Investiční certifikát je, když…

PR článek | rubrika: Jak na to | 12. 6. 2014
Není papír jako papír. Třeba cenný papír s sebou nese nějaké právo na výnos, vlastnické právo apod. a přestavuje určitou hodnotu. A je-li navíc investičním certifikátem, dá se na něm i získat.

Zákon rozlišuje více jak dvacet druhů cenných papírů. Investiční certifikáty patří k těm dluhovým, jsou dlužním úpisem. Emitenti, kteří vydávají investiční certifikát, se zavazují investorům (kupujícím) ke splacení hodnoty certifikáty v předem stanovenou dobu. Hodnota certifikátu je odvozena od podkladového aktiva, kterým mohou být akcie dluhopisy, indexy, komodity apod.

Svět investičních certifikátů je díky tomu velmi pestrobarevný. Podle třídy podkladových aktiv lze certifikáty dělit do jednotlivých skupin na např. indexové, dluhopisové, komoditní atd. Kombinace podkladových aktiv může být ale v principu prakticky libovolná. Podle konstrukce certifikátu jsou jim přiřazována další jména. Např. pod označením Turbo certifikát se skrývají certifikáty, jejichž podstatným rysem je pákový efekt, tedy určité zadlužení, bez ohledu na druh podkladového aktiva. Jiným příkladem je Garantovaný certifikát, což  je instrument s garancí vrácení obvykle celé vložené částky, pokud se ceny podkladových aktiv nevyvíjejí příznivě.

Ze stejných důvodů může být život certifikátu velmi variabilní. V rámci emisních podmínek jsou nastaveny parametry certifikátu, které jsou jakýmisi křižovatkami v jeho běhu. Pokud dojde z pohledu cen podkladových aktiv k naplnění nějaké takové předem stanovené podmínky, následuje přesný krok (rovněž předem sjednaný). Certifikát může být pak např. splacen dříve s prémií nebo naopak se spoluúčastí investora na případné ztrátě atd. Vše je předem zakotveno v emisních podmínkách a tento popis - definice - může být velmi košatý. To klade určité požadavky na investora, aby se s nimi podrobně seznámil. Ale tak to bývá se vším a popravdě řečeno, např. jakékoliv pojištění - studium souvisejících pojistných podmínek - Vám zabere času mnohem více času.

Investiční certifikáty se dají nakoupit přímo od emitenta obvykle prostřednictvím obchodníka s cennými papíry nebo se obchodují na veřejném trhu, na burze. Pražské burza jich nabízí v současné době kolem šedesátky. Stejnou cestou se dají i prodat.

Investiční certifikáty nejsou bez rizik. Druh a míra rizika se odvíjejí především od konstrukce certifikátu a od podkladového aktiva. Nezanedbatelná není ani bonita emitenta. Poskytují ale investorům, možnost dosáhnout snáze a levněji tam, kam by se jako osamocení  investoři nebo spekulanti nedostali.  

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

BH Securities

A tohle už jste četli?

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

7. 6. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Jaké dividendy letos vyplácí akciové společnosti na pražské burze a co od nich čekat v dalších letech? Kdy je ex-date a jaké je datum výplaty? Proč budou dividendy ČEZ a velkých bank... celý článek

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Partners Financial Services