Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou. Zatím

Tomáš Krejčí | rubrika: PR Článek | 25. 12. 2017 | 1 komentář
Virtuální měny v čele s bitcoinem přitahují také pozornost vlád a centrálních bank. Pokusí se je nějak regulovat, nebo dokonce zakazovat? A jak je to u nás v Česku?
Virtuální měny se v Česku regulaci vyhnou. Zatím

Cena leadera mezi digitálními měnami, bitcoinu, dokázala raketovou rychlostí překonat úroveň 17 000 USD za relativně krátký čas. Otázka, do kdy bude jeho cena stoupat a jak vysoko se dostane, zajímá primárně každého, kdo zvažuje, že do této vskutku vesmírné rakety ještě naskočí. V pozadí zůstává ale otázka makroekonomicky mnohem podstatnější: až tato bublina splaskne, co do udělá s ekonomikou?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Nikdo neumí teď odhadnout, zda situace může připomínat splasknutí realitní bubliny, technologického boomu či dokonce pád Lehman Brothers. Přesto se různým způsobem začíná připravovat a realizovat kontrola trhu virtuálních měn, přehled aktuálního dění z hlediska regulace zpracovala společnost eTrader.

Oproti klasickým měnám (tzv. fiat měny) je většina kryptoměn decentralizovaných, až na výjimky, kde samozřejmě nejsou přítomny takové vysoké nárůsty cen. Příkladem je Ripple. Ripple je nejen kryptoměna, která drží prvenství v rychlosti provedení transakcí, ale je to také platební systém, který je právě pro tuto vlastnost využíván několika bankami. Obsahuje totiž tokeny, které mohou představovat jakoukoliv menu. Bitcoin je zas ve více zemích využíván jako platidlo. I u nás už najdeme automaty na bitcoin, nebo jím můžeme v Praze zaplatit taxi, účet v restauracích, ale i v obchodech, jako je Alza nebo Subway. Podle mezinárodní mapy coinmap.org je v Česku více než 200 obchodů a restaurací, které přijímají platbu v bitcoinech.

Bitcoin přitom stále více připomíná spekulativní bublinu. Největší ekonomiky světa, kde se virtuální měny rozšířily nejvíc, už začaly jednat. Digitální měny představují obrovskou tržní kapitalizaci, což vyžaduje regulaci. Čína před pár měsíci zakázala emise nových kryptomincií. Hned se tento fakt projevil na ceně bitcoinu, ta se propadla zhruba o 15 %. Nutnost regulace podle burzovních pravidel chce zavést i americký regulátor SEC.

Nedávno se do historie bitcoinu zapsal nový milník.  Vůbec poprvé se spustilo obchodování s termínovými kontrakty této kryptoměny, a to na chicagské burze CBOE. Bitcoin by měl v těchto dnech  postupně vstoupit na další burzy. Americké banky s touto situací nejsou ztotožněny a tlačí na regulátora, aby zasáhl. Není jasné, kdy se tak přesně stane, ale nejspíš SEC zasáhne brzy.

Otázkou regulace se chystá zabývat v příštím roce Velká Británie. Britské ministerstvo financí pozorně sleduje vývoj kryptoměn a vidí v nich značná rizika, kterým chce předcházet prostřednictvím nové legislativy. Podle zdroje The Telegraph je cílem, aby uživatelé a obchodníci odhalili své identity a aby bylo možné snadněji vystopovat podezřelé aktivity. Regulace by měla být zavedena do konce roku 2018.

V kontinentální Evropě, zejména v eurozóně, ale třeba i v Česku je postoj k regulaci jiný. Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny se sice přiklání k možné regulaci bitcoinu a dalších digitálních měn, hlavně z důvodů rizika praní špinavých peněz. Nepovažuje však zatím tento trh v EU co do objemu srovnatelný s trhem eura či dalšími evropskými fiat měnami. Podle něj vliv virtuálních měn na měnové systémy a ekonomiky EU není patrný a změna se v roce 2018 ani neočekává, proto není otázka regulace akutní.

Také Česká národní banka se nechystá proti kryptoměnám zakročit. Podle slov Michala Vodrážky, ředitele odboru dohledu nad peněžní oběhem a platebními systémy ČNB, právní úprava České republiky nebrání jejich rozšiřování. Z pohledu zákona o platebním styku se nejedná o bezhotovostní peníze, o elektronické peníze a ani o investiční instrumenty. ČNB si stojí na svém a vylučuje definici virtuálních měn jako platebních prostředků. Obchodování s virtuálními měnami nevyžaduje povolení ČNB a není ani nutné k přijímání úhrad za zboží a služby.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

www.etrader.eu

eTrader

eTrader je společnost umožňující obchodování měnových párů a instrumentů CFD pro globální klientelu. eTrader je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, která je dohlížena a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licencí číslo 242/14.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Patria Finance bude mít nového šéfa

31. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Patria Finance bude mít nového šéfa

Novým generálním ředitelem společnosti Patria Finance se od května stane devětačtyřicetiletý Richard Podpiera. Změnu ještě musí schválit Česká národní banka.

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

29. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do kryptoměn investovala pětina Čechů. Většina jim moc nevěří

Postoj obyvatel Česka ke kryptoměnám je spíše negativní. Pětina do nich ale už investovala. Ukázal to listopadový průzkum agentury Perfect Crowd pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT)... celý článek

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Firmy chtějí peníze hlavně na energetickou nezávislost

23. 3. 2023 | Hynek Just

Firmy chtějí peníze hlavně na energetickou nezávislost

Raiffeisenbank vydala udržitelné dluhopisy za 12 miliard korun. Investorům slibuje výnos přes sedm procent. Příjmy z dluhopisů využije na financování úvěrů, které přinesou prospěch... celý článek

Investujte pravidelně a s disciplínou. Výsledky přinese čas

22. 3. 2023 | Štěpán Hájek

Investujte pravidelně a s disciplínou. Výsledky přinese čas

Úspěšně investovat na akciových trzích je složitá disciplína. Sledovat stovky společností, analyzovat, co říká jejich vedení, jaká čísla reportují nebo jak se vyvíjí poptávka po jejich... celý článek

Partners Financial Services