Co hýbe cenami akcií?

Jan Traxler | rubrika: Komentář | 13. 10. 2014 | 9 komentářů
Pro vývoj ceny akcie je určující, jaké zisky firma generuje. Nebo snad ještě přesněji očekávání budoucích zisků firmy. Největší vliv ale často mají lidské emoce: chamtivost a strach.
Co hýbe cenami akcií?

Akcie představuje majetkový podíl na akciové společnosti a zakládá také právo na podíl na zisku společnosti, který je vyplácený formou takzvané dividendy. U akcií, se kterými se denně obchoduje na burze, cena různě kolísá. Dlouhodobě ale roste s tím, jak firmě rostou zisky. Jednoduše řečeno, čím větší zisky nějaká společnost generuje (a potažmo rozděluje formou dividend), tím víc jsou za ni investoři ochotní zaplatit.

To je ovšem značně zjednodušený pohled, který zanedbává jednu podstatnou zkušenost. Totiž že s akciemi obchodují lidé. Ve skutečnosti je to tedy malinko složitější: není až tak podstatné, jaký zisk generuje firma nyní, ale především jaké zisky bude generovat v příštích letech. Respektive: jaké zisky v příštích letech potenciální investoři očekávají. Například většina biotechnologických firem je dnes ve ztrátě, ale investoři u nich vidí potenciál zisků v budoucnu, a proto jsou ochotní kupovat i akcie ztrátové firmy.

Věc pak ještě komplikuje to, že každý investor od své investice čeká něco jiného, sleduje jiný horizont a tak dále.

Nakonec i růst zisků nějaké firmy může být doprovázený poklesem ceny jejích akcií, protože investoři v průměru očekávali vyšší růst zisků. Naopak pokles zisků jiné firmy může být doprovázen růstem ceny akcie, pokud investoři v průměru očekávali ještě horší hospodářské výsledky.

Ve vleku emocí

Když ale zapomeneme na jednotlivé akcie a podíváme se na akciový trh jako celek, můžeme i zde vysledovat určité trendy a zákonitosti. K tomu nám slouží různé akciové indexy. Například index S&P 500, jeden z nejpoužívanějších akciových indexů, který odráží průměrný vývoj hodnoty akcií pětistovky největších amerických firem.

S&P 500: posledních pět let

Standard & Poor’s 500

Zdroj: peníze.cz
Pro podrobnější informace o vývoji cen jednotlivých akcií i akciových indexů navštivte sekci Akcie na Peníze.cz

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na Investujeme.cz, Finmagu a Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Dlouhodobě ceny akcií neustále rostou. Tento růst dlouhodobě víceméně odpovídá vývoji nominálního hrubého domácího produktu (tedy vývoji reálného HDP + vývoji inflace). Když se nad tím na chvíli zamyslíme, smysl to dává. Vždyť HDP dlouhodobě táhne vzhůru soukromý sektor tedy produkce firem (těch samých, s jejichž akciemi se obchoduje na burze), potažmo pak spotřeba domácností a veřejného sektoru.

Akciové trhy ale mají tendenci značně přestřelovat, což souvisí právě s krátkodobým očekáváním investorů na úrovni jednotlivých firem. Když se ekonomice daří a firmám rostou zisky, investoři automaticky očekávají další a další růst zisků. Když se naopak ekonomice dařit přestane a firmám klesají zisky, mnohé se dostávají do ztráty, investoři jako by přestávali věřit, že ještě někdy budou ziskové. Z dlouhodobého pohledu to vypadá až směšně, ale za těmito výkyvy jsou obyčejné lidské emoce: strach a chamtivost.

Anketa

Bojíte se pádu cen akcií?

Chladně: Pád pravděpodobný

Přitom se dá poměrně jednoduše, s pomocí základních fundamentálních ukazatelů, vysledovat, kdy se akciový trh přehřívá v přehnané euforii investorů a kdy na trzích naopak převládá neopodstatněný strach.

V letech 2008–2009 svazoval investory strach přímo panický. Zbytečně. Dnes se naopak zdá, jako by se investoři nebáli ničeho. Geopolitické napětí roste, ale ceny akcií se pohybují okolo historických maxim. Také fundamentální ukazatele vysílají varovné signály, že akcie v USA jsou drahé. Z pohledu ukazatele CAPE měl index S&P 500 dražší ocenění pouze před krachem v letech 2000 a 1929. Ukazatel P/S (ceny akcií ku tržbám na akcii) pro index S&P 500 také poukazuje na nejvyšší ocenění amerických akcií od roku 2000. A hodnota ukazatele P/B (tržní k účetní ceně akcie) pro index S&P 500 je nejvyšší od roku 2008. Na trhu vládne nezdravá euforie. Obávám se, že to nedopadne dobře. Poklesy v posledních dnech jsou možná předzvěstí daleko většího propadu cen akcií.

Co ale dělat, když jsou zároveň drahé i dluhopisy? Kam dnes investovat, když ne do akcií ani dluhopisů? Svým klientům dnes raději doporučuji držet hotovost, investovat do long-short equity fondů, které dokážou profitovat jak z poklesu, tak z růstu trhů, popřípadě rolovat (kupovat a před splatností přeprodávat) takzvané reverse bonus certifikáty.

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 10. 2014 5:56

Citace - Karásek / 13.10.2014 03:14

Všechny peníze patří do akcií. Jen do starých a velkých firem ze západní Evropy a z USA s nadprůměrnou dividendou, kterým neškodí konkurence

Zdravíme Láďu Konečného alias Ladislava I. alias Ladise. Vy už si neříkáte Kopretina? To mi přišlo takové... inu, poetičtější.

Zobrazit celé vlákno

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 10. 2014 3:14, Karásek

Všechny peníze patří do akcií. Jen do starých a velkých firem ze západní Evropy a z USA s nadprůměrnou dividendou, kterým neškodí konkurence a kterým nehrozí bankrot tak jak General Motors nebo Nokia. Tyto dvě akcie tedy nekupovat. Čím více dostáváme z akcií dividend, tím kratší dobu můžeme pracovat. Nebo při dostatku dividend přestat chodit do práce. Jakmile je rozumný člověk v důchodu, měl by dostávat více peněz z dividend než z důchodu. Protože dividendy rostou 5% až 10% ročně a důchod roste jen 1% ročně. Dividendy zdědí děti ale důchod ne. Tedy akcie by se neměly nikdy prodávat, i když 2000-2003 klesly na 1/3. Ony se už dávno vrátily na vrchol. Pak se může stát, že za 40 až 50 let dostane člověk nebo jeho děti už 100% výnos z dnes investovaného kapitálu vyplacen jako dividendy během roku. Jesli mám tedy dnes koupeny solidní dividendové akcie z indexu Eurostoxx a Dow Jones za 100.000 euro, ve 40. nebo 50. roce budu mít já nebo děti už 100.000 euro dividendy během jediného roku.

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Velký investiční seriál: Kroťte chamtivost i strach

17. 6. 2014 | Aleš Tůma | 2 komentáře

Velký investiční seriál: Kroťte chamtivost i strach

Strach a chamtivost. Dvě základní emoce, které ovládají finanční trhy. Netřeba si nic nalhávat, máme je všichni. V různých chvílích převládne jedna nebo druhá. Proto jim věnujeme další... celý článek

Investiční chyby: Prodlužujete nedávné trendy do budoucna

27. 5. 2014 | Martin Tománek | 7 komentářů

Investiční chyby: Prodlužujete nedávné trendy do budoucna

Podívejte se na úvodní obrázek a představte si, že děláte třeba test inteligenčního kvocientu. Zadání je jednoduché: dokončete nedomalovanou čáru. Pokud jste si právě počmárali monitor... celý článek

Velký investiční seriál: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte

14. 5. 2014 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Velký investiční seriál: Sázky na jednu kartu se nevyplácejí! Diverzifikujte

Proč se vyplatí rozdělovat investice na více hromádek? Správná diverzifikace už zachránila řadu investorů před pořádným průšvihem. Jak na to jít správně? A kdy může diverzifikace naopak... celý článek

Investiční chyby: Podléháte davovému šílenství

5. 6. 2013 | Martin Tománek | 11 komentářů

Investiční chyby: Podléháte davovému šílenství

Třetí díl seriálu, který prozradí, jak (ne)prodělat kalhoty. Z předchozích dílů už víte, že se nevyplácí slepá důvěra v experty ani slepá důvěra v sebe. Do třetice: slepá důvěra ve... celý článek

Strach a chamtivost jsou nepřítelem investora

1. 4. 2008 | Petr Čermák

Strach a chamtivost jsou nepřítelem investora

Člověk se může stát dobrým investorem, pokud zvládne sám sebe. Jinak se i dobré příležitosti snadno mohou obrátit do červených čísel. Tak by se dala v kostce shrnout kniha Johna Nowaka... celý článek

Partners Financial Services