Fondy: Další dějství akciového dramatu

Petr Fejtek | rubrika: Podílové fondy | 12. 11. 2007 | 2 komentáře
Fondy: Další dějství akciového dramatu
Prohloubení nejistoty na trzích se tentokrát projevilo v jasném vítězství smíšených fondů, které z celkových 600 milionů získaly plných 60 procen. Zajištěné fondy se musely spokojit se čtvrtmiliardou a přes 150 milionů překvapivě směřovalo do akciových fondů.

Fondy peněžního trhu pokračují ve svém prazvláštním schizmatu: v KB (profil, názory) pokračují stomilionové odlivy, v ČS jen tak všelijak a v ČSOB stomilionové přílivy. Tentokrát se bilance přiklonila na kladnou stranu a celková suma přesáhla 100 milionů korun.
O to červenější číslo je zato vidět u dluhopisových fondů: propad, který se tentokrát zastavil až u 300 milionů korun. A to teprve ve čtvrtek inflace ukázala na 4% roční nárůst, který ještě – ač krátkodobě – situaci dluhopisů ještě zhorší, protože v lednu zažijeme asi až 6%. A na to zejména kratší sazby nemohou nereagovat.

Kompromis smíšených fondů

Jde o pokus najít zlatou střední cestu, anebo spíš o práci bankovních poradců? Částečně jistě oboje, na což ukazuje právě mohutný přítok do profilových typů, které „rozjely“ KB a ČS (ČSOB tuto cestu dláždí zajišťáky). Stavidla prvních dvou zmíněných bank jsou doširoka otevřena a proti tomuto doslova masovému řešení nelze příliš namítat.
Z problémů systematického rizika tudy ovšem cesta nevede, jen jde o to, co se klientovi říká. Řekne se mu například, že v konzervativním mixu sedí po krk v dluhopisech, ze kterých jinak utíká? A tak například v ISČS Konzervativním mixu FF (profil, názory), kam zamířilo více než 100 milionů korun, také ztratil za týden 0,8 %. „Sešly“ se poklesy obou tříd aktiv, ale 1 % na roční výkonnosti při 4% inflaci je skutečně slabé.
Za práci stojí i pohled na skupiny mixů z hlediska jejich „čistých“ verzí a forem fondů fondů (FF). Zdá se, že zřejmě vyšší management fee u FF skutečně zatěžuje výkonnost víc, než u těch standardně spravovaných. Ačkoli srovnatelnost je problémová, protože standardní mixy jsou většinou dynamičtější a navíc lokálně orientované. I když strategie ČSOB v kombinaci peněžního trhu a zajištěných fondů i na kratší horizont má něco do sebe.

Žádná zajištěná star

Zajištěné fondy mají už letošní grand prix v kapse, ale poslední čtvrtletí zřejmě stráví na vavřínech. Není mezi nimi vidět žádného lídra. Z celkové čtvrtmiliardy opět s 90 miliony peloton předbíhá Ametyst 2, na druhé místo se s víc než 60 miliony vypracoval ČS ESPA ZF 32 zaměřený na region střední a východní Evropy. Tým KBC-ČSOB, který standardně válcoval celý segment, hledá formu na střídačce. ČSOB Short Term Global Growth 1 získal 44 milionů, další ještě méně. Navíc mnohá a šířící se varování před čínskou bublinou způsobila, že týchž 44 milionů uprchlo z ČSOB Asijského Růstu 1.
To je další dobrý argument používaný v ČSOB: netřeba vydržet v zajišťáku celé (zajištěné) období, ale když je už vyděláno (anebo hrozí stagnace či dokonce pokles podkladového aktiva), klidně lze odkup provést kdykoli. Nu a zejména ti, kdo vsadili na komoditní verze, si mohou libovat.
Opět se celkem překvapivě nepropadly do odkupů akciové fondy: 46 milionů dorazilo do ING Českého akciového (profil, názory, koupit), i ISČS Sporotrend (profil, názory) si ještě o 5 milionů pomohl. Zaujaly po 13 milionech i ČPI Nových ekonomik (profil, názory, koupit) a ČPI Ropného a energetického průmyslu (profil, názory, koupit). Celkových 160 milionů pak spíš než útěk naznačuje opětovný pokus o trefu do období výprodeje. Akciové fondy totiž jen za týden ztratily 2 až 5 %, na měsíčním ohlédnutí vidíme i minus 8 %.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.

