Penzijní fondy nepřekvapily: inflaci porazily jen s odřenýma ušima!

| rubrika: Analýza | 23. 3. 2011 | 36 komentářů
Penzijní fondy nepřekvapily: inflaci porazily jen s odřenýma ušima!
Penzijní fondy budou za loňský rok připisovat zhodnocení na úrovni spořicích účtů. V průměru zhruba dvě procenta. Vyplývá to z aktuálně zveřejněných dat zveřejněných Asociací penzijních fondů. Boj s inflací tedy vyhrály. Bylo to ale těsné!

Penzijní fondy lze srovnávat podle celé řady ukazatelů. Chlubí se počtem svých klientů nebo objemem spravovaných úspor. Jediný ukazatel, který klienty v dlouhodobém horizontu právem zajímá, je ale výše připisovaného zhodnocení, které má na delším horizontu větší efekt než samotná státní podpora.

Přestože penzijní fondy budou zveřejňovat zhodnocení za loňský rok až za několik měsíců, z dosud dostupných údajů je již možné připisované zhodnocení odhadovat. Na základě dat o výši prostředků účastníků penzijních fondů ke konci roku 2009 a 2010, zveřejněných Asociací penzijních fondů, lze vypočítat průměrnou hodnotu prostředků klientů. Když touto hodnotou podělíme výnos, který penzijní fond rozdělí mezi klienty, získáme připsané zhodnocení za rok 2010.

Kolik to dělá?

Dušan Šídlo
Autor článku je analytik společnosti Partners, odborník na pojišťovnictví, publicista a komentátor.
Mimo jiné též autor oceňované knihy o pojišťovnictví a pojištěních Život jako riziko .

Penzijní fond rozděluje nejméně 85 %, maximálně 95 % hospodářského výsledku. V naprosté většině dochází k rozdělení 85 %. Pět procent je určeno na navýšení rezervního fondu a zbylých deset procent náleží akcionáři. Výsledky výpočtu jsou zachyceny v tabulce. Skutečně připsané zhodnocení však může být ve finále jak vyšší, tak i nižší, neboť jeho hodnotu je možné ovlivnit různými účetními postupy.

Penzijní fondOdhad 2010Skutečnost 2009
Allianz PF3 %3 %
PF Komerční banky2,2 %0,2 %
Generali PF2,1 %2,4 %
PF České spořitelny2 %1,3 %
PF České pojišťovny2 %1,2 %
ING PF1,9 %0,1 %
AEGON PF1,5 %2,1 %
AXA PF1,5 %2 %
ČSOB PF Stabilita1,4 %1,4 %
ČSOB PF Progres1 %1 %
Zdroj: www.produktovelisty.cz

U většiny fondů se bude zhodnocení za loňský rok pohybovat mezi 1,5 % a 2 %. Předpokládané průměrné zhodnocení prostředků účastníků, pokud si penzijní fondy nechají svůj podíl na zisku, je 1,9 %. Průměrné zhodnocení penzijních fondů je tak pouze nepatrně nad průměrnou inflací. Ta v loňském roce činila 1,5 %. Penzijní fondy sice připíší o něco více než za předloňský rok, zhodnocení však zhruba odpovídá průměrnému úroku na spořicích účtech v průběhu loňského roku. Jedinou útěchou pro klienty tak zůstává státní příspěvek.

Co říci k loňským výsledkům?

Anketa

Ukládáte peníze do penzijního fondu?

Penzijní fond Allianz připisuje i za loňský rok nadprůměrný zisk. Je jediným penzijním fondem, který v každém roce nepřipsal účastníkům nižší zhodnocení než 3 %. AEGON Penzijní fond by měl připsat zhodnocení 1,5 %. Pokud si akcionář nevezme 10 %, bude zhodnocení 1,7 %. Vyššího úroku lze dosáhnout pouze díky případné dotaci. ING Penzijní fond v roce 2009 odprodal všechny akcie a realizoval vysokou ztrátu. Po dvou velmi slabých letech se vrací do průměru. Generali penzijní fond má třetí nejlepší výsledek, tak jak se očekávalo (malý penzijní fond). Po nečekaně velmi slabém předloňském výsledku, se zpátky do nadprůměru vrací Penzijní fond Komerční banky. Černý Petr tak pravděpodobně zbude pro Stabilitu a Progres, penzijní fondy ze skupiny ČSOB.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 36 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 3. 2011 18:46, Jája a Pája

Milá Slávko,
nutno přemýšlet obyčejným selským rozumem. Politici ruku v ruce s hlavními lídry současných PF zajistí, že současné připojištění již nebude tak výhodné a donutí lidi k jejich výběru = ukončení (již to dokázali znepříjemnit lidem u stavebka, že?).
A pak lidi budou lanařit do těch nových bombastických nízkonákladových bezpoplatkových důchodových fondů. Čirou náhodou bude umožňěn nějaký přechod ze starého připojištění do nových fondů ve 2. pilíři.
A proč? No nyní je tam nějakých 216 mld. Kč majetku.
Celé je to "kočírováno" tak, že se lidem znepříjemní stavebko (410 mld. Kč) a současné penzijko (216 mld. Kč)a lidi se tak s těmito financemi "vmanévrují" do nových důchodových PF.

Jasné?

Zobrazit celé vlákno

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2011 9:42, chk

muzete mi sem dat odkaz odkud cerpate informaci ohledne mleka?
btw, v penzijnich fondech nespori duchodci:).

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (36 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.