Nová štika v rybníce: investování do půjček nikdy nebylo snazší

| rubrika: FINEXPO | 7. 1. 2019
Investování do půjček v Česku zapustilo kořeny. Nedá se ale říct, že by to byly kořeny bůhvíjak hluboké. Česko prostě není velký trh. Změní to příchod platformy, která investorům otevře dveře k celé Evropě?

Placená prezentace

Estonská společnost Bondora, která už víc než dekádu zprostředkovává P2P půjčky, nabídne na začátku roku svoje služby kromě dalších 23 evropských jazyků také v češtině. Rozdíl proti stávajícím společnostem, které půjčky/investice v Česku zajišťují? Pro investory spočívá zejména v přístupu k žadatelům o půjčky z celé Evropy. S ním by Bondora mohla být tím, čemu se v angličtině říká game changer, tedy tím, kdo nově definuje pravidla hry. Pro zájemce o investování v Česku je totiž někdy těžké, pokud chtějí využívat služeb v češtině, najít dostatek žadatelů o půjčky, ze kterých by si mohl poskládat rozumně diverzifikovaný mix. A sázet peníze jen na jednu dvě karty – rozumějte na jednoho dva lidi a na jejich spolehlivost při splácení dluhu a placení úroku – se nevyplácí.

Bondora

Společnost Bondora sídlí v Estonsku. Na trhu se zprostředkováním půjček působí deset let. Investorům nabízí různě pokročilé nástroje pro umístění peněz na trh – od Správce portfolia přes Portfolio Pro až po superjednoduché Go & Grow. Další možností je pak výběr z již uzavřených půjček, kterých se věřitelé chtějí zbavit na sekundárním trhu.

Investice s Bondorou si zvolilo přes 42 tisíc lidí z víc než 85 zemí světa. Investovali přes 150 milionů eur, které jim vynesly přes 20 milionů eur.

Od ledna roku 2019 bude Bondora dostupná v 24 evropských jazycích včetně češtiny.

Tady všude hovoří Bondora ke klientům jejich mateřským jazykem. Zvětšíte kliknutím

Investice pro každého

Bondora navíc kromě klasického manuálního filtrování potenciálních dlužníků podle nejrůznějších kritérií a sestavování portfolia půjček nabízí od letoška i investování pro ty, kteří nemají čas nebo chuť se profily žadatelů o půjčku probírat. Nástroj Go & Grow investování do půjček zjednodušuje na maximální možnou úroveň: investované peníze sám proměňuje na diverzifikované portfolio různě bezpečných půjček. Vybírá při tom z žadatelů o půjčky v celé Evropě, a má jich tedy k dispozici řádově víc, než kdyby je hledal jen v tuzemsku. Za investování v Go & Grow se nevybírá žádný správcovský poplatek, výběr peněz je zpoplatněný vždy jedním eurem – bez ohledu na výši vybírané částky.

Peníze kdykoli

Předpokládaný roční výnos z takové investice je podle Bondory 6,75 procenta – pochopitelně to ale není výnos garantovaný.* A je to méně, než lidé od investic do půjček většinou očekávají. (Ale přitom o hodně víc, než nabízejí spořicí produkty, a o dost víc, než nabízejí investice označované jako bezpečné, tedy pokladniční poukázky, státní dluhopisy a podobně.) Kromě automatické diverzifikace portfolia za o něco nižší výnos klienti získávají jednu důležitou výhodu: okamžitou likviditu. Když totiž máte rozpůjčované peníze a najednou je potřebujete, u klasické investice do půjček musíte své půjčky někomu prodat na sekundárním trhu. Technicky je to nenáročné, nástroje k tomu každá P2P platforma nabízí – jenže hledání kupce může trvat. V případě Go & Grow hledání kupce odpadá; pokud věřitel potřebuje svoje peníze, prostě si je vybere. O zatím nesplacenou půjčku se stará Bondora, která zařídí její prodej jinému investorovi.

Ovšem jako u každého investování platí, že potenciální výnos znamená taky riziko. Pokud si nejste jisti, jestli toto riziko jste ochotní podstoupit, poraďte se s finančním poradcem, který vám pomůže váš postoj k investičním rizikům definovat.


* Stejně jako u jakékoliv jiné investice je váš kapitál ohrožen a investice nejsou zaručeny. Výnos je až 6,75 %. Před rozhodnutím o investici si prosím přečtěte naše prohlášení o rizicích nebo v případě potřeby vyhledejte konzultaci s finančním poradcem.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.