Jaká bude ekonomická situace po pandemii?

| rubrika: FINEXPO | 13. 4. 2020
Hlavním tématem pro letošní rok 2020 je bezpochyby nový typ koronaviru způsobující onemocnění nazvané covid-19. Toto zákeřné onemocnění se vynořilo z neznáma a během poměrně krátké doby začalo paralyzovat život na celé naší planetě.

Komerční spolupráce

Nejen smrtelnost, ale i zákeřnost šíření tohoto viru způsobuje enormní obavy celé světové populace, která s tímto virem vede nelítostný boj, který zatím bohužel nevyhrává. Situace se mění ze dne na den, a to k horšímu. Karantény, uzavírání budov, prostranství firem i služeb graduje každým dnem.

Velká část aktivních pracujících se snaží v rámci možností pracovat z domova v rámci tzv. home office. Řada firem ale postupně uzavírá svou činnost na přechodnou dobu neurčitou. Každodenní život kolem nás se prakticky zastavil. Lidé se v obavách uzavírají ve svých domovech před okolním světem a pouze vyčkávají, až toto celosvětové zlo skončí a život se vrátí do normálních kolejí.

Většina z nich však vůbec netuší, že žádný takový návrat v nejbližší době nenastane. Už v tomto okamžiku je celosvětová ekonomika tak razantně narušena, že návrat k úrovním loňského roku 2019 potrvá několik příštích let. Hlavním faktorem zůstává průběh a hlavně délka současného boje s pandemií koronaviru.

Jednotlivé sektory ekonomiky jsou zasaženy postupně. Nejprve pocítil naprostý útlum segment letecké dopravy a cestovního ruchu. Poté drastický útlum hotelnictví a restauračních zařízení. Následně byla omezena nebo zastavena velká část automobilové výroby. Navazují další sektory. Kde naopak můžeme pozorovat vyšší aktivitu, je zdravotnictví a farmacie, potravinářský sektor a také zbrojní sektor.

Přestože nástup ekonomické krize spojené se současnou pandemií koronaviru byl velmi rychlý a razantní, návratová fáze bude mít odlišný průběh. Ekonomika se bude rozebíhat poměrně pozvolna s velkým důrazem na potřebnost toho kterého odvětví. Také vlády jednotlivých zemí dělají a budou dělat maximum pro alespoň částečnou obnovu funkčního chodu ekonomiky.

Pokud se tedy podaří v krátkém horizontu měsíců překonat nebo alespoň zmírnit současnou pandemickou katastrofu, lze předpokládat, že i ekonomika se s určitým zpožděním začne vracet do růstového trendu. Určitá část populace na tom bude ekonomicky špatně a bude se snažit využít obnovování ekonomického růstu a podílet se na něm i za cenu změny svého zaměření oproti původnímu oboru činnosti.

Jak budou postupovat investoři, kteří budou i v té době stále disponovat volnými financemi a budou hledat vhodnou alokaci svého majetku v podobě bezpečné investice? Komodity budou těžce čitelné, fondy neatraktivní, nemovitosti „odklesané“, ale s malým potenciálem růstu. Ideální investicí budou zřejmě akcie a akciové deriváty. Po skončení krize bude snadné vyhodnotit, které segmenty trhu a které firmy mají potenciál opětovného růstu. Akcie v průběhu této pandemie zažívají výrazný pokles své tržní hodnoty bez ohledu na to, v jakém segmentu se pohybují. Investoři se zbavují většiny aktiv v obavě jejich trvalého znehodnocení. Právě toho bude možné dobře využít ve fázi oživení globální ekonomiky.

Firmy s výraznějším potenciálem růstu, jejichž akcie budou na burze z důvodu silných výprodejů „odklesané“, budou jedním z nejatraktivnějších aktiv k investici ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. Které akcie to budou, je v tuto chvíli ještě těžké předjímat, ale až daná situace nastane, bude to otázka rychlého rozhodování, protože stejným způsobem bude uvažovat většina trhu: velké banky, investiční fondy i drobní investoři.

O autorovi

Petr Pelc

Petr Pelc

portfolio manažer CYRRUS

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.