Akcie USA: Dow Jones je na tom stejně jako v březnu

| rubrika: Příloha | 24. 6. 2008
Americké akcie minulý týden oslabovaly. Index Dow Jones se opět ocitl pod hranicí 12 tisíc bodů.

Americké akciepokračovaly v sestupné tendenci. Index Dow Jonesoslabil o 3,7 %, technologický Nasdaqoslabil o 2 %. DJ se dostal od poloviny března poprvé opět pod hranici 12 000 bodů. Největší propad zaznamenaly akcie v závěru týdne, když se investoři obávali dalších problémů ve finančním sektoru, negativně byl vnímán opětovný růst ropy. Výrazný propad zaznamenaly akcie hlavních automobilek, když agentura S&P připustila možnost snížení ratingu v sektoru. Akcie General Motors ztratily 16 % a byly nejztrátovějším titulem v rámci báze indexu DJ. Ford ztratil 7 %. Výrazné ztráty byly znát jak u velkých finančních ústavů, tak u menších regionálních bank. Akcie Bank of America oslabily o 9 %, na téměř pětileté minimum se dostaly akcie Wells Fargo (-6 %). Kromě dvou titulů (Boeing, United Technologies) klesaly všechny komponenty indexu DJ.

Vývoj indexu Dow Jones, Nasdaq, S&P 500
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
DJ12 30711 843-3,7
Nasdaq2 4542 406-2,0
S&P 5001 3601 318-3,1
  • Květnový index výrobních cen v USA meziměsíčně vzrostl o 1,4 % zatímco analytici očekávali jeho růst jen o 1 %. Jádrový index (tedy bez potravin a energií) se zvýšil ve shodě s očekáváním o 0,2 %. Meziročně se PPI v květnu zvýšil o 7,2 % namísto očekávaných 6,8 %, jádrový index meziročně podle očekávání vzrostl o 3 %.
  • Index předstihových ukazatelů v květnu vzrostl již podruhé za sebou, když posílil o 0,1 %. Připsal si tak stejný nárůst jako v dubnu. Ekonomové přitom očekávali, že index, který se snaží odhadovat budoucí ekonomický vývoj, zůstane beze změny.
Vývoj titulů na amerických trzích

16/6 Investiční banka Lehman Brothersvykázala za druhé čtvrtletí ztrátu 2,8 miliardy USD / 5,14 USD na akcii. Za stejné období loňského roku přitom zaznamenala zisk 1,27 miliardy USD / 2,21 USD. Nynější ztráta je pro společnost její první od odtržení od American Express v roce 1994. Ohlášené výsledky jsou v souladu s odhady společnosti zveřejněnými minulý týden.

16/6 Adobe Systems Inc., největší světový výrobce designérského softwaru, očekává, že jeho tržby za třetí čtvrtletí letošního fiskálního roku dosáhnou 855 až 885 milionů USD. Analytici je dosud v průměru odhadovali na 872 milionů USD.

17/6 Čistý zisk investiční banky Goldman Sachsve druhém čtvrtletí letošního fiskálního roku dosáhl 4,58 USD na akcii a o 1,16 USD na akcii tak překonal očekávání trhu. Tržby dosáhly 9,42 miliardy USD, zatímco analytici očekávali 8,75 miliardy USD.

17/6 Čistý zisk Best Buy Co., největšího maloobchodního prodejce elektroniky v USA, v prvním čtvrtletí letošního fiskálního roku poklesl o 6,8 % na 179 milionů USD (43 centů na akcii) a 6 centů na akcii tak překonal odhady analytiků. Tržby rostly o 13 % na 8,99 miliard USD, zatímco trh očekával 8,56 miliard USD. K lepším výsledkům firmě pomohly vládní daňové slevy, které spotřebitelé utratili za televize a laptopy. Firma zopakovala dřívější výhled, podle kterého zisk za celý rok dosáhne 3,25 až 3,40 USD na akcii a tržby 43 až 44 miliard USD. Analytici odhadují roční zisk na 3,26 USD na akcii a tržby na 44,1 miliardy USD.

18/6 FedEx Corp., druhá největší zásilková společnost v USA, utrpěla v posledním čtvrtletí uplynulého fiskálního roku ztrátu 241 milionů USD (78 centů na akcii) zatímco ve stejném období loňského roku hospodařila se ziskem 610 milionů USD. Analytici očekávali, že firma bude hospodařit se ziskem 1,47 USD na akcii. Za horšími výsledky stojí zejména drahá paliva a odpisy.

18/6 Investiční banka Morgan Stanley zaznamenala za druhé čtvrtletí pokles zisku o 60 %. Čistý zisk propadl na 1,03 miliardy USD (95 centů na akcii) z předchozích 2,58 miliardy USD za stejné období o rok dříve. Výnosy brokera za kvartál klesly na 6,51 miliardy USD z předešlých 10,5 miliardy USD. Analytici v průměru očekávali zisk okolo 92 centů na akcii při výnosech 7,05 miliardy USD.

19/6 Společnost New York Times Co.v květnu vykázala pokles příjmů z reklamy ve výši 11,9 % a výnosy z prodeje tisku se naopak zvýšily o 1,9 %. Příjmy z internetové reklamy v divizi News Media Group poskočily o 14,2 % díky nárůstu zobrazených reklam. Výnosy ze všech provozních činností poklesly o 6,6 % meziročně.

Očekávané události
Klíčové události minulého týdne
  • 25/6 FED rozhodnutí o sazbách
  • 26/6 HDP konečná hodnota v prvním čtvrtletí

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio.

 

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.