Chcete si zaspekulovat? Spěchejte, časový test od ledna prodloužen!

Jan Traxler | rubrika: Co se děje | 16. 12. 2013 | 11 komentářů
V době politického bezvládí došlo k podstatné změně pro investory. Časový test pro osvobození od daně z příjmů byl prodloužen na tři roky. S účinností od 1. ledna 2014.
Chcete si zaspekulovat? Spěchejte, časový test od ledna prodloužen!

Mám dojem, a zcela jistě nejsem sám, že v posledních letech rapidně stoupla legislativní aktivita naší vlády a parlamentu. Důkazem budiž také nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích, nahrazující obchodní zákoník. Aktivita je jistě chvályhodná, ale ne pokud způsobuje neustálé zmatky a nutí občany a firmy narychlo přepisovat všechny smlouvy a měnit zaběhlé systémy.

Také na poli daňových předpisů probíhají poslední dobou změny rok od roku s vyšší frekvencí. Než stihne vstoupit v účinnost jeden předpis, další tři ho mezitím pozmění. Ve finále se pak nikdo není schopen vyznat v tom, jaké podmínky právěě platí. Pomalu aby si každá firma najímala nové lidi jen na to, aby sledovali změny zákonů.

Podstatné změny probíhají i na poli zdanění výnosů z investování. Dne 27. listopadu Poslanecká sněmovna schválila zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů. Toto zákonné opatření Senátu má 42 částí, kterými se pozměňují nejrůznější zákony včetně zákona o daních z příjmů.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Prodloužení časového testu o rok dřív

V něm mimo jiné mění první odstavec paragrafu 4, který vyjmenovává příjmy osvobozené od daně z příjmů. Mezi těmi je pod písmenem w také příjem z prodeje cenného papíru, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem tohoto cenného papíru při jeho prodeji dobu 3 let. Doposud byla lhůta pro osvobození od daně z příjmů šest měsíců.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Prodloužení takzvaného časového testu na tři roky je už v zákoně č. 458/2011 Sb., o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů, který obsahuje dokonce 73 částí, kterými se pozměňují nejrůznější zákony včetně zákona o daních z příjmů. Ovšem tento zákon nabývá účinnosti až od 1. ledna 2015, zatímco zákonné opatření Senátu nabývá účinnosti o rok dřív, tedy za pár dní – na Nový rok 2014.

V praxi se tak pouze posunuje účinnost této změny. Na cenné papíry pořízené do 31. prosince 2013 se stále bude vztahovat šestiměsíční časový test. U cenných papírů (včetně podílových listů) pořízených v roce 2014 už ale bude platit časový test tříletý.

Co se týče dividend, zákonné opatření Senátu je ve výčtu příjmů osvobozených od daně z příjmů neuvádí. Nicméně zároveň neruší platnost článku I., odst. 3 zákona 458/2011, který ve výčtu příjmů osvobozených od daně z příjmů obsahuje pod písmenem zf) příjem v podobě podílu na zisku a dividendy z účasti na akciové společnosti, na společnosti s ručením omezeným nebo komanditisty na komanditní společnosti. Tedy prozatím stále platí, že od 1. ledna 2015 by dividendy vyplacené v Česku měly být od daně z příjmů osvobozeny.

Fakticky se ovšem očekává, že nová vláda toto ustanovení bude chtít změnit. Takže kdo ví, jak to nakonec s těmi dividendami bude.

Stojí za to rychle nakoupit cenné papíry?

Stihnout ještě šestiměsíční časový test může být pro mnoho lidí dosti podstatný motiv, aby neodkládali své investiční rozhodnutí až na dobu po Novém roce. Také finanční zprostředkovatelé toho nyní budou zcela jistě rádi využívat k přesvědčování svých klientů, že mají honem nakoupit ten či onen fond.

Na druhou stranu ukvapené rozhodnutí může mnohdy způsobit víc škody než užitku. Tak například do akcií bych dnes neinvestoval, i kdyby mi za to stát nabízel daňový bonus. Hodnoty předních akciových indexů jsou na svých historických maximech a je jen otázkou času, kdy to praskne a ceny akcií začnou padat dolů. Potenciální možnost daňového osvobození případného zisku tu ztrácí na lesku, uvážím-li vysoké riziko možné ztráty z investice.

