Vánoce již zřejmě začínají v peněženkách pěkně řádit a bezmála 200 milionů, které odtekly z fondů peněžního trhu, tomu jasně nasvědčuje. Kolem 30 milionů sice přibylo u ČSOB, ale to je zřejmě jen parkoviště pro část ze 120 milionů prchajících z obou tamních zajištěných Asijského růstu. Jinak stále pokračuje odlivová vlna z IKS peněžního trhu PLUS (profil, názory), který opustilo dalších přes 160 milionů korun.
Dluhopisové fondy dále ztrácejí přitažlivost i kondici, když postrádají dalších 140 milionů korun a znovu i dalších několik desetin procenta na výkonnosti. Oba české největší fondy, ISČS Sporobond (profil, názory) a IKS Dluhopisový (profil, názory) již na roce ztrácejí procento a Pioneer obligační (profil, názory, koupit) dokonce dvě.
Mixy a zajištěné drží
Smíšené fondy opět brání celý fondbyznys více než čtvrtmiliardou, přestože si volno vzaly tentokrát v KB její Fénixy. Zato se 190 miliony zabodovaly čerstvé posily speciálních fondů ISČS Privátní portfolio 25, 50 nebo 75. Tyto fondy se prodávají výhradně v distribuční síti Erste Private Banking v komplexním servisu pro náročné klienty České spořitelny.
Se stejnými 190 miliony skončily týden zajištěné fondy, ale i zde najdeme některé výjimečné okolnosti. Kromě již zmíněného odlivu v ČSOB z těch zaměřených na Asii jde i o to, že ve statistice stále chybí Ametyst 3. Takže situaci zachraňuje necelých 60 milionů ČS-ESPA Zajištěného 32 a hlavně zbytek spřežení KBC-ČSOB tažený 75 miliony Horizon ČSOB Short Term Global Growth 1.
Akciové zero
Ne, není to japonská stíhačka, ani Pearl Harbour není v ohrožení – to jen obliba akciových fondů klesla na nulu. Tedy v součtu, přestože ne každý dopadl do červených čísel. Například ISČS Sporotrend (profil, názory) se stále drží nad vodou, i když příliv 12 milionů připomíná spíš záchranný kruh. To přes 70 milionů trojice ČP Investu je jiná káva, když téměř polovinu získal ČPI Energetického a ropného průmyslu (profil, názory, koupit). Ostatní fondy však své podílníky neudržely.
Týden na akciových trzích se opět houpal od zdi ke zdi a začalo to hned v pondělí: Asie radostně poskočila po úspěchu amerického utrácení, nálada v Evropě však chladla jako počasí a americký nerozhodný začátek obchodování dále zamrazil – takže třeba Praha z původních 1,5 % padla až pod hladinu a zachránila nakonec jen nepatrný zisk (ovšem jako jedna z mála v Evropě). A zlé tušení bylo namístě: Amerika zase padla jak podťatá a sestřeluje indexy o 2 %. Padla již tedy do 10% jámy od svých letošních „tučných dní“.
Náznaky dalších odpisů v souvislosti s investováním do hypoték srazilo celý finanční sektor (-1,59 %) a akcie Citigroup padly o 6 %, oslabily tak na nejnižší hodnotu za posledních pět let.
Vše důležité o podílových fondech... |
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů. |
Vypadli již všichni kostlivci?
V úterý tato největší americká banka dostala od Abú Zabí infúzi za 7,5 miliardy dolarů (šejkové koupí další skoro 6% podíl) a začalo se spekuloval, že hypoteční kostlivci již mají „odpracováno“. Ve středu tak konečně (přestože den nevypadal nijak převratně) býci přece jen opět ovládli parket a Evropa vylétla o 2,5 %. Praha opět nestihla, navíc ji při zemi držel ČEZ o více než 2 % nižší. A večer konečně do arény vyrazili i odpočatí býci američtí. Investoři i správci portfolií bouchli do stolu o 2,5 %.
Asijské indexy korigovaly ztráty posledních dnů o zhruba 2,5 %, ale Evropa nenasedla na rally trendu a jen bázlivě se ploužila v hrůze před americkými červenými futures. Očekávalo se totiž, že Wall Street zřejmě ubere část předchozích tučných zisků, ale ta se sice pohoupala jak na vlnkách až nakonec uzavřela mírně nad nulou.
Pozitivní sentiment na globálních trzích vydržel a ze spekulace, že očekávané prosincové snížení amerických úrokových sazeb sníží rizikovou averzi investorů na globálních trzích, by nejvíce mohly těžit „emerging“ trhy jako například Rusko.
Americké trhy skončily tam, kde již byly 7. listopadu, kdy oslavily výročí jisté revoluce exemplárním propadem. Pražský trh a jeho index PX (profil, názory) byl ovšem na své současné úrovni pod 1800 body již začátkem dubna.
Řeč čísel
Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:
Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů
Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově
Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním
Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních
Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!
Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!