Akcie v dalším propadu

V letošním roce sice akciové trhy přestály tradičně nebezpečný říjen bez ztráty kytičky, ale zřejmě není ještě všem (nejen hypotečním) dnům konec. Takže hned 1. listopadu padly jak podťaté a například pěkné kulaťoučké výročí Velké říjnové revoluce oslavily 3% propadem. V pátek nebylo snad žádné výjimečné datum, ale ani pro tento týden žádný optimismus není nevidět – ba naopak.
Série ran jak v ringu: nejdřív facka od Citigroup (bouchla si též Bank of America a lynčován byl i Merrill Lynch), dolů šla i Asie – také pod vedením finančního sektoru, Evropa pochopitelně zažila totéž. Úterý už přece jen trochu ožilo v Asii i Evropě, Praha vyskočila opět nad 1900 bodů zejména díky ČEZ (profil, názory), který zdolal nový vrchol 1400 korun. Jen Zentiva (ACZEN) stále ordinovala hořkou medicínu pod tisícovkou.
V USA nepomohla ani pozitivní makročísla pěkného růstu produktivita, naopak Yahoo! klesl o 6 % poté, co na hongkongské burze zakolísala jeho 40% dcera Alibaba.com. Třetímu dějství hypotečního dramatu zvedl oponu návladní New Yorku Andrew Cuomo, když do vyšetřování praktik v hypotečním sektoru zahrnul dvě největší instituce financující hypotéky v USA: Fannie Mae a Freddie Mac, které hned propadly o cca 10 %, akcie Countrywide Financial o 8 %. I ostatní finanční tituly klesly a od začátku roku již ztratil sektor 18 %.
Na tři válce jel a o 5 % klesl i General Motors po ohlášení rekordní ztráty v historii firmy ve výši 39 miliard dolarů, náladě na trhu nepřidává ani pokračující dolar.
Koncem týdne se v červeném topil celý svět zejména rudá Čína klesla skoro o 5 % a za celý týden akcie v Šanghaji ztratily 8 % a utrpěly tak nejhlubší ztrátu za posledních deset let.
K večeru Amerika předvedla další hrůzné divadlo, i když poslední hodinka náznak dalšího 2% pádu vyrovnala a finanční tituly se přece jen vracely ze svých dvouletých minim. Technologický Nasdaq však 2 % ubral právě po varování Cisca před prudkým poklesem objednávek ze strany bank a řetězců (Nasdaq v jednu chvíli ztrácel i více než 4 %)!
Ani v pátek americké trhy večer nepotěšily – snahu rázně utnula poslední půlhodina obchodování, která nakonec ubrala 1,5 % a Nasdaqu dalších 2,5 %. Americké trhy od svých říjnových maxim tratí 8 až 9 %, propad Nasdaqu se blíží 10 %.
Také pražská burza má za sebou velmi tvrdý týden, když index PX (profil, názory) ztratil 4 %. Od svého maxima z 27. října za 14 (a deset obchodních) dní již přes 100 bodů, čili 5,4 %.
Uvidíme, zda to naší investoři opět vyhodnotí jako příležitost k nákupu vánočních dárků.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Fondy: Zajištěné zvyšují náskok

5. 11. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Zajištěné zvyšují náskok

Do celkové miliardy korun uplynulý týden scházel jen kousek, ovšem z třičtvrtě miliardy zajištěných fondů má opět téměř polovinu na kontě speciál pro privat banking ČSOB.

Fondy: Podzimní nálada

29. 10. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Podzimní nálada

Bilance týdne napočítala jen 440 milionů korun, přestože zajištěné fondy uvítaly 350 milionů a smíšené fondy dalších 300 milionů korun.

Fondy: Další signály nejistot

22. 10. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Další signály nejistot

Týden se 650 miliony korun by nebyl špatný, ačkoli 440 milionů z toho si připsaly zajištěné fondy i díky speciálu privátního bankovnictví ČSOB. Ale týden skončil velmi pesimisticky,... celý článek

Fondy: Lovit horké fondy se nevyplácí

15. 10. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Lovit horké fondy se nevyplácí

Necelých 300 milionů je letos třetí nejslabší týdenní příliv do fondů u nás. Přesto do akciových a smíšených přišla skoro půlmiliarda. Opět rébus? Ne, to jen všechny ostatní ztrácely. celý článek

Partners Financial Services