Akcie: Philip Morris ztrácí podíl na trhu

| 23. 10. 2007
Akcie: Philip Morris ztrácí podíl na trhu
Největší růst zaznamenaly minulý týden akcie společnosti CME, která vlastní TV NOVA. Naopak největší týdenní propad prožily Komerční banka a Unipetrol.

Po silném minulém pondělí, kdy index PX (profil, názory) zakončil obchodní den na novém historickém maximu 1 908,3 bodu díky přetrvávající pozitivní náladě, si investoři začali vybírat zisky. Index postupně oslabil na 1 876 bodů (o 1,2 % ve srovnání s předchozím týdem). Objemy obchodování byly podprůměrné kvůli poněkud zvýšené nestabilitě na světových trzích.

Z českých firem zaujal Philip Morris ČR (profil, názory) kvůli zprávě o výsledcích mateřské společnosti Altria Group za třetí čtvrtletí. Altria se zmínila o vývoji cigaretového trhu v ČR a na Slovensku. Tržní podíl PMČR na českém trhu se meziročně snížil o 8,5 procentního bodu na 49,3 %. Další snížení tržního podílu je negativní zpráva, protože se projeví do tržeb společnosti. Pokles se však očekával, kvůli zvýšení tabákových daní. Pro konkrétní finanční vyjádření ztráty části trhu bude třeba počkat až na výsledky za celý rok 2007 (v březnu/dubnu 2008), protože PMČR finanční údaje za třetí čtvrtletí nezveřejňuje.

Největší nárůst týdne (4,7 % proti předchozímu týdnu) zaznamenaly akcie mediální společnosti CME, které pozitivně odrážejí nově zvýšený cíl tržeb a provozního zisku na rok 2007. Do tohoto zvýšení se projevilo velké oslabování dolaru vůči všem měnám, netýká se tedy žádného vylepšení základních ukazatelů firmy. Podporou pro cenu akcie byly rovněž spekulace o možném zvýšení majetkového podílu CME na Ukrajině.

Nejvíce ztrátovými tituly minulého týdne byly Komerční banka (profil, názory) (-5,5 %) a Unipetrol (profil, názory) (-4,8 % ). KB je pod tlakem vybírání zisků poté, co v poslední době cena jejích akcií silně rostla a dosahovala historických maxim. Unipetrol byl, zejména na konci týdne (pátek), negativně ovlivněn novým doporučením od významné mezinárodní investiční banky UBS. Ta doporučila akcie Unipetrolu prodat v okamžiku, kdy posílily na historické maximum.

Tento týden bude ve znamení výsledkové sezóny. Jako první bude ve čtvrtek 25. října po zavření trhu zveřejňovat údaje o hospodaření Telefónica O2 CR (profil, názory). Telefónica nejspíš vykáže opět velmi solidní výsledky. Čistý zisk za devět měsíců letošního roku zvýšila ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 11,7 %. Rovněž provozní marže (OIBDA) se čeká na solidní úrovni 45,7 %. Akcie Telefóniky jsou nyní mimo zájem investorů. Ani potvrzení hospodářské síly společnosti proto pravděpodobně nepřiměje investory k výraznému návratu k tomuto titulu. Pokud výsledky splní očekávání trhu, dopad na cenu akcií bude neutrální.

Celkově se bude český trh opět upírat na vývoj v zahraničí, kde pro příští týden ovšem není na programu zveřejnění významnějších dat. Předpokládá se lehce proměnlivé obchodování bez jasného směru. Trhy budou vyčkávat na zasedání amerického Fedu (31. října).

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio.

Autor je hlavním analytikem Atlantik FT

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.