J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 4. 2021
J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Zdroj: Shutterstock

J&T Banka získala za šest milionů korun minoritní podíl ve výši 9,1 % v projektu Nafirmy.cz. Ten zprostředkovává půjčky mezi lidmi a malými a středními podniky.

Nafirmy.cz je projekt společnosti Creative Dock, který funguje od začátku března. Za deset dní od spuštění se přes něj vybralo 300 tisíc korun na rekonstrukci dílny a kulturního zázemí renovátorů starých motocyklů MotoKenny. Téměř plně zainvestovaná je už i půjčka pivovaru Malešov na plničku lahví ve výši jednoho milionu korun. Obě dvě půjčky nabízejí investorům roční výnos 4,99 % a jsou se splatností na tři roky.

Další financované podnikatelské půjčky mají postupně přibývat, zhruba v červnu hodlají Nafirmy.cz půjčovat i živnostníkům.

„Nové technologie a digitalizace zefektivňují, zjednodušují a zpřístupňují širšímu okruhu klientů finanční služby nebo umožňují vznik novým službám. Retail a SME považujeme za segmenty, kde tyto trendy budou mít největší dopad a budou postupovat nejrychleji. Investice do Nafirmy.cz nám umožní se na této přeměně podílet a získat zkušenosti, které uplatníme při zlepšování vlastních služeb v oblasti podnikového financování a tvorby investičních produktů,” vysvětluje vstup J&T Banky do projektu její generální ředitel Štěpán Ašer.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Srovnejte si to s námi

„J&T Banka byla přirozenou volbou pro jejich stabilitu a zkušenosti s investováním do startupů. Dají nám taky potřebný kapitál na rozvoj tržiště s investičními příležitostmi, kterých by mělo postupně přibývat,” říká Lenka Libánská, která Nafirmy.cz vede. Zájem o vstup podle ní mělo více investorů.

Nafirmy.cz chce kromě jiného investor lákat na vlastní přístup k odhadování rizikovosti žadatelů o půjčku. Scoringový model nespoléhá pouze na tradiční metriky, jako je účetní minulost žadatele, ale předpovídá jeho výkonnost i s ohledem na jeho obor podnikání nebo renomé na internetu. Na softwaru, který vše vyhodnocuje, se kromě jiných podílel pedagog a exšéf risku Home Creditu Pavel Charamza. Výsledkem má být, že na půjčku u Nafirmy.cz dosáhnou i firmy, které u tradičních bank neobstojí, byť jsou zdravé.

Pro ty ostatní Nafirmy.cz připravily program Neskončíme u NE, jehož cílem je pomoci neúspěšným žadatelům o půjčku napravit problematické body tak, aby v budoucnu na půjčku dosáhli.

Služeb, které na jedné straně půjčují a na straně druhé tyto půjčky nabízí i jako příležitost pro drobné investory, přibývá.

Do spotřebitelských půjček tak můžete investovat přes Zonky, které mimochodem budoval pro skupinu Home Credit právě Creative Dock a jeho šéf Martin Pejša je spoluzakladatelem Zonky. Bondster spojený s úvěrovou firmou Acema zase nabízí investice do půjček, které na tržiště dávají prodejci úvěrů z různých částí světa (kromě Česka, třeba z Bulharska, Jižní Afriky, Kazachstánu nebo Španělska). Pak jsou tu třeba služby, které lákají na investice do developerských projektů, jako jsou CroFunGo, Ronda nebo Upvest.

Běžné je i to, že se finanční startupy spojují s tradičními bankami. Česká spořitelna tak nedávno investovala třeba do služby Investown.cz, Komerční banka zase do Upvestu a J&T Banka, která teď vstoupila do Nafirmy.cz si naposledy pořídila podíl v další investiční službě Fondee.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services