Fondy: Krušný začátek roku

Petr Fejtek | rubrika: Sloupek | 7. 1. 2008
Fondy: Krušný začátek roku
Že za tři dny po Silvestru přijde do podílových fondů 700 milionů korun, jistě mile překvapilo. Naopak velmi nemile překvapily akciové trhy jasným signálem, že bude ještě hůř.

Výjimečnost prvního novoročního půltýdne, kdy navíc polovina investičních společností využila technickou přestávku, ukazuje i skladba investic. Čtvrtmiliarda korun zamířila do fondů peněžního trhu a přes 300 milionů do fondů zajištěných. Nevyvozujme z toho ale nějaké dalekosáhlé závěry, protože nějaké peníze jistě zbyly pod stromečkem a zajištěným fondům zase pomohlo 200 milionů korun, které přitáhl privátní speciál KBC.

Tady ovšem překvapení končí: 40 milionů odešlo z dluhopisových fondů, přes 120 milionů získaly smíšené fondy a 50 milionů korun dostaly i akciové fondy. Naši investoři tedy přelom roku zvládli v jakémsi útlumu, což se ale nedá říci o globálních trzích. Tam se spustilo další tornádo a získalo na síle – kdo ví, zda z něj nebude hurikán.

Americké trhy zakončily již starý rok poklesem na celoroční bilanci pouhých 3,5 procenta, které vydělal index SP 500. Nový rok zahájily poklesem jak asijské trhy, tak Evropa. A zatímco cena zlata (té fiktivní „jistoty“) rostla na 28leté maximum a ropa vylétla na 100 dolarů za barel, index amerických nákupních manažerů v průmyslu klesl na 47,7 bodu. (Více v článku Amerika se zalekla krize jako ze 70. let).

Na to Wall Street zareagovala nejhorší poklesem v první novoroční seanci za poslední čtvrtstoletí a novoroční americký výprodej vyděsil zbytek světa. To však byl jen malý náznak chmur, které v pátek ve 14.30 vyvolala čísla z trhu práce, když míra nezaměstnanosti vzrostla z listopadových 4,7 na 5 procent. Tvrdě padnout stihla i Evropa, americké indexy od Silvestra ztrácejí skoro 4 procenta, Nasdaq přes 5,5 procenta. Také Praha za tři dny ztratila přes 3 procenta, některé tituly se blíží svým minimům a jen díky akciím ČEZ nezhaslo světlo úplně.

O „lednovém efektu“, podle něhož se akciím meziročně velmi daří, si zřejmě můžeme nechat jen zdát a navíc padly i technické lokální trendové úrovně podpory – to ani pro další dny nevěstí nic dobrého.

Řeč čísel


Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

16. 6. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 23 komentářů

Cena se mi začíná líbit, říká investor o padajícím bitcoinu

Bitcoin teď ztrácí na hodnotě ze stejných důvodů jako akcie. Investoři se bojí rizika. Bude se opakovat historie a spadne cena z vrcholu zase o zhruba 80 %? Máte ho držet dál, nebo... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.