Jak připravit své finance na důchod? Pomůže vám spoření do Bitcoinu?

PR článek | rubrika: FINEXPO | 30. 8. 2021 | 1 komentář
Patří Bitcoin do důchodového portfolia? Poměrně kontroverzní otázka. Jedno je jisté, Bitcoin se stává stále populárnější alternativní investicí, což mnohé investory nutí přemýšlet, kdy (pokud vůbec) by měli nejznámější kryptoměnu zahrnout do svých strategií spoření na důchod.
Jak připravit své finance na důchod? Pomůže vám spoření do Bitcoinu?

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Stručná odpověď? Neexistuje… Plánování důchodových úspor musí zahrnovat celou řadu faktorů, včetně výše naspořené částky, očekávané délky života, příjmových potřeb a tolerance k riziku.

V důchodovém portfoliu je však třeba počítat s určitou mírou rizika, aby dosáhlo náležité návratnosti, zvlášť pokud vás čekají ještě desítky let produktivního života.

Jaká část vašich důchodových úspor by měla být alokována do Bitcoinu?

Zda by měl být v penzijním portfoliu Bitcoin, do značné míry závisí na cílech, investičním horizontu i majetku jednotlivce. Rozhodně však jde o jeden ze způsobů, jak diverzifikovat případné investice.

Alternativní investice v podobě Bitcoinu by však měla tvořit pouze malou část vašeho portfolia. Hodnota pod 1 % je příliš malá na to, aby měl Bitcoin vůbec nějaký vliv na výkonnost portfolia, podíl nad 10 % by už mohl příliš zvyšovat rizikovost vašich důchodových úspor. Hodnota kolem 5 % se tak jeví jako optimální.

Proč byste měli, nebo naopak neměli zařadit Bitcoin do důchodového portfolia?

Existují minimálně dva důvody, proč investovat do Bitcoinu na důchod. Zaprvé ho charakterizuje velmi vysoký výnos ať se podíváme na období posledního roku, tří, pěti nebo deseti let. Samozřejmě cena Bitcoinu je velmi volatilní, pokud se však podíváme zpátky do historie, byla investice do Bitcoinu po 97,4 % dní zisková.

Historický vývoj ceny Bitcoinu. (Cena je vyjádřena logaritmickou stupnicí). Zdroj: lookintobitcoin.com

Bitcoin navíc není výrazně korelovaný s tradičními aktivy, jako jsou akcie a dluhopisy. Jeho zařazení do investičního portfolia tak může přispět k celkové diverzifikaci důchodového portfolia. V neposlední řadě můžeme Bitcoin považovat také za převratnou technologii srovnatelnou se vznikem internetu, která se objevuje jednou za generaci.

Největším rizikem spojeným s investováním do Bitcoinu je pravděpodobně investor sám. Investice si může vést velmi dobře, kdy jeden měsíc dosáhne nového vrcholu, ale pak klesne o 50 % a investoři se v panice pustí do prodeje. Úspěšní investoři však drží Bitcoin dlouhodobě, a to bez ohledu na momentální tržní volatilitu.

Kromě toho má investice do Bitcoinu také potenciální daňové nevýhody. Tato investice nepodléhá časovému testu – i když budete držet investici déle než tři roky, budete muset případný zisk zdanit 15 % sazbou daně z kapitálových výnosů.

Riziko investice do Bitcoinu můžete výrazně snížit prostřednictvím pravidelných nákupů

O strategii pravidelného investování jste už pravděpodobně slyšeli ve spojitostí s tradičními investičními aktivy, nebo ji sami praktikujete. Nic vám však nebrání v tom, abyste ji využili i při nákupu Bitcoinu a těžili tak ze stejných benefitů

V kostce tato strategie spočívá v investování pevně stanovené částky do Bitcoinu v pravidelných časových intervalech. Níže můžete vidět srovnání pravidelné investice do Bitcoinu, zlata a amerických akcií (S&P 500), kdybyste posledních 5 let investovali 10 dolarů týdně.

