Zajištěné investice: velký finanční nesmysl

Produktové listy.cz spočítaly, kolik vydělávají zajištěné investiční produkty. Výsledek? To už je lepší nechat peníze na spořicím účtu. Opatrnost v investování se Čechům vymstila. Stejně to skončí vždycky, když místo rozumu vítězí „zaručené výhody“.

Zní to tak dobře: investujte své volné prostředky na tři roky (na čtyři, pět nebo šest let, říká se tomu „střednědobý horizont“) a po této době vyděláte dost peněz. Pokud „to“ půjde dobře. A i kdyby „to“ nešlo, máte garanci návratnosti sta procent investované částky (nebo aspoň devadesáti procent nebo... záleží na konstrukci produktu).

A vždycky existuje uvěřitelný příběh, proč investice „téměř“ jistě vydělá: investice do potravinářských firem (protože jídlo nikdy neomrzí), investice do komodit (protože akcie půjdou dolů), investice do akcií (protože teď jsou dole), investice sázející na propad (protože právě teď jsou akcie nadhodnoceny), investice do...

Produktové listy.cz

Server Produktové listy.cz se od roku 2007 prosekává džunglí finančních produktů, analyzuje jejich přebujelé podmínky, rozkrývá zavádějící formulace, čte poznámky pod čarou.

Pohled za oponu

Skutečnost je ale trochu jiná, všechno plyne ze struktury produktu. Zajištěné produkty se skládají z několika částí, proto se o nich někdy mluví jako o strukturovaných. Investovaná částka, řekněme sto tisíc korun, je (zjednodušeně řečeno) rozložena na tři díly. Ilustrační příklad může vypadat takto:

  • První část: 85 tisíc. Za tuto částku se nakoupí dluhopisy, které budou mít na konci investičního období hodnotu sta tisíc korun. Tím je zajištěna stoprocentní návratnost.
  • Druhá část: deset tisíc. Tato částka se použije na „krytí nákladů“ (počáteční, provizní, administrativní,...) a na zisk pro emitenta zajištěného produktu a distributora.
  • Třetí část: pět tisíc. Za tuto částku se koupí opce, která zajišťuje výnos v případě, že se investiční příběh stojící za strukturovaným produktem naplní.

Anketa

Dokážete odlišit realitu a reklamní kecy?

Tak. Pěkně nám to namalovali. A teď co to doopravdy znamená.

  • Část 1: Garance investované částky na konci není žádná garance. Pokud si pečlivě přečtete podmínky zajištěného produktu, zjistíte, že v případě krachu emitenta dluhopisu nemá investor nárok na vrácení zajištěné částky. Může se tak stát, že zajištěná investice na konci přinese například jen polovinu původně investované částky.
  • Část 2: Zajištěné produkty nejsou přímá investice. Významná část investovaných peněz je spotřebována na náklady, poplatky a zisk různých mezičlánků – bank, pojišťoven, investičních společností a distributorů. Nejedná se o nákladově efektivní způsob investování.
  • Část 3: Emitent opce ví mnohem lépe, jak se budou trhy vyvíjet. Pokud vyděláte vy (dostanete peníze navíc, zisk), znamená to, že on prodělá, bude to muset zaplatit. Věřte, že pravděpodobnost realizace zisku (přestože investiční příběh a historické výnosy říkají opak) je velmi, velmi, velmi malá.

Zároveň je třeba nezapomínat, že „zajištění“ se nevztahuje na počáteční poplatky nebo další související náklady (např. u zajištěného produktu zabaleného do životního pojištění může být povinná riziková částka).

Garantované produkty překoná i obyčejný spořicí účet

Mezi největší emitenty zajištěných produktů patří ČSOB. Podívali jsme se na 387 zajištěných produktů, které od roku 2000 nabídnula klientům. Celkem 210 produktů bylo k 15. březnu 2013 splaceno, známe tedy už investiční výsledek. Spočítali jsme průměrný roční výnos (bez zahrnutí poplatků) a výsledek je smutný: 1,23 procenta. Pokud bychom zohlednili například jednoprocentní počáteční poplatek, je výsledné zhodnocení 0,97 procenta. Srovnejme s některým spořicím účtem –

 

Roční průměrná hodnota (%)

Zajištěné produkty (2000–2012)

1,23

     - včetně počátečního poplatku 1 %

0,97

Výše inflace (2000–2012)

2,65

Zhodnocení ING konto (2001–2012)

2,23

Nejenže tedy zajištěné produkty nezvítězily nad inflací, navíc se ukázalo, že jsou i horší než spořicí účty. Je tak mnohem lepší nechat ležet peníze na spořicím účtu (na termínovaném vkladu, ve fondu peněžního trhu,...) než je vkládat do zajištěných fondů.

Už ze své podstaty jsou zajištěné produkty chybnou investicí, lze však očekávat, že se jim na českém trhu bude stále dařit. Odpor Čechů k riziku je tak velký, že raději budou mít „jistou“ nominální hodnotu. Není to první a ani poslední chyba, kterou čeští střadatelé dělají.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+68
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 4. 2013 18:24, Trouba

Jako spravny cesky trouba jsem se pred par lety nechal do zajisteneho fondu od CSOB nalakat - delka trvani 3 roky a par mesicu. Uz od prvniho vypisu jsem vedel, ze to byl vazne nesmysl. Vysledek me "investice" je krasne popsan v tomto clanku - uroky nepokryly ani poplatky, natoz inflaci...

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.