Sberbank dostala pokutu kvůli investicím a směně

| rubrika: Aktuality | 8. 6. 2020 11:00

Zdroj: Vladimir Wrangel/Shutterstock

Sberbank dostala od České národní banky pokutu ve výši 2,5 milionu korun za to, že v letech 2017 a 2018 chybovala v oblasti investičních služeb a směnárenské činnosti. Rozhodnutí nabylo právní moci na konci letošního května.

„Po celou dobu řízení jsme s ČNB úzce spolupracovali. Všechny vytýkané nedostatky jsme odstranili ještě během řízení a zavedli taková opatření, aby se v budoucnu nemohly opakovat,“ říká mluvčí Sberbank Radka Černá.

Sberbank podle ní měla rozdílný právní názor na posuzované skutečnosti a neztotožnila se s výší pokuty, kterou považuje za nepřiměřeně vysokou. „Řízení se týkalo jednotek případů. Rozhodnutí bankovní rady ČNB v rámci rozkladového řízení však plně respektujeme a budeme se jím řídit,“ dodává Černá.

Sberbank podle ČNB neuchovala záznamy komunikace se zákazníky týkající se poskytnutí investiční služby. Bankéři Sberbank podle zjištění centrální banky v pěti konkrétních případech předjednaly investiční obchody, které následně zákazníci v dalším rozhovoru se specializovaným „prodejním“ oddělením jen dokončili.

Srovnejte si to s námi

Nahranou a uchovanou měla Sberbank jen finální fázi, tedy potvrzení připravených obchodů. „Zastáváme názor, že za komunikaci týkající se investiční služby nelze považovat pouze a výhradně podání pokynu zákazníkem, ale také veškerou související komunikaci předcházející podání pokynu či poskytnutí jakýchkoliv informací zákazníkovi, na jejichž základě může zákazník učinit investiční rozhodnutí,“ uvádí ČNB ve svém rozhodnutí.

U směnárenské činnosti pak Sberbank pochybila víckrát. Jednak formálně, když nesplnila oznamovací povinnost o provozovnách, v nichž nabízela směnu měn. Další pochybení se pak týkala poplatků za směnu.

Kontroloři ČNB zjistili, že Sberbank na kurzovních lístcích neměla informaci o poplatcích, které za směnu účtovala, a dále tyto poplatky ve třech zjištěných případech účtovala vyšší, než měla.

„Bylo zjištěno, že výše úplaty, kterou měl zájemce o provedení směnárenského obchodu zaplatit za daný směnárenský obchod, nebyla automaticky počítána informačním systémem na základě přednastavených hodnot (1 % z částky, minimálně 50 Kč), ale výši úplaty do systému při každém obchodu zadával zaměstnanec účastníka řízení manuálně, což představovalo riziko chybného zadání úplaty a následného poškození zájemce,“ popisuje ČNB.

Konkrétně u zmíněných třech obchodů měl poplatek vždy dělat 50 korun, banka ale účtovala jednou 678 korun, podruhé 190,80 koruny a potřetí 100 korun.


Čtěte víc:

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Nejhledanější kurzy měn

Euro26,745+0,07 Kč
Americký dolar23,698+0,07 Kč
Britská libra29,742+0,15 Kč
Chorvatská kuna3,548+0,01 Kč
Turecká lira3,452+0,01 Kč
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.