Fondy: Prázdniny začaly

Petr Fejtek | rubrika: Podílové fondy | 9. 7. 2007
Fondy: Prázdniny začaly
Kratší týden se projevil několika protichůdnými efekty. U nás zejména tím, že za fondy nemáme data – AFAM čekala až do neděle, ale ve statistice najdeme jen ČSOB a Pioneer. Zato naší burze i tři dny stačily na senoseč rekordů.

Protože nemá význam analyzovat detaily, pokusme se ohlédnout za posledními týdny v celku. Asi nepřekvapí, že nenajdeme žádné velké překvapení. Celkový fondbyznys jakoby prázdniny nezaznamenal, když po 500 milionech poslední červnový týden předvedl 800 milionů korun. Nu a dokonce kraťoučký začátek července vykázal ještě víc, ale jen díky 700 milionům elitního ČSOB Private Banking Central Europe Winners 2.

Dost jistá sezóna

Koncem června nedošlo ani k obvyklému sezónnímu jevu vybírání peněz z fondů peněžního trhu kvůli dovoleným. Buď jsme již tak bohatí, že to nepotřebujeme, anebo tyto fondy již ztrácejí svou roli „průtokáče“. Pak se ovšem nabízí ještě prostší zdůvodnění – stejně má většina domorodců balíky na běžných účtech, takže nemusí inkasovat z fondů. Většina dluhopisových fondů stále jen pláče nad výdělkem, dlouhý nos na ně však dělají s ročními 10 % tzv. konvergenční strategie, tedy ISČS Trendbond (profil, názory) a IKS Dluhopisový Plus (profil, názory). Přímo infarkt však mohou mít všichni ze šokujícího ČSOB Dluhopisových příležitostí (profil, názory), který překonal ročních 20 %! Může za to ale hlavně koruna, která naopak mnohé jiné svou slabotou zklamala.

Akcie tak jisté nejsou

Radost akciových fondů je sice průběžná, ale má k jistotě daleko. Evropské trhy se přece jen vystrašily teroristickými pokusy. Nicméně ani Británie panice nepodlehla a Amerika válčí spíš s výnosy dluhopisů. Zato asijský regionální index stanovil nový historický rekord. Na nové rekordy se vyšplhaly i burzovní indexy v Indii, Indonésii a Filipínách. Svět se tvářil optimisticky a Amerika se těšila na Den nezávislosti, takže v klidu stoupla celá Evropa. U nás jsme se těšili na výročí Jana Husa a pod heslem „pravda vítězí“ jsme na burze dobyli dokonce 1900 bodů i když ji býci neudrželi, před medvědí tlapou couvli do stáje jen nepatrně. Nu a středeční rekord je již kulaťoučkému číslu na dohled. Poté jsme šikovně na svátky burzu nechali odpočinout a dobře jsme udělali. Výnos amerického 10letého vládního dluhopisu totiž opět vzrostl na 5,12 %. To se zase – již po několikáté – tamním investorům nelíbilo. Místo oslav tedy nastalo spíš jen rozpačitější posváteční rozhodování, kudy kam dál. Ani američtí býci se ale nenechali od baribalů zahnat na ústup a znovu se vydali vzhůru, Nasdaq dokonce na další pětileté maximum.

Vše důležité o podílových fondech...
...najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz! Naleznete v ní kompletní přehled více než 1 800 podílových fondů čekých a zahraničních společností nabízených na našem trhu. Nabízíme aktuální kurzy, profily, žebříčky, poradenství s výběrem fondu. Jen si vybrat! Například pomocí našeho unikátního porovnávače korunových fondů.


Co dodat?

Naší burze stačil i třídenní týden na více než 2 %. Tabulky výkonností i prodejů jsou však silně deformovány chybějící statistikou, protože výpočty vycházejí z pouze částečných, a tedy deformovaných výchozích údajů. V globálu se ovšem lze i jimi orientovat. A v dostatečně vysokém nadhledu? Býci stále táhnou širou prérií a kdy je čeká procházka údolím smrti, můžeme jen tipovat.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Fondy: Očistec dluhopisových fondů

18. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Očistec dluhopisových fondů

Čistý přiliv 580 miliónů patří k těm nepatrně vyšším, ale opět z plných 80 procent zamířil do zajištěných fondů a fondů peněžního trhu. Předpokládáme, že do nich investoři zároveň převedli... celý článek

Fondy: končí vyhřívání na sluníčku?

11. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: končí vyhřívání na sluníčku?

Minulý týden s celkem průměrnou půlmiliardou korun se vymykal těm ostatním snad jen nezvyklým skóre: smíšené zvítězily nad zajištěnými fondy.

Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu

4. 6. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: hlásí mírné oteplení sentimentu

Čisté prodeje dosáhly 888 miliónů korun. Pochopitelně z nich mají přes půl miliardy korun zajištěné fondy, ale přece jen jakoby svítalo i v dynamičtějších strategiích, které se dlouhodobě... celý článek

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

28. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: Ani vedra naše investory nerozehřála

Z 820 miliónů korun bychom mohli mít radost, jenže opět tři čtvrtě z nich usnulo v zajištěných fondech, navíc přes 300 miliónů spolkl jeden elitní. Ale není se příliš co divit, protože... celý článek

Fondy: zpátky do zajetých kolejí

21. 5. 2007 | Petr Fejtek

Fondy: zpátky do zajetých kolejí

Půlmiliarda sice neurazí, jenže z ní dvě třetiny opět zamířily do zajištěných fondů. O zbylou třetinu se podělily fondy peněžního trhu se smíšenými fondy, když nahradily sedmdesátimiliónové... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.