Investování není umění, je to řemeslo

Lucie Tóthová | rubrika: Tip na knihu | 25. 1. 2008 | 6 komentářů
Investování není umění, je to řemeslo
Když kupovat akcie, tak jen ty podhodnocené, radí v knize „Naučte se investovat“ Daniel Gladiš. Nabízí v ní teoretický návod i konkrétní modelový příklad, na němž ukazuje, jak tyto akcie hledat. Touto knihou startuje nová rubrika, v níž vás chceme upozorňovat na zajímavé a inspirativní tituly na knižním trhu.

Začínající investor potřebuje znát odpovědět na řadu otázek. Rozhodně by si ale měl hned na začátku vyjasnit, jaký je rozdíl mezi investicí a spekulací. Daniel Gladiš, manažer hedgeového fondu Vltava Sicav, si v knize „Naučte se investovat“ vzal při odpovědi na tuto otázku na pomoc slova anglického investora Benjamina Grahama: „Investiční operace je taková operace, která po důkladné analýze slibuje bezpečnost vkladu a přiměřený výnos. Operace, které nesplňují tyto podmínky, jsou spekulace.“ Na spekulacích určitě není nic špatného, píše Gladiš. Nejsou nemorální, ani nelegální. Navíc řada případů ukazuje, že spekulace můžou trhu pomoct v růstu.

Název: Naučte se investovat (2.vydání)
Autor: Ing. Daniel Gladiš, MBA
ISBN 80-247-1205-9
Počet stránek: 174
Nakladatelství: Grada Publishing a.s.,
Cena: 198,- Kč

O autorovi:
Ing. Daniel Gladiš, MBA, CFA je odborníkem na investice do akcií a přední postava českého kapitálového trhu. Vystudoval Technickou univerzitu v Brně. Hodně času trávil v zahraničí, následně působil ve firmě ABN Amro Asset Management. Stál také u zrodu brokerské firmy Atlantik Finanční trhy. Momentálně působí jako správce hedgeovýho fondu Vltava Sicav kde spravuje peníze dalších 80 investorů.

Gladišova kniha je o investování. Jednoduchou a srozumitelnou formou se  čtenáři snaží vysvětlit, že investování není žádné umění, ale řemeslo, kterému se může naučit každý.

Moudrá a správná investice je taková, při níž je cena akcie hluboko pod její vnitřní hodnotou, tvrdí Gladiš. I z těchto důvodů věnuje asi polovinu knihy teoriím, které se zabývají metodami stanovení vnitřní hodnoty akcií. Čtenář se ale nemusí bát další „učebnice“, autor se spíš snaží srozumitelnou a lehkou formou připravit odrazový můstek, který nabídne dostatek kvalitních informací k úspěšnému startu do světa investic. Pro „zkušené“ investory proto knížka nebude příliš velkým přínosem, avšak pro ty začínající se může stát nepostradatelnou příručkou na další cestě osobního rozvoje.

Znalost teorie ovšem z člověka bezchybného investora neudělá, upozorňuje autor. I přes dokonalou teoretickou znalost oceňování akcií, není zaručeno, že interpretace získaných výsledků bude správná. Jak sám autor konstatuje „Dva různí analytikové dojdou zpravidla k různým vnitřním hodnotám stejné akcie, protože každý z nich v modelu použil jiné předpoklady."

I proto teoretickou část doplňuje modelovým příkladem. Na něm ukazuje, jak je důležitá správná interpretace získaných údajů. Investování totiž není o dobré nebo špatné investici nebo o zaručených tipech. Investování, jak autor píše je spíš o rozpoznávaní a správné identifikaci podhodnocených akcií. „Nekupuji celý trh, pouze podhodnocené akcie. Nevěřím teoriím, které předpokládají, že trh je efektivní a že člověk je schopen akcie přesně a neomylně oceňovat, “ vystihuje svou filosofii a svým způsobem i celkové vyznění knihy Gladiš.

Investování sice není úplně triviální, pokud však bude investor postupovat uvážlivě, bude se držet vlastních pravidel a nepodlehne emocím, pak by investice měla přinést dobré výsledky.  Kniha Daniela Gladiše by mohla být dobrým odrazovým můstkem na této dobrodružné cestě.

 

Odkud čerpáte znalosti a inspiraci pro své investice? Podělte se o zkušenost.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 1. 2008 17:27, LadyCroft

proc maji lide o sobe tvrdit ze jsou umelci???

Zobrazit celé vlákno

+62
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 1. 2008 8:47, krakra

Četl jsem, Gladiš se odkazuje na knihu Benjamina Grahama "Inteligentní Investor" - tu jsem také četl, musím říct že je strašně dlouhá a složitá, "Naučtese investovat" od Gladiše je jenom výcuc, ale prakticky asi stokrát lepší.

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

akcie, investice, investor, investování

Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

28. 6. 2022 | Juraj Forgacs | 5 komentářů

Propad trhu kryptoměn: Čas na paniku, nebo příležitost?

Poprvé od února 2021 hodnota spotového trhu s kryptoměnami klesla pod jeden bilion dolarů. Nejen bitcoin se stal obětí masivních výprodejů. Co to znamená pro investory? Autorem komentáře... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.