J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 4. 2021 11:50
J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Zdroj: Shutterstock

J&T Banka získala za šest milionů korun minoritní podíl ve výši 9,1 % v projektu Nafirmy.cz. Ten zprostředkovává půjčky mezi lidmi a malými a středními podniky.

Nafirmy.cz je projekt společnosti Creative Dock, který funguje od začátku března. Za deset dní od spuštění se přes něj vybralo 300 tisíc korun na rekonstrukci dílny a kulturního zázemí renovátorů starých motocyklů MotoKenny. Téměř plně zainvestovaná je už i půjčka pivovaru Malešov na plničku lahví ve výši jednoho milionu korun. Obě dvě půjčky nabízejí investorům roční výnos 4,99 % a jsou se splatností na tři roky.

Další financované podnikatelské půjčky mají postupně přibývat, zhruba v červnu hodlají Nafirmy.cz půjčovat i živnostníkům.

„Nové technologie a digitalizace zefektivňují, zjednodušují a zpřístupňují širšímu okruhu klientů finanční služby nebo umožňují vznik novým službám. Retail a SME považujeme za segmenty, kde tyto trendy budou mít největší dopad a budou postupovat nejrychleji. Investice do Nafirmy.cz nám umožní se na této přeměně podílet a získat zkušenosti, které uplatníme při zlepšování vlastních služeb v oblasti podnikového financování a tvorby investičních produktů,” vysvětluje vstup J&T Banky do projektu její generální ředitel Štěpán Ašer.

Srovnejte si to s námi

„J&T Banka byla přirozenou volbou pro jejich stabilitu a zkušenosti s investováním do startupů. Dají nám taky potřebný kapitál na rozvoj tržiště s investičními příležitostmi, kterých by mělo postupně přibývat,” říká Lenka Libánská, která Nafirmy.cz vede. Zájem o vstup podle ní mělo více investorů.

Nafirmy.cz chce kromě jiného investor lákat na vlastní přístup k odhadování rizikovosti žadatelů o půjčku. Scoringový model nespoléhá pouze na tradiční metriky, jako je účetní minulost žadatele, ale předpovídá jeho výkonnost i s ohledem na jeho obor podnikání nebo renomé na internetu. Na softwaru, který vše vyhodnocuje, se kromě jiných podílel pedagog a exšéf risku Home Creditu Pavel Charamza. Výsledkem má být, že na půjčku u Nafirmy.cz dosáhnou i firmy, které u tradičních bank neobstojí, byť jsou zdravé.

Pro ty ostatní Nafirmy.cz připravily program Neskončíme u NE, jehož cílem je pomoci neúspěšným žadatelům o půjčku napravit problematické body tak, aby v budoucnu na půjčku dosáhli.

Služeb, které na jedné straně půjčují a na straně druhé tyto půjčky nabízí i jako příležitost pro drobné investory, přibývá.

Do spotřebitelských půjček tak můžete investovat přes Zonky, které mimochodem budoval pro skupinu Home Credit právě Creative Dock a jeho šéf Martin Pejša je spoluzakladatelem Zonky. Bondster spojený s úvěrovou firmou Acema zase nabízí investice do půjček, které na tržiště dávají prodejci úvěrů z různých částí světa (kromě Česka, třeba z Bulharska, Jižní Afriky, Kazachstánu nebo Španělska). Pak jsou tu třeba služby, které lákají na investice do developerských projektů, jako jsou CroFunGo, Ronda nebo Upvest.

Běžné je i to, že se finanční startupy spojují s tradičními bankami. Česká spořitelna tak nedávno investovala třeba do služby Investown.cz, Komerční banka zase do Upvestu a J&T Banka, která teď vstoupila do Nafirmy.cz si naposledy pořídila podíl v další investiční službě Fondee.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

8. 5. 2021 | Martin Mašát | 4 komentáře

Plus 10 %. Akciové fondy letos vydělávají, trhy teď straší inflace

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za duben, za letošní rok nebo třeba za posledních pět či deset let?

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

6. 5. 2021 | Michal Stupavský | 2 komentáře

Praskne akciová bublina? Očekávané zhodnocení v USA je extrémně slabé

Zatímco mnoho ekonomů a investorů věří, že akcie – hlavně díky státním stimulům – dál porostou, Michal Stupavský ze společnosti Conseq je dlouhodobě skeptičtější. Tady je jeho čerstvý... celý článek

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

6. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Byt jako investice. Správná doba je vždycky právě teď

Bydlení v Česku nezlevní, říká David Bureš, který vyhledává, kupuje a spravuje investiční byty. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, proč je to podle něj výhodnější než třeba investice... celý článek

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

4. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

Zonky mění poplatky u své služby Rentiér. Pro nové smlouvy uzavřené od dneška ruší vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak zvyšuje poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %. Podmínky pro stávající... celý článek

Investown startuje drobné investice do bytů

30. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Investown startuje drobné investice do bytů

Investiční služba Investown zahájila ostrý provoz. Zájemci zatím mohou investovat do dvou pražských bytů. První slibuje aktuální roční výnos 4,2 %, druhý 4,64 %. Lidé už do nich investovali... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.