Fondy: Krušný začátek roku

Petr Fejtek | rubrika: Sloupek | 7. 1. 2008
Fondy: Krušný začátek roku
Že za tři dny po Silvestru přijde do podílových fondů 700 milionů korun, jistě mile překvapilo. Naopak velmi nemile překvapily akciové trhy jasným signálem, že bude ještě hůř.

Výjimečnost prvního novoročního půltýdne, kdy navíc polovina investičních společností využila technickou přestávku, ukazuje i skladba investic. Čtvrtmiliarda korun zamířila do fondů peněžního trhu a přes 300 milionů do fondů zajištěných. Nevyvozujme z toho ale nějaké dalekosáhlé závěry, protože nějaké peníze jistě zbyly pod stromečkem a zajištěným fondům zase pomohlo 200 milionů korun, které přitáhl privátní speciál KBC.

Tady ovšem překvapení končí: 40 milionů odešlo z dluhopisových fondů, přes 120 milionů získaly smíšené fondy a 50 milionů korun dostaly i akciové fondy. Naši investoři tedy přelom roku zvládli v jakémsi útlumu, což se ale nedá říci o globálních trzích. Tam se spustilo další tornádo a získalo na síle – kdo ví, zda z něj nebude hurikán.

Americké trhy zakončily již starý rok poklesem na celoroční bilanci pouhých 3,5 procenta, které vydělal index SP 500. Nový rok zahájily poklesem jak asijské trhy, tak Evropa. A zatímco cena zlata (té fiktivní „jistoty“) rostla na 28leté maximum a ropa vylétla na 100 dolarů za barel, index amerických nákupních manažerů v průmyslu klesl na 47,7 bodu. (Více v článku Amerika se zalekla krize jako ze 70. let).

Na to Wall Street zareagovala nejhorší poklesem v první novoroční seanci za poslední čtvrtstoletí a novoroční americký výprodej vyděsil zbytek světa. To však byl jen malý náznak chmur, které v pátek ve 14.30 vyvolala čísla z trhu práce, když míra nezaměstnanosti vzrostla z listopadových 4,7 na 5 procent. Tvrdě padnout stihla i Evropa, americké indexy od Silvestra ztrácejí skoro 4 procenta, Nasdaq přes 5,5 procenta. Také Praha za tři dny ztratila přes 3 procenta, některé tituly se blíží svým minimům a jen díky akciím ČEZ nezhaslo světlo úplně.

O „lednovém efektu“, podle něhož se akciím meziročně velmi daří, si zřejmě můžeme nechat jen zdát a navíc padly i technické lokální trendové úrovně podpory – to ani pro další dny nevěstí nic dobrého.

Řeč čísel


Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.