Nejistá situace na finančních trzích přiměla nejbohatší Čechy přehodnotit své investiční strategie. Podle studie výzkumné agentury Perfect Crowd, kterou iniciovala J&T Banka, se Češi s disponibilním majetkem v hodnotě alespoň 19 milionů korun, tedy jeden milion dolarů, v současné době nejvíce zajímají o dlouhodobé investice, které by jim pomohly chránit hodnotu majetku proti větším výkyvům. Atraktivní je tak zejména nákup půdy a pozemků. Klasické bankovní produkty a produkty, do nichž až příliš zasahuje stát, naopak vůbec netáhnou.
Milionáři skupují pozemky
Ze studie J&T Wealth Report 2013 vyplývá, že české dolarové milionáře lákají především investice do stavebních a zemědělských pozemků. Často investují také do firem. Ať už v podobě nákupu celé společnosti, nebo alespoň korporátních dluhopisů. Státní dluhopisy naopak dlouhodobě ztrácejí důvěru, a pokud do nich bohatí lidé přeci jen investují, tak spíš kvůli patriotismu. V kurzu nejsou ani běžné bankovní produkty, jejichž úroky neustále klesají, takže většinou nezvládají pokrýt ani inflaci. „O klasické finanční produkty není mezi dolarovými milionáři moc velký zájem. Drtivá většina z nich má už termínovaný vklad dávno sjednaný, podobně jako podílové fondy,“ dodá k výsledkům výzkumu Jan Schmid ze společnosti, která průzkum realizovala. Roste také poptávka po uměleckých dílech.
S ohledem na současnou nízkou cenu zlata by mohl překvapit negativní postoj milionářů právě k této komoditě. Zástupci J&T Banky pro to však mají své vysvětlení. „Studie vznikala od února do dubna, tedy v době, kdy se zlato ještě drželo hodně vysoko a investory nelákalo. Následně však proběhla razantní korekce jeho ceny, což se okamžitě projevilo i ve zvýšeném zájmu milionářů. Z toho je patrné, že bohatí lidé vývoj na trzích bedlivě sledují a v případě zajímavých investičních příležitostí bleskově reagují,“ říká generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.
Nejatraktivnějším odvětvím jsou nové technologie
Na otázku, v jakých oblastech hospodářství můžeme v příštích třech až pěti letech očekávat nejlepší zhodnocení, odpovídají čeští milionáři shodně – budoucnost bude patřit novým technologiím. „V Česku mají nové technologie tradici. Investoři hledají odvětví s velkou dynamikou, které by jim zajistilo vysoké výnosy. Nejzajímavějšími oblastmi jsou tak pro dolarové milionáře nanotechnologie, energetika a biotechnologie,“ vyjmenovává Jan Schmid. Tvůrci studie však zároveň upozorňují na to, že i když se investice do energetiky v žebříčku umístily poměrně vysoko, tak jejich podíl v investičním portfoliu milionářů postupně klesá. Odeznívá totiž boom spojený s investicemi do solární energie, která už není zdaleka tak populární jako před lety. Příčinnou jsou především solární daň a zvýšená regulace, které obrousily atraktivitu tohoto odvětví.
Další část výzkumu se věnovala tomu, které zdroje informací o investičních možnostech se českým milionářům nejvíc osvědčily. Také zde mají čeští boháči poměrně jasno. Nejužitečnější informace totiž nejčastěji získávají ze svého blízkého okolí. „Milionáři dávají především na rady svých blízkých spolupracovníků, obchodních partnerů a bankéřů. Překvapivě nízká je pak důvěra ve finanční analytiky,“ vysvětluje Jan Schmid z Perfect Crowd. Zástupci J&T upozorňují na to, že v českých médiích v tuto chvíli vystupuje až příliš mnoho finančních analytiků, kteří se vyjadřují takřka ke všem otázkám, takže jejich důvěryhodnost v očích investorů a podnikatelů klesá. Například v sousedním Slovensku je prý situace poněkud jiná a názory finančních analytiků tam mají větší váhu než u nás.
Vyhlídky nejsou dobré
Že současnou hospodářskou situací nevidí čeští milionáři příliš růžově, vyplývá už ze samotného zaměření jejich investic, které jsou aktuálně hodně „defenzivní“. Spíše než na růst majetku se všichni soustředí na udržení jeho hodnoty.
Zásadním problémem české ekonomiky a podnikatelského prostředí je podle dolarových milionářů špatně fungující státní správa. Vedle korupce je podle nich největší hrozbou špatná vymahatelnost práva, nestálost právního prostředí a zbytečná administrativní zátěž.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
3. 7. 2013 2:45, Bedja
Jo, čeští dolaroví milionáří dokázali vykrást banky a fondy a poslední 10 let už neví jak dál. Když jejich uvěznění nechá na seve čekat. Tedy dělají dnes samé hloupé investice, aby ty miliony zas ztratili. Tedy nevim, jaký má ten článek smysl, když poučení z něj neplyne. Ale asi se najde poučení v těch příspěvcích pod článkem.
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.