Fondy: Prázdninový slušný průměr

Petr Fejtek | rubrika: Podílové fondy | 16. 7. 2007
Fondy: Prázdninový slušný průměr
Čisté prodeje 350 miliónů korun není špatný výsledek na již plnou sezónu dovolených. Také se navíc přece jen projevil efekt inkasa z fondů peněžního trhu. O tom, že opět s převahou zvítězily ty zajištěné, jistě nikdo nepochybuje.

Z fondů peněžního trhu odešlo 50 miliónů korun, což je tradiční sezónní jev, protože dovolené obvykle provětrají peněženky značnou vichřicí. Někteří možná záporná salda rodinných rozpočtů řeší i výběrem peněz z dluhopisových fondů, protože trvalá dieta těch největších jistě nikoho příliš netěší. Tak i tentokrát musely svým podílníkům vyplatit skoro 160 miliónů korun, z toho sám největší ISČS Sporobond (profil, názory) musel sáhnout do svého kapitálu hned pro 100 miliónů korun.

Zajištěné bez problémů

Prodej zajištěných fondů tentokrát nedosáhl ani 300 miliónů korun. Asi i na ně působí okurková sezóna. V pelotonu tentokrát bez výrazného lídra zvítězil se 60 milióny velmi lákavý ČSOB Farmacie a biotechnologie 1. Ani 50 miliónů korun ČSOB Asijského růstu 4 není k zahození. Fond fondů Ametyst KB a Pioneer zajištěný také každý prodal za více než 30 miliónů.
Ale pozor: opět statistiku silně přihřál Private banking ČSOB, který dodal hned 110 miliónů korun díky svým ČSOB Private Portfolio (Balanced a Defensive). Zato musel na druhé straně vyplatit podílníkům ČSOB Krátkodobého Růstu 1.

I dynamičtější se drží

Obliba smíšených fondů se udržuje na celkem stabilní úrovni, což každého investičního odborníka potěší, protože to svědčí o alespoň malém světýlku na konci tunelu. Sice jde jen o 140 miliónů korun, což není nijak závratná suma, ale stálice IKS Fénix smíšený (profil, názory) se postaral o plnou třetinu přílivu.
Akciové fondy se také probraly z letargie, protože jejich 134 milióny korun není ani obvyklé, ani zanedbatelné. Pilně opět pracuje ING Český akciový (profil, názory, koupit) s 55 milióny korun, zdatně mu sekunduje ČSOB Vodního bohatství svými skoro 30 milióny korun, jen ISČS Sporotrend (profil, názory) poněkud nedrží krok, když musel opět 15 miliónů odkoupit. A to jen za poslední měsíc vydělal svým nevděčným podílníkům 10 %.

Tak či onak – o to víc se musely snažit ostatní menší fondy a skutečně nejeden se svou pílí vypracoval a přiblížil se k prodaným 10 miliónům.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Akcie zase straší

Nepěkný týden zažili akcionáři. Pražská burza od pondělního rekordu nad 1900 body ztratila víc než 2 %. Ani světové trhy se netvářily zpočátku přívětivě, zejména po úterním americkém výprodeji, nakonec ale své poklesky většinou odpracovaly. Tak všechny tři americké indexy v pátek navíc vylepšily svá dlouhodobá maxima, Dow Jones dokonce historické a širšímu S&P k němu chybí již jen necelé 0,4 bodu.
Historická maxima jsme viděli v Asii, ale třeba i v Moskvě na RTX.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Fondy: Prázdniny začaly

9. 7. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Prázdniny začaly

Kratší týden se projevil několika protichůdnými efekty. U nás zejména tím, že za fondy nemáme data – AFAM čekala až do neděle, ale ve statistice najdeme jen ČSOB a Pioneer. Zato naší... celý článek

Fondy: Očistec dluhopisových fondů

18. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Očistec dluhopisových fondů

Čistý přiliv 580 miliónů patří k těm nepatrně vyšším, ale opět z plných 80 procent zamířil do zajištěných fondů a fondů peněžního trhu. Předpokládáme, že do nich investoři zároveň převedli... celý článek

Fondy: končí vyhřívání na sluníčku?

11. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: končí vyhřívání na sluníčku?

Minulý týden s celkem průměrnou půlmiliardou korun se vymykal těm ostatním snad jen nezvyklým skóre: smíšené zvítězily nad zajištěnými fondy.

Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu

4. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu

Čisté prodeje dosáhly 888 miliónů korun. Pochopitelně z nich mají přes půl miliardy korun zajištěné fondy, ale přece jen jakoby svítalo i v dynamičtějších strategiích, které se dlouhodobě... celý článek

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

28. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

Z 820 miliónů korun bychom mohli mít radost, jenže opět tři čtvrtě z nich usnulo v zajištěných fondech, navíc přes 300 miliónů spolkl jeden elitní. Ale není se příliš co divit, protože... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.