích. Většina populace očekává, že když v minulých letech výnosy rostly, bude tomu tak i dál. S nejmenší úspěšností v tomto bodě odpovídala nejmladší generace ve věku 18 až 35 let.

Zdroj: Portu, Ipsos

Většině lidí dělá problém také matematika. Zhruba jen dvě pětiny chápou princip složeného úročení a dokážou si tak na jednoduchém příkladu dopočítat úrok na spořicím účtu. Jen málokdo také správně odpověděl, že když investice v prvním roce klesla o 30 % a v následujícím roce o 30 % stoupla, nevrátila se na původní hodnotu.

Zdroj: Portu, Ipsos
Zdroj: Portu, Ipsos

Nejlepší znalosti prokázali starší respondenti od 54 do 65 let. Nejlépe jsou na tom respondenti s ukončeným vysokoškolským vzděláním. Index investiční gramotnosti žen je výrazně nižší (79,9) než u mužů (116,6).

Zdroj: Portu, Ipsos

Za „spíše zkušeného a znalého investora“ se považuje 18 % účastníků průzkumu, za „relativně hodně zkušeného a znalého“ 6 % a za „velmi zkušeného a znalého“ 2 %. Nejvíc si věří lidí ve věku 18 až 26 let, naopak největší pochyby mají lidé ve věku 54 až 65 let. Sebevědomější jsou muži – za zcela nezkušené se jich považuje pětina, zatímco u žen 38 %.

Podle krajů vyšla z průzkumu nejlépe Praha, následuje Vysočina a shodně Liberecký a Plzeňský kraj. Na opačném konci žebříčku překvapivě skončil Středočeský kraj, jen o bod lépe dopadly Ústecký, Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský kraj. „Tyto regiony jsou často charakterizovány jako sociálně slabší a také s vyšší mírou exekucí. Lze tedy vysvětlení hledat například v tom, že v nich menší procento lidí řeší problematiku investování,“ komentují to autoři průzkumu.

Zdroj: Portu, Ipsos

„Spoření už na inflaci zdaleka nestačí. Kdo chce dnes ochránit své úspory, musí investovat. Kdo chce investovat, musí riskovat. Kdo chce riskovat tak, aby se dříve či později nespálil, musí být finančně gramotný,“ zdůrazňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Na trhu je podle něj řada poměrně bezpečných investičních produktů, stejně jako velmi nebezpečných – a je dobré se mezi nimi orientovat.

Kovanda je jedním z odborných garantů indexu, dalšími jsou ekonom Dominik Stroukal (Platební instituce Roger), Burza cenných papírů Praha a Asociace pro kapitálový trh.

„Je dobře, že zájem o investování v Česku roste. Lidé, kteří se teď vrhají do investování, však mají relativně malé znalosti – hlavně ti mladší. A naopak starší lidé znalosti mají, ale jsou velice opatrní, protože mají i špatné zkušenosti,“ říká Radim Krejčí, zakladatel online investiční platformy Portu. „Příležitosti pro investování jsou bohaté, avšak znalosti budoucích investorů jsou nízké, což vede k chybám při rozhodování a následné finanční ztrátě. Tomu chceme čelit, a proto vedle měření znalostí chceme především edukovat a přispět k vyššímu povědomí v tématu zhodnocení peněz a zodpovědnému nakládání s úsporami,“ dodává.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 11. 2021 8:14, Zdenek

Pokud chcete někdo vyzkoušet investování Fondee nebo Portu s benefitem na čtvrt roku zdarma, stačí se zaregistrovat přes moji pozvánku níže:

Portu:
https://www.portu.cz/?pozvanka=kuglerz1027
Fondee:
https://www.fondee.cz/?referral=LBJIGYHC

Registrací přes pozvánku získáte první 3 měsíce zcela bez poplatku.
Přeji úspěšné investování ať už s Fondee nebo Portu. Ať se daří :)

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Fio vydává dluhopisy s pětiprocentním výnosem

Fio banka začne zhruba od poloviny prosince nabízet své dluhopisy s pětiprocentním ročním výnosem. Budou šestileté, tedy se splatností v prosinci 2027.

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.