Přední akciové indexy na maximech

Standard & Poor’s 500

Zdroj: peníze.cz

Index Dow Jones Industrial Average

Zdroj: peníze.cz
Pro podrobnější informace o vývoji cen jednotlivých akcií i akciových indexů navštivte sekci Akcie na Peníze.cz

Také pro ryze dlouhodobé investice není nutné chytit šestiměsíční časový test. Pokud plánuji v některém podílovém fondu držet podíly třeba deset a více let, neměla by délka časového testu být rozhodujícím faktorem.

Anketa

Zajímají vás spekulace?

U krátkodobých spekulací ano

Kde však hraje časový test podstatnou roli, jsou krátkodobé úložky a různé krátkodobé spekulace. Osobně například momentálně spekuluji na pokles cen akcií pomocí inverzních burzovně obchodovaných fondů. Někteří klienti drží reverse bonus certifikáty. To všechno jsou spekulace s krátkodobým horizontem, kde pravděpodobně cenné papíry budeme držet alespoň šest měsíců, ale určitě ne tři roky.

Podobně doporučuji konzervativnějším klientům zavčas investovat do dluhopisů. V současnosti preferujeme podnikové dluhopisy s krátkou dobou do splatnosti. I tady bude jistě výhodou, pokud budeme moci bez daně prodávat dluhopisy nebo podílové listy dřív než za tři roky.

V poslední řadě chci s klienty stihnout zavčas nakoupit zlato, respektive akcie těžebních společností. I tuto pozici totiž beru jako krátkodobou až střednědobou. Je dost pravděpodobné, že ji nebudeme držet déle než tři roky. Šest měsíců naopak s velkou pravděpodobností bez problémů dodržíme.

Když to zobecníme: u všech investic, které neplánujete držet déle než tři roky, je logicky výhodné nakoupit cenné papíry ještě v prosinci. U dlouhodobých investic, mezi které patří i akcie, však nemá význam nákup uspěchat – bude lepší počkat si na nižší ceny.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2013 20:05

Ten Konečný si nedá říct. jeho jistotu o dnu bych chtěl mít. Jak může vědět, že začne růst cena elektřiny?

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Regionální šéf Franklin Templeton: Napřímo i zprostředkovaně, naše fondy vynášejí vždy stejně

2. 4. 2014 | Martin Vlnas | 57 komentářů

Regionální šéf Franklin Templeton: Napřímo i zprostředkovaně, naše fondy vynášejí vždy stejně

Kdo se třeba i jen maličko zajímal o podílové fondy, určitě narazil na jméno společnosti Franklin Templeton. Jedna z největších investičních společností na světě působí i v Česku a... celý článek

Nový index: Pražská burza láká na sexy dividendy

12. 3. 2014 | Jan Traxler | 7 komentářů

Nový index: Pražská burza láká na sexy dividendy

Vedení pražské burzy se rozhodlo vytvořit nový akciový index PX-TR, který bude zohledňovat ve výnosech i dividendy. Pražská burza má totiž jeden z nejvyšších dividendových výnosů na... celý článek

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

22. 2. 2014 | Ondřej Tůma | 8 komentářů

Aleš Tůma: Takhle ty kapitalisty nedoženeme!

„Investování v České republice možná paradoxně pomůže neúspěch důchodové reformy,“ tvrdí analytik společnosti Partners Aleš Tůma. Investorům radí, aby zbytečně nesázeli vše na Čínu,... celý článek

Investiční chyby: Kupujete celou zemi

20. 2. 2014 | Martin Tománek | 1 komentář

Investiční chyby: Kupujete celou zemi

Turecko roste, Japonsko padá! Zdravý rozum říká, že stav hospodářství země ještě nemusí nic vypovídat o tom, jak se daří firmě, která v ní podniká. A přece je tolik investorů, pro které... celý článek

Investiční chyby: Snažíte se časovat trh

15. 1. 2014 | Martin Tománek | 7 komentářů

Investiční chyby: Snažíte se časovat trh

Předpovědět finanční krizi, jejíž akutní fázi odstartoval krach investiční banky Lehman Brothers, bylo snadné. A samozřejmě i související pád cen akcií. A samozřejmě i jejich následný... celý článek

Partners Financial Services