Princip P2P úvěrování je poměrně jednoduchý. Na jedné straně stojí investor, který by rád zhodnotil své peníze, na straně druhé zájemce o půjčku. P2P platforma pak vystupuje jako prostředník, který spojí nabídku s poptávkou, zajistí administraci půjčky i přesun peněz mezi věřitelem a dlužníkem a od obou za to vybere poplatek.
V praxi většina tuzemských platforem funguje na principu aukce. Žadatel o půjčku vystaví poptávku, investor nabídne úrok. Obě strany se nicméně musí pohybovat v mezích nastavených platformou. Na straně dlužníka jde o maximální možnou požadovanou částku, investoři většinou musí akceptovat úrok – ten tuzemské P2P platformy určují třemi způsoby.
- Úrok stanoví platforma na základě ratingu, který žadateli o půjčku přiřadí.
- Žadatel zadá maximální úrok, který chce a může akceptovat, investor může nabídnout úrok stejný nebo nižší.
- Platforma nebo žadatel stanoví pouze doporučený úrok, konečná nabídka je na investorovi.
Registrace, nebo promo kód
P2P úvěrování se samozřejmě neobejde bez registrace na webových stránkách příslušné platformy. Ve většině případů stačí zadat pár osobních a kontaktních údajů a ihned se můžete zapojit do aukce. Výjimkou z pravidla je platforma Zonky, kde pouhá registrace nestačí. Pro vstup na Tržiště – kde Zonky zveřejňuje poptávky – je potřeba unikátní promo kód. Ten lze získat od investorů, kteří už přes Zonky půjčky financují, nebo zapsáním na čekací listinu. Protože je prý ale na Zonky momentálně přetlak investorů, počítejte s tím, že na promo kód si chvíli počkáte. „Aktuálně čeká na waiting listu 4737 lidí. Poptávka je sice mnohem větší než počet těch, kteří půjčku opravdu dostanou – jde zhruba o dvacet procent zájemců, ale na začátku jsme se rozhodli poskytovat pouze půjčky, které lidem opravdu pomůžou. Máme proto poměrně přísná pravidla a nechceme je změkčit, byť by jinak Zonky mohl růst daleko vyšším tempem než doposud a rychleji tak uspokojit větší zájem investorů,“ vysvětluje ředitelka Zonky Lucie Tvarůžková.
Výběr platformy, výběr dlužníků
Konkrétní platformu, jejímž prostřednictvím budete půjčky financovat, byste neměli vybírat jen na základě poplatků nebo výše úroků. Pozor dejte také na způsob, jakým platforma zájemce o půjčku prověřuje. Zatímco některé platformy mají vlastní kreditní skóring, žadatele prověřují v registrech dlužníků a chtějí i potvrzení o příjmech, jinde nechávají ověření bonity žadatele na investorech. Investor si může vyžádat dokumenty prokazující příjem, platební morálku nebo předcházející dluhy a sám tak odhadnout možné riziko nesplácení.
Samozřejmě pokud vám jde primárně o vysoký úrok a nebojíte se riskovat, můžete investovat i do méně prověřených nebo rizikovějších zájemců o úvěr. Na některých platformách můžete žádat také zajištění úvěru prostřednictvím ručitele nebo zástavy nemovitosti. Obecně se pak doporučuje investovat do většího počtu úvěrů s různou délkou splatnosti a mírou rizikovosti. „Prostřednictvím naší platformy půjčuje lidem zhruba dva tisíce investorů. Aktivnější mají až kolem tří desítek investic, obecně má ale jeden investor v průměru zhruba sedmnáct investic,“ popisuje praxi Pavel Matoušek, předseda představenstva platformy Benefi.
Vymáhání při nesplácení
I přes pečlivý výběr se samozřejmě může stát, že dlužník nakonec nebude úvěr splácet včas nebo vůbec. Za prodlení se splátkou nebo dokonce zesplatnění půjčky hrozí dlužníkům sankce – smluvní pokuty či úroky z prodlení. Počítejte ale s tím, že pokud dlužník nakonec část dluhu zaplatí, půjde splátka vždy nejprve na úhradu nákladů platformě – například za odesílání upomínek – a až poté na umoření dlužné částky a případných sankcí, které náleží věřiteli.
Co se týče vymáhání dlužných částek, záleží vždy na pravidlech konkrétní platformy. Náklady na vymáhání se sice standardně stávají součástí dlužné částky vymáhané po dlužníkovi, v první fázi je nicméně musí uhradit buď věřitel, nebo platforma. Pokud náklady hradí platforma, většinou si je také, jakmile se podaří z dlužníka nějaké peníze dostat, odečte a až zbytek jde na úhradu dluhu investorovi.
Půjčit můžete i firmě
Alternativou k P2P platformám, kde lidé půjčují lidem – peer to peer, může být investování skrze takzvané peer to business, tedy P2B platformy. Investory totiž nehledají jen jednotlivci, ale také firmy. Částky, které se prostřednictvím P2B portálů půjčují, jsou samozřejmě o něco vyšší, minimální investice se ale pohybují od jednoho do pěti tisíc korun. Oproti P2P platformám je zde větší důraz na prověření žadatelů, zájemci o úvěr navíc musí nabídnout věřitelům ručení.
Sdílejte článek, než ho smažem