Investiční certifikát je, když…

| rubrika: Jak na to | 12. 6. 2014
Není papír jako papír. Třeba cenný papír s sebou nese nějaké právo na výnos, vlastnické právo apod. a přestavuje určitou hodnotu. A je-li navíc investičním certifikátem, dá se na něm i získat.

Zákon rozlišuje více jak dvacet druhů cenných papírů. Investiční certifikáty patří k těm dluhovým, jsou dlužním úpisem. Emitenti, kteří vydávají investiční certifikát, se zavazují investorům (kupujícím) ke splacení hodnoty certifikáty v předem stanovenou dobu. Hodnota certifikátu je odvozena od podkladového aktiva, kterým mohou být akcie dluhopisy, indexy, komodity apod.

Svět investičních certifikátů je díky tomu velmi pestrobarevný. Podle třídy podkladových aktiv lze certifikáty dělit do jednotlivých skupin na např. indexové, dluhopisové, komoditní atd. Kombinace podkladových aktiv může být ale v principu prakticky libovolná. Podle konstrukce certifikátu jsou jim přiřazována další jména. Např. pod označením Turbo certifikát se skrývají certifikáty, jejichž podstatným rysem je pákový efekt, tedy určité zadlužení, bez ohledu na druh podkladového aktiva. Jiným příkladem je Garantovaný certifikát, což  je instrument s garancí vrácení obvykle celé vložené částky, pokud se ceny podkladových aktiv nevyvíjejí příznivě.

Ze stejných důvodů může být život certifikátu velmi variabilní. V rámci emisních podmínek jsou nastaveny parametry certifikátu, které jsou jakýmisi křižovatkami v jeho běhu. Pokud dojde z pohledu cen podkladových aktiv k naplnění nějaké takové předem stanovené podmínky, následuje přesný krok (rovněž předem sjednaný). Certifikát může být pak např. splacen dříve s prémií nebo naopak se spoluúčastí investora na případné ztrátě atd. Vše je předem zakotveno v emisních podmínkách a tento popis - definice - může být velmi košatý. To klade určité požadavky na investora, aby se s nimi podrobně seznámil. Ale tak to bývá se vším a popravdě řečeno, např. jakékoliv pojištění - studium souvisejících pojistných podmínek - Vám zabere času mnohem více času.

Investiční certifikáty se dají nakoupit přímo od emitenta obvykle prostřednictvím obchodníka s cennými papíry nebo se obchodují na veřejném trhu, na burze. Pražské burza jich nabízí v současné době kolem šedesátky. Stejnou cestou se dají i prodat.

Investiční certifikáty nejsou bez rizik. Druh a míra rizika se odvíjejí především od konstrukce certifikátu a od podkladového aktiva. Nezanedbatelná není ani bonita emitenta. Poskytují ale investorům, možnost dosáhnout snáze a levněji tam, kam by se jako osamocení  investoři nebo spekulanti nedostali.  

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

BH Securities

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.