Podílové fondy od GE by měly být hlavně jednoduché

, | rubrika: Rozhovor | 28. 5. 2008
Podílové fondy od GE by měly být hlavně jednoduché
GE Money Bank přichází s nabídkou vlastních podílových fondů, aby se zbavila image banky, do které se chodí jen pro půjčky, říká Daniel Kadaník, produktový manažer zodpovědný za rozvoj fondů. Do konce roku chce banka nabídnout dva až tři garantované a balancované fondy.

Investujete do podílových fondů?
Už roky.

Do jakých?
Spíše do akciových. Nyní mám jen několik fondů jako doplněk k penzijnímu připojištění, protože jsem investoval do nemovitostí.

Co jste dělal při nedávných propadech na akciových trzích? Prodával jste, nebo kupoval?
Vzhledem k tomu, že podílové fondy považuji za doplněk ke spoření na penzi, nakupoval jsem.

Není riskantní, že GE Money Bank vstupuje na pole podílových fondů v době, kdy se do nich kvůli nejistotě na trzích investoři příliš nehrnou?
Je pravda, že toto období není pro fondy úplně nejlepší. Nicméně nepřicházíme ani v tu nejhorší dobu. Hlavní propady se odehrály na přelomu roku. Teď, když se trhy částečně uklidnily, naopak může být doba vhodná pro nakupování.

Proč vůbec GE Money Bank s fondy začíná?
Protože jde o produkt, kam stále více domácností ukládá volné finanční prostředky. Chceme nabídnout našim klientům alternativu ke vkladovým produktům, či spořícím produktům od konkurence.

Jaké typy fondů jim chcete nabídnout?
Zatím máme jeden garantovaný fond. Chceme jít směrem garantovaných a balancovaných fondů. Spousta zákazníků nemá prostor a čas vytvářet si různá sofistikovaná portfolia z různých tříd aktiv a aktivně je řídit. Proto pro ně garantované a balancované fondy mohou být atraktivní. Garantované fondy mají poměrně omezené riziko na straně jedné, ale na straně druhé lze s nimi poměrně dobře vydělávat, když trh půjde správným směrem. U balancovaných fondů je výhodou možnost profitovat z diverzifikace portfolia. Zodpovědnost je na portfolio manažerovi a zákazník si volí jen mantinely, které daný fond má. Zda jde o dynamický, či konzervativnější fond.

Jak rychle chcete nabídku rozšířit?
Mělo by to být do konce letošního roku, kdy bychom v nabídce měli mít dva až tři fondy.

Není to málo?
Ne tak docela. GE Money Bank je zatím vnímána jako banka, kam si lidé chodí pro úvěry. To bychom rádi změnili. Chceme, aby GE byla i bankou, kam se dá chodit s úsporami. Proto nabídneme mix základních čtyř či pěti produktů, které budou univerzální natolik, aby si je mohl kdokoli koupit na pobočce. Jde především o rozšíření nabídky služeb pro naše klienty. Proto jsme se zaměřili na jednoduchost. Abychom měli jednoduchou smlouvu, aby investování se rovnalo posílání peněz na investiční účet, aby bylo možné ovládat investice přes internetbanku. Naše připravované fondy nejsou primárně akviziční nástroj pro získávání nových klientů.

Prodej fondů jiných společností tedy neplánujete?
Zatím ne. I když uvažujeme o vybudování specializovanější prodejní sítě odborníků, kteří budou schopni prodávat více sofistikovanějších produktů, včetně investičních nástrojů nějakých partnerských investičních společností.

Co jsou sofistikovanější produkty?
Třeba akciové produkty, u nichž investor očekává poměrně fundovanou radu, jak se budou vyvíjet trhy, jaké typy regionů jsou zajímavé. Jde i o jiné alternativní investice jako třeba private equity či hedgeové fondy. Ale to je vize vzdálenější budoucnosti.

Je snaha o změnu image banky česká specialita, nebo jde o trend v celé skupině GE?
Je to globální změna, která se v různých zemích projevuje různě. V některých zemích už existují investiční společnosti GE, které vytvářejí produkty pod značkou GE. V Německu zase banka prodává fondy dvaceti, třiceti globálních investičních společností.

Dá se tedy čekat, že si časem vaši klienti budou moci koupit fondy prodávané zahraničními pobočkami v jejich zemích?
GE v tomto sektoru teprve začíná. Kupuje i v našem regionu některé investiční společnosti, ale zatím je příliš brzy, abychom slibovali českým investorům zahraniční fondy se značkou GE. Teď se soustředíme na vytvoření vlastních fondů, které nabídneme do konce roku.

Budete své fondy spravovat sami v Česku?
Ne, v tuto chvíli v Česku neplánujeme brzké založení investiční společnosti. Pokud budeme například vytvářet středoevropské fondy, budeme spolupracovat s investičními společnostmi GE v Polsku či Maďarsku, kde sedí portfolio manažeři, kteří řídí portfolia pro střední a východní Evropu už deset patnáct roků. Náš první fond jsme vytvořili ve spolupráci s GE investiční společností v Maďarsku. Ta ho založila a spravuje. My jsme jeho prodejcem, protože byl připraven výhradně pro Českou republiku.

Zařadíte do svého osobního portfolia fondy české GE Money Bank?
Určitě a už jsem tak i učinil.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.