J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 4. 2021
J&T vstupuje do nové služby. Lidé mohou půjčit firmám

Zdroj: Shutterstock

J&T Banka získala za šest milionů korun minoritní podíl ve výši 9,1 % v projektu Nafirmy.cz. Ten zprostředkovává půjčky mezi lidmi a malými a středními podniky.

Nafirmy.cz je projekt společnosti Creative Dock, který funguje od začátku března. Za deset dní od spuštění se přes něj vybralo 300 tisíc korun na rekonstrukci dílny a kulturního zázemí renovátorů starých motocyklů MotoKenny. Téměř plně zainvestovaná je už i půjčka pivovaru Malešov na plničku lahví ve výši jednoho milionu korun. Obě dvě půjčky nabízejí investorům roční výnos 4,99 % a jsou se splatností na tři roky.

Další financované podnikatelské půjčky mají postupně přibývat, zhruba v červnu hodlají Nafirmy.cz půjčovat i živnostníkům.

„Nové technologie a digitalizace zefektivňují, zjednodušují a zpřístupňují širšímu okruhu klientů finanční služby nebo umožňují vznik novým službám. Retail a SME považujeme za segmenty, kde tyto trendy budou mít největší dopad a budou postupovat nejrychleji. Investice do Nafirmy.cz nám umožní se na této přeměně podílet a získat zkušenosti, které uplatníme při zlepšování vlastních služeb v oblasti podnikového financování a tvorby investičních produktů,” vysvětluje vstup J&T Banky do projektu její generální ředitel Štěpán Ašer.

Srovnejte si to s námi

„J&T Banka byla přirozenou volbou pro jejich stabilitu a zkušenosti s investováním do startupů. Dají nám taky potřebný kapitál na rozvoj tržiště s investičními příležitostmi, kterých by mělo postupně přibývat,” říká Lenka Libánská, která Nafirmy.cz vede. Zájem o vstup podle ní mělo více investorů.

Nafirmy.cz chce kromě jiného investor lákat na vlastní přístup k odhadování rizikovosti žadatelů o půjčku. Scoringový model nespoléhá pouze na tradiční metriky, jako je účetní minulost žadatele, ale předpovídá jeho výkonnost i s ohledem na jeho obor podnikání nebo renomé na internetu. Na softwaru, který vše vyhodnocuje, se kromě jiných podílel pedagog a exšéf risku Home Creditu Pavel Charamza. Výsledkem má být, že na půjčku u Nafirmy.cz dosáhnou i firmy, které u tradičních bank neobstojí, byť jsou zdravé.

Pro ty ostatní Nafirmy.cz připravily program Neskončíme u NE, jehož cílem je pomoci neúspěšným žadatelům o půjčku napravit problematické body tak, aby v budoucnu na půjčku dosáhli.

Služeb, které na jedné straně půjčují a na straně druhé tyto půjčky nabízí i jako příležitost pro drobné investory, přibývá.

Do spotřebitelských půjček tak můžete investovat přes Zonky, které mimochodem budoval pro skupinu Home Credit právě Creative Dock a jeho šéf Martin Pejša je spoluzakladatelem Zonky. Bondster spojený s úvěrovou firmou Acema zase nabízí investice do půjček, které na tržiště dávají prodejci úvěrů z různých částí světa (kromě Česka, třeba z Bulharska, Jižní Afriky, Kazachstánu nebo Španělska). Pak jsou tu třeba služby, které lákají na investice do developerských projektů, jako jsou CroFunGo, Ronda nebo Upvest.

Běžné je i to, že se finanční startupy spojují s tradičními bankami. Česká spořitelna tak nedávno investovala třeba do služby Investown.cz, Komerční banka zase do Upvestu a J&T Banka, která teď vstoupila do Nafirmy.cz si naposledy pořídila podíl v další investiční službě Fondee.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 9 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 10 komentářů

Spoření vylepšuje i největší banka. Odmění za investice

Česká spořitelna, největší tuzemská banka podle počtu klientů, zvyšuje úročení vkladů. Sníží tak svou ztrátu za nejlepšími nabídkami na trhu.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský... celý článek

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

18. 5. 2022 | Petra Nová

Nakoupit, vylepšit, prodat. Vydělat. Plán fondů Jet zní jednoduše

Brněnská investiční společnost Jet Investment finančníka Igora Faita má v plánu postavit největší fond soukromého kapitálu v Česku. Chce kupovat průmyslové podniky, a to nejen za peníze... celý článek

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.