Zdroj: dcabtc.com

Pro zajímavost. Benchmark pro americký akciový trh – index S&P 500 dosáhl od svého založení v roce 1957 průměrné návratnosti kolem 10 % ročně. Pokud patříte mezi konzervativní investory a Bitcoin vám nic neříká, investování do akcií vám dokáže nabídnout poměrně konzistentní výnosy, které i tak dalece předčí výnosy tradičních spořicích produktů.

Výhody pravidelné investice do Bitcoinu:

Pravidelná investice do Bitcoinu je efektivní strategie, která umožňuje získat dlouhodobou expozici vůči bitcoinu a zároveň snižuje volatilitu vaší investice. Jaké jsou její výhody?

  • Snižuje riziko investice na vrcholu: Pravidelné investování je založeno na konceptu rozdělení potenciální investice do několika menších nákupů prováděných pravidelně. Protože neinvestujete celý kapitál ve stejný den, není možné investovat všechny peníze najednou – v okamžiku nejvyšší ceny.
  • Není vyžadována vysoká počáteční investice: Vzhledem k tomu, že je pravidelná investice postavena na provádění malých, ale pravidelných nákupů, nebudete muset od prvního dne investovat obrovské množství kapitálu.
  • Získáte čas porozumět Bitcoinu: Mnoho lidí kapituluje již krátce po uskutečnění prvního nákupu. Tito investoři tak často činí proto, že si neudělali čas, aby Bitcoinu řádně porozuměli, a po prudkém poklesu ceny reagují emocionálně. Strategie pravidelného investování vám poskytne určitý čas na řádné pochopení Bitcoinu dříve, než bude celá vaše investice alokována.
  • Dává příležitost nakoupit Bitcoin s výraznou slevou: Díky tomu, že nerealizujete svou investici najednou, budete mít možnost nakoupit více bitcoinů v době jeho propadů.
  • Snižuje emoční stres: Velmi podceňovaným bodem každé investiční strategie je daň, kterou si vybírá na vašem duševním zdraví. To platí pro divoký bitcoinový trh dvojnásob. Cenové výkyvy, které jsou považovány na akciovém trhu za neslýchané, jsou v případě Bitcoinu často každodenní normou. Pravidelná investice drobných částek vás před těmito výkyvy do značné míry ochrání. Při nižších cenách nakoupíte bitcoinů za konstantní částku více a naopak.

Jak se k Bitcoinu stavíte vy? Podpoříte vaše důchodové spoření?

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Nováček na burze: Akcie od 180 korun, úpis začíná

Od příštího úterý se můžou hlásit zájemci o akcie české společnosti Fixed.zone, která vyrábí příslušenství pro mobilní zařízení, lokátory nebo třeba chytré peněženky. Firma dnes obdržela... celý článek

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

15. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Pražská burza láká na peníze, které neseberou svobodu

Pražská burza v posledních měsících přináší vysoké výnosy, ale investorům přidělává i vrásky, když z ní mizí další společnosti. Petr Koblic, dlouholetý šéf burzy, v rozhovoru vysvětluje,... celý článek

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

11. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Investice do realit jako v e-shopu. Bezděkův startup hlásí restart

Crowdfundingová služba CroFunGo, která lidem nabízí investice do developerských projektů, hlásí po roce fungování restart.

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

6. 10. 2021 | Martin Mašát

Čína vyplašila akciové investory, ČNB dluhopisové

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za září, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset... celý článek

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

5. 10. 2021 | Petr Zámečník, redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nekonečný dluhopis, nebo riskantní nesmysl? Xixoio se brání kritice

Zařaďte se mezi vyvolené a podpořte svými penězi vznik smysluplného projektu, jehož ekosystém posune náš národ a postupně se rozvine do celého světa, láká firma Xixoio. Má to spoustu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.