Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ohlédnutí: Rok 2012 z pohledu investora

| rubrika: Analýza | 31. 12. 2012 | 5 komentářů
Na konci roku je zvykem bilancovat. V tomto článku se podíváme, jak si v roce 2012 vedly různé investice.

Kdo v roce 2012 vydělal?

·        Korunové dluhopisové fondy

V uplynulém roce vydělali všichni konzervativní investoři, kteří drží většinu majetku v korunových dluhopisových fondech. Politika „nulových“ úrokových sazeb, kterou se rozhodla aplikovat i Česká národní banka, stlačila úroky u dluhopisů na historicky nejnižší úroveň. Díky tomu stoupla tržní cena českých dluhopisů výrazně nad jejich nominální hodnotu a majetek v dluhopisových fondech tím zhodnotil zhruba o dvanáct procent.

Grafy, tabulky, přehledy, srovnání

Domácí i zahraniční akcie na Peníze.cz

Tak třeba

Komerční banka, vývoj v roce 2012

Další akcie pražské burzy na Peníze.cz

Bank of America, vývoj v roce 2012

Další světové akcie na Peníze.cz

·        Akcie bank

Pokud jste před rokem nakoupili akcie bank, zajisté si dnes radostí mnete ruce. Akcie Erste Group Bank, Vienna Insurance Group a Komerční banky se řadí k nejúspěšnějším na pražské burze. Podobně jste mohli vydělat i s akciemi amerických bank Citigroup, Bank of America, J. P. Morgan Chase, Goldman Sachs nebo AIG. Stoupla také cena některých evropských bank, zejména Barclays, Royal Bank of Scotland a HSBC. Problém je, že ve většině případů stojí za růstem zisků bank umělá podpora Evropské centrální banky. Nebýt jejích operací, tak banky mají co dělat, aby nezkrachovaly. To není dobré investiční prostředí. Akcie bank mají momentálně statut velmi rizikových spekulací.

·        Chytré telefony

K velmi zdařilým investicím roku 2012 patří akcie výrobců smartphonů a všeho okolo nich. Až do září jsme byli svědky nevídané applemanie. Každý chtěl mít Apple iPhone. Cena akcií Apple letěla strmě vzhůru a z firmy Apple se stala nejdražší firma na světě. Od října cena akcií Apple spadla o 25 procent, přesto mohou být akcionáři spokojeni, protože akcie Apple jsou stále téměř o 30 procent dražší než na začátku roku. Ještě více, přes 50 procent, vydělali akcionáři korejské firmy Samsung. Google zůstává trochu pozadu, ale i zde v druhé půlce roku cena akcií rostla.

·        Automobilky

Oživení se dočkal automobilový průmysl. Dařilo se všem hlavním výrobcům – Volkswagen, Toyota, Ford, Honda, General Motors. Vůbec největší růst zaznamenaly akcie indické automobilky Tata Motors. Klesající odbyt v Evropě vykrývá poptávka z Číny.

·        Thajsko, Turecko a Indie

Kdo v roce 2012 vsadil na turecké nebo thajské akcie, rozhodně neprohloupil. Fondy se zaměřením na Turecko přinesly investorům výnos přes 50 procent, fondy zaměřené na Thajsko vydělaly kolem 30 procent. Také investicí do akcií indických společností jste v uplynulém roce mohli vydělat až 30 procent. Vůbec největší zisky zaznamenaly akcie v Keni a Nigérii, do kterých investují fondy se zaměřením na frontier markets.

·        Biotechnologie

Ve schvalovacím procesu jsou momentálně tisíce nových léků a léčebných technologií. S klienty například investujeme do akcií společnosti, která vyvinula levný a velmi spolehlivý tester na rakovinu, nebo do akcií jiné společnosti, která vymyslela zcela novou technologii léčby virových onemocnění pomocí nanočástic, které „požírají“ viry. U jiné společnosti zase čekáme na schválení inhalovaného inzulinu. A to jsou jen útržky toho, čím sektor biotechnologií prochází. Věřím, že za deset let už si doktoři díky novým technologiím hravě poradí s Alzheimerem i Parkinsonem. Velmi rychlý pokrok v medicíně, genetice a nanotechnologiích je středem pozornosti mnoha investorů, ceny akcií biotechnologických společností rostou.

Kdo v roce 2012 prodělal?

·        Komodity a komoditní fondy

Kdo v uplynulém roce ze strachu před inflací vsadil na komodity, nedočkal se moc pozitivních výsledků. Většina komoditních fondů skončila v roce 2012 s mírnou ztrátou. Může za to především nižší cena ropy. Výjimkou jsou zemědělské komodity. Suché počasí se promítlo do ceny pšenice a kukuřice, ta v létě stoupla o 40 procent, od té doby ale pozvolna klesá.

·        Těžební a energetický sektor

Ještě horší výsledky přinesla investice do akcií firem v těžebním a zpracovatelském sektoru. Korekce postihla těžaře ropy, uhlí, železné rudy, ale i zlata. Akcie firem těžících zlato patří k vůbec nejhorším investicím v roce 2012. Další silně ztrátovou investicí byly akcie výrobců solárních panelů. Obecně celý energetický sektor nemá za sebou dobrý rok.

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

·        České dividendové akcie

Kdo vsadil na české „jistoty“ ČEZ, Philip Morris ČR nebo Telefóniku Czech Republic, asi svého rozhodnutí lituje. Tyto české akcie sice přinesly investorům očekávanou vysokou dividendu, ale jejich tržní cena poklesla o 15 procent. V příštím roce to ale může být zase naopak.

·        Tradiční výrobci počítačů a mobilů

Mezi nejhorší investice v roce 2012 patří bezesporu akcie tradičních výrobců stolních počítačů a mobilních telefonů. Přes 30 procent ztratila hodnota akcií firmy Dell a akcie firmy Hewlett-Packard spadly dokonce o 45 procent. Také cena akcií společnosti Nokia se propadla v létě skoro o 70 procent, od té doby ale postupně roste zpět.

Anketa

Vy a peníze: vydělali jste v roce 2012?

·        Japonské akcie

Silný japonský jen a rostoucí konkurence korejských a čínských firem trápí japonské exportéry. Mezi největší propadáky roku 2012 patří akcie tradičních japonských firem Sony, Panasonic a Canon. Dařilo se pouze japonským automobilkám.

·        Facebook

Dlouho očekávaný vstup společnosti Facebook na burzu cenných papírů skončil v souladu s očekáváním mnoha analytiků pořádným fiaskem. Po třech měsících se akcie propadly na poloviční hodnotu. Teprve od listopadu začala cena růst, ale stále je cca o 40 procent nižší než při primárním úpisu akcií. Nicméně z dlouhodobého pohledu má Facebook zajímavý potenciál – zhruba půl miliardy lidí ho používá každý den, další půl miliardy občas. To je velmi silná základna uživatelů, potenciálních zákazníků různých placených služeb.

Jak si vedly různé investice v roce 2012?

Ziskové investice

Ztrátové investice

 • Dluhopisy a dluhopisové fondy
 • Akcie Erste Group, VIG, Komerční banka
 • Akcie Apple, Google, Samsung
 • Automobilky
 • Turecké, thajské a indické akcie
 • Sektor biotechnologií
 • Komodity a komoditní fondy
 • Akcie ČEZ, NWR, Telefónica, Philip Morris
 • Akcie Dell, HP, Nokia
 • Facebook
 • Japonské akcie
 • Těžební a energetický sektor

Zdroj: FINEZ Investment Management

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

31. 12. 2012 | 20:39 | Fousek

Komodity ano, jenom je třeba vědět které a kdy... :-) více

31. 12. 2012 | 20:01

ladislave, my vime kdo jsi! více

31. 12. 2012 | 15:04 | Bedřich Navratil

Pro růst kurzů akcií roku 2013 je důležitý silný růst zisku a tržby 2013. Podcenění akcii je dobré hlavně s P/S, P/C, P/B. A méně s P/E. Akciové tipy na rok 2013 podložené fundamentální analýzou. Ty akcie nevybrala opice...více

31. 12. 2012 | 14:43 | Albert

Jen taková poznámka, to že letos akcie ČEZu skončily níže o proti ceně na počátku tohoto roku ještě neznamená, že by to byla špatná investice. Neznám snad nikoho kdo by jakékoliv akcie nakoupil 1. ledna a prodal je až ke...více

31. 12. 2012 | 10:24 | Vodník Česílko

Podle mých zkušeností je nejlepší nakupovat to, co v daném roce nejvíc propadlo. Jestliže před rokem to byly banky a dluhopisy, tak letos to jsou akcie těžařů drahých kovů. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK