Fondy: Krušný začátek roku

| rubrika: Sloupek | 7. 1. 2008
Fondy: Krušný začátek roku
Že za tři dny po Silvestru přijde do podílových fondů 700 milionů korun, jistě mile překvapilo. Naopak velmi nemile překvapily akciové trhy jasným signálem, že bude ještě hůř.

Výjimečnost prvního novoročního půltýdne, kdy navíc polovina investičních společností využila technickou přestávku, ukazuje i skladba investic. Čtvrtmiliarda korun zamířila do fondů peněžního trhu a přes 300 milionů do fondů zajištěných. Nevyvozujme z toho ale nějaké dalekosáhlé závěry, protože nějaké peníze jistě zbyly pod stromečkem a zajištěným fondům zase pomohlo 200 milionů korun, které přitáhl privátní speciál KBC.

Tady ovšem překvapení končí: 40 milionů odešlo z dluhopisových fondů, přes 120 milionů získaly smíšené fondy a 50 milionů korun dostaly i akciové fondy. Naši investoři tedy přelom roku zvládli v jakémsi útlumu, což se ale nedá říci o globálních trzích. Tam se spustilo další tornádo a získalo na síle – kdo ví, zda z něj nebude hurikán.

Americké trhy zakončily již starý rok poklesem na celoroční bilanci pouhých 3,5 procenta, které vydělal index SP 500. Nový rok zahájily poklesem jak asijské trhy, tak Evropa. A zatímco cena zlata (té fiktivní „jistoty“) rostla na 28leté maximum a ropa vylétla na 100 dolarů za barel, index amerických nákupních manažerů v průmyslu klesl na 47,7 bodu. (Více v článku Amerika se zalekla krize jako ze 70. let).

Na to Wall Street zareagovala nejhorší poklesem v první novoroční seanci za poslední čtvrtstoletí a novoroční americký výprodej vyděsil zbytek světa. To však byl jen malý náznak chmur, které v pátek ve 14.30 vyvolala čísla z trhu práce, když míra nezaměstnanosti vzrostla z listopadových 4,7 na 5 procent. Tvrdě padnout stihla i Evropa, americké indexy od Silvestra ztrácejí skoro 4 procenta, Nasdaq přes 5,5 procenta. Také Praha za tři dny ztratila přes 3 procenta, některé tituly se blíží svým minimům a jen díky akciím ČEZ nezhaslo světlo úplně.

O „lednovém efektu“, podle něhož se akciím meziročně velmi daří, si zřejmě můžeme nechat jen zdát a navíc padly i technické lokální trendové úrovně podpory – to ani pro další dny nevěstí nic dobrého.

Řeč čísel


Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.