FinGOOD sklízí úspěchy: Sto profinancovaných milionů, zájem tisíců investorů

PR článek | rubrika: FINEXPO | 15. 2. 2021
Crowdfunding jako moderní způsob financování přitahuje stále více pozornosti. FinGOOD, který propojuje společnosti poptávající financování s individuálními investory, se těší nebývalému zájmu a sbírá úspěchy.
FinGOOD sklízí úspěchy: Sto profinancovaných milionů, zájem tisíců investorů

Zdroj: Shutterstock

Komerční spolupráce

Crowdfunding začíná být z pohledu investorů stále více vnímán jako profitabilní způsob zhodnocení peněz s rozumnou mírou rizikovosti. Dostává se tak do hledáčku stále více investorů, kteří kromě zhodnocení berou v potaz i přímou podporu českých podnikatelů. 

Z toho se velmi těší investiční platforma finGOOD, kde se poptávka po investicích projevila hned na začátku tohoto roku. V lednu platforma zveřejnila první letošní investiční příležitost ve výši 5 milionů korun do společnosti M&M Skubida Trade a zafinancovala ji za pouhých 45 minut. Na developerský projekt Hutě Rezidence ve výši 4 miliony korun stačilo dokonce o 15 minut méně. 

Společnosti tak získaly poptávané finanční prostředky velmi rychle, což je spolu s možností oslovit nové bonitní klienty jedním z hlavních důvodů, proč firmy poptávají financování pomocí crowdfundingu.

„Investiční crowdfunding je v současné době vnímaný jako efektivní a demokratický způsob financování, který umožňuje investorům investovat do firem, které nejsou veřejně obchodovatelné, a tudíž jsou pro drobné individuální investory nedostupné,“ popisuje Vít Endler, ředitel finGOOD. 

Jeho slova jen potvrzuje fakt, že finGOOD dokázal firmám zprostředkovat téměř 100 milionů korun a meziročně vzrostl o 150 procent. Opřít se také může o silnou investorskou základnu. Počet registrovaných investorů se během roku dokázal vyšplhat na 2000 a stále roste. To jenom podtrhuje jak rekordní rok, finGOOD zažil.

Co stojí za tímto úspěšným rokem?

FinGOOD se vydává směrem, kdy investorům nabízí jen prověřené české společnosti s nejméně dvouletou historii. Díky kvalitní risk analýze a zkušenému týmu risk managerů se k investorům dostávají jen prověřené společnosti. 

Na podzim loňského roku se také finGOOD zaměřil na oblast e-commerce a umožnil investorům investovat do projektů a firem z této dynamicky rostoucí oblasti. První vlaštovkou byla mimochodem společnost Český ráj outdoor, která díky získaným financím mohla ukočírovat svůj růst během své hlavní sezóny. 

FinGOOD se ovšem cíleně vyhýbá startupům nebo podnikatelským nápadům v počátečním stadiu, které pro investory znamenají mnohem vyšší riziko. 

„Ve většině případů poptávají crowdfundingové financování společnosti, které hledají rychlý, flexibilní a férový způsob financování bez zbytečných průtahů. V roce 2020 se na nás obracely i firmy, které jejich banka nechala ve štychu, přestože jejich byznys model byl léty ověřený a během krize naopak měly možnost díky získaným financím posílit svou tržní pozici,“ doplňuje Endler. 

FinGOODu se tak podařilo během tohoto rekordního roku resuscitovat český peer to business trh a dostat se k rekordním číslům. Ani v letošním roce nemá v plánu zpomalovat a vytyčil si ambiciózní cíl: profinancovat více než půl miliardy korun.

Jaký je rozdíl mezi P2P a P2B?

V obou případech je řeč o podmnožinách tzv. investičního crowdfundingu, tedy způsobu financování, kdy se větší počet jedinců skládá na půjčku určitému subjektu. Tuto půjčku splácí příjemce financí spolu se sjednaným úrokem a z pohledu investora se tak jedná o profitabilní investici.

P2P nebo-li peer to peer označuje situaci, kdy lidé jakožto drobní investoři půjčují jednotlivcům, P2B (či peer to business) pak investici jednotlivých investorů do společností, které kapitál využijí pro další rozvoj svého podnikání.

Kvůli zvýšení právní ochrany, pohodlí a zjednodušení pro obě strany transakce začaly vznikat platformy, které dávají prostor pro setkání investorů a investovaných, ať už se jedná o jednotlivce, nebo společnosti.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 4 komentáře

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.