Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daň z akcií uškodí těm, kteří si spoří

Daň z akcií uškodí těm, kteří si spoří
Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Pro vlády to platí jakbysmet. Málokterý evropský politik má reálnou profesní zkušenost v oboru financí. Pokud vůbec, vyznají se politici ve financích jen „z druhé strany“. Tedy z pohledu výběrčích daní.

Řemeslník, který ze všech nástrojů zná jen kladivo, má tendenci dívat se na svět jako na jeden velký hřebík. Politik či úředník, který strávil svoji profesní kariéru výběrem daní a přerozdělováním výdajů, má sklony vidět všechny finanční krize jako důsledky chybné struktury a výše zdanění, případně výdajů. Jak krizi vyřešit? No přece jinak danit a jinak přerozdělovat. Dále fantazie nesahá.

Nové daně? To smrdí...

Pavel Kohout

Autor knih o investování, např. Peníze, výnosy a rizikaInvestiční strategie pro třetí tisíciletí, a o makroekonomii, např. Finance po krizi. Publikuje v řadě českých a zahraničních médií. Je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a byl členem Poradního expertního sboru (PES). V roce 2007 spoluzaložil finančněporadenskou společnost Partners For Life Planning, v níž působí jako ředitel pro strategii.

Z posledních článků Pavla Kohouta na Peníze.cz:

Další texty Pavla Kohouta na Peníze.cz

V Evropě však bylo v oblasti daní vyzkoušeno během její dlouhé historie již prakticky cokoli. Císař Vespasián zdanil veřejné záchodky a zapsal se do dějin nesmrtelným výrokem o penězích, které nesmrdí. V Británii a Francii se během osmnáctého a devatenáctého století danila okna. Ovlivnilo to vývoj architektury, nikoli k lepšímu. Nový Zéland schválil v roce 2003 daň z plynů vznikajících v zažívacím traktu ovcí, neboť podle odhadů z těchto zdrojů pochází polovina novozélandské produkce skleníkových plynů. Ne, nejde o vtip, daň z ovčích pšouků – ač nakonec nezavedena – byla myšlená vážně.

Zdánlivě méně bizarní jsou různé návrhy zdanění kapitálových transakcí. Zdanit obchody na burze či kapitálové výnosy se zdá z povrchního pohledu rozumné. Zvláště pokud věříte, že za předlužení některých zemí skutečně mohou zlí spekulanti a plutokrati. Propagandistická představa lichváře v černém kaftanu vydírajícího nevinné oběti bohužel v Evropě stále žije. A s ní i návrhy na vyšší zdanění kapitálu.

Severské debakly

V první řadě jde o takzvanou Tobinovu daň z finančních transakcí. Takzvanou, neboť sám James Tobin se od ní distancoval krátce před smrtí v roce 2002. Jejím původním cílem bylo omezit výkyvy měnových kurzů, po pádu brettonwoodského měnového standardu v sedmdesátých letech šlo o aktuální problém. V současnosti straší tato daň v hlavách anarchistů a některých zoufalých politiků.

Když se Švédsko v osmdesátých letech pokusilo zdanit finanční transakce, skončilo to fiaskem. Zavedení půlprocentní daně z obchodů na stockholmské burze v roce 1984 mělo podle představ úředníků zvýšit daňové příjmy o 1,5 miliardy švédských korun ročně. Ve skutečnosti se přínos pohyboval kolem 50 milionů korun. Rozpočet to nepocítil, ale Švédsko získalo pověst socialistické, daněmi přetížené země.

Ještě větší debakl zaznamenalo Švédsko se zdaněním obchodů s dluhopisy. Daňová sazba pouhých 0,003 procenta, zavedená v roce 1989, měla za následek pád objemu obchodů o 85 procent. V dubnu 1990 byla zrušena a o dva roky později se Švédsko vzdalo i zdanění transakcí s akciemi.

Prodloužení časového testu: zaděláno na domácí debakl

Anketa

Platíte daně sami?

Podobný debakl hrozí i na českém trhu. Nejde tentokrát o Tobinovu daň, ale o prodloužení takzvaného časového testu. Doposud platí, že investování do akcií, fondů a podobných cenných papírů je osvobozeno od daně z příjmu, pokud jsou drženy déle než šest měsíců. Úředníci z ministerstva financí by nyní v rámci přílepku k zákonu o jednotném inkasním místě chtěli prodloužit tuto lhůtu na dlouhých pět let! [Ministr Kalousek říká, že schválně nadsadil, počítá, že při handrkování nad zákonem se dojde k nižšímu číslu, například tři roky; pozn. red.] To znamená, že teta z Kašperských Hor, která si střádá peníze ve fondu peněžního trhu, by se musela obtěžovat s daňovým přiznáním, pokud si hodlá vybrat peníze za dobu kratší než pět let. To samé mladá rodina, která si šetří na stará kolena jiným způsobem než nevalně úročenými penzijními fondy.

Prodloužení časového testu je velmi zoufalá myšlenka. Nepovede k žádnému zvýšení daňových příjmů, nepomůže nikomu. Snad jen nějaký zakomplexovaný úředník z ministerstva financí se bude moci dmout hérostratovskou pýchou, že zabil celé odvětví finančního trhu.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

9. 11. 2011 | 14:47 | Pavel

Podstatou sdělení mělo být, že od daní nebudou osvobozeny aktiva fondů a všeobecná 15% dań se spravedlivě mění v případě fondů na 19% p.a. To v článku nezaznělo. Jak to funguje v Německu mě nezajímá. Není to ekonomicky srovnatelný...více

7. 11. 2011 | 12:23

Mohl by jste napsat jak dlouhý je v těchto zemích. Neznáte situaci v Polsku, Maďarsku, Německu a Slovensku? Tam by to bylo lépe srovnatelné. Porovnávat největší kapitálové trhy s ČR není nejlepší. více

7. 11. 2011 | 8:37 | Bouček Antonín

Jenom pro srovnání, jak dlouhý je ten časový test pro fyzické osoby v sousedních zemích? Jak dlouhý je v USA, Velké Británii anebo Japonsku (tři země s největším kapitálovým trhem vůbec)? Jak se pak může stát, že tam ve světle...více

7. 11. 2011 | 8:22 | Jeicop

Dobrý den, Děkuji za informaci pane Kohoute, aspoň človek ví, co se na něj chystá a co možná ti "vzdělaní" politici odsouhlasí. Souhlasím s vašimi slovy mezi řádky, že tohle už je nehoráznost... Myslím, že bohužel se naše